ИЗКАЗВАНЕ НА ВИЦЕПРЕМИЕРА И МИНИСТЪР НА ФИНАНСИТЕ СИМЕОН ДЯНКОВ В РАМКИТЕ НА РАЗИСКВАНИЯ В НС ПО БЮДЖЕТА НА НЗОК
09.09.2011 г.
Уважаема госпожо председател,
Уважаеми народни представители,
Преди година поисках думата, за да изясня пред вас въпроса с наличностите по сметките на Националната здравноосигурителна каса. По-късно отговарях и на ваши въпроси. Темата беше обсъждана в подробности и по време на дебатите за Закона за държавния бюджет и Закона за бюджета на НЗОК за 2011 г. Днес ще говоря в същия дух.
Резервът на НЗОК е част от фискалния резерв и винаги е бил такъв. Независимо дали е депозиран по сметки на НЗОК или по сметки на републиканския бюджет. Нашето правителство използва фискалния резерв единствено и само за финансиране в рамките на разчетите по Закона за държавния бюджет.
И понеже изпълнението на Бюджет'2011 върви по план, това е в сила и за предвидения праг за фискалния резерв. Следователно резервът на НЗОК, като неизменна част от фискалния резерв, си е там. С други думи, парите са непокътнати, те не са били използвани за други нужди.
Но тъй като вие повдигате темата отново, ще направя едно сравнение.
През 2008 г., преди началото на кризата, Европа вървеше нагоре и България също вървеше нагоре. По данни на статистиката ръстът на БВП на България за 2008 г. беше 6.2%. Прогнозите за ръста за тази година, както в ЕС, така и в България, знаете, са доста по-скромни.
Ето как обаче стои въпросът с парите за здравеопазване през тези две години - 2008 г., най-добрата икономическа година в Европа за последните десетилетия и във вашето управление, и 2011 година. През 2008 г. парите за здравеопазване общо са били два милиарда и 831 милиона лева. За 2011 година парите за здравеопазване са три милиарда и 251 милиона лева или с близо половин милиард повече пари за здравеопазване има тази година, отколкото през 2008 година. И това е в номинално изражение. Като процент от БВП - 4.1% през 2008 срещу 4.3% за здравеопазване тази година. С други думи, тази година за здравеопазване харчим повече пари, отколкото най-добрата ваша година и като процент от БВП, отколкото вие сте харчили когато и да било.
Ето така стои обективното сравнение с текущата 2011 година - време, в което се наложи да бъдат ограничени разходите за редица други сектори. Но не и за разходите за здравеопазване! Никога не е имало повече пари за здравеопазване, отколкото заложените в бюджета за 2011 година.
БЛАГОДАРЯ ЗА ВНИМАНИЕТО!