ИЗКАЗВАНЕ НА МИНИСТЪРА НА ФИНАНСИТЕ ПЛАМЕН ОРЕШАРСКИ НА ПРИЕМ, ОРГАНИЗИРАН ОТ КМЕТА НА ЛОНДОНСКОТО СИТИ И ПОСВЕТЕН НА ПРИСЪЕДИНЯВАНЕТО НА БЪЛГАРИЯ И РУМЪНИЯ КЪМ ЕС
10.01.2007 г.
Уважаеми Лорд Стътард,
Уважаеми Лорд Трисман,
Уважаеми министър Владеску,
Уважаеми дами и господа,
За мен, като представител на българското правителство и на българския народ, е изключителна чест да присъствам тази вечер тук. Още по-голямо е удоволствието ми, че днешната среща с Вас е по повод присъединяването на България и Румъния към Европейския съюз. Бих искал да благодаря на Лорд Джон Стътард за поканата и за инициативата да организира едно толкова топло посрещане на нашите две страни в Лондонското Сити. Пълноправното членство в Общността беше заветна цел на българското общество, за постигането на която всички заедно – граждани и институции – се борихме и работихме в продължение на 16 години. Днес то е вече реалност и аз не мога да прикрия задоволството си от тази положителна оценка за страната ни.
Приемането на България в европейското семейство е доказателство за нашата готовност да поемем и изпълняваме произтичащите от него ангажименти. Ние сме благодарни за гласуваното ни доверие, като в същото време осъзнаваме големите отговорности и предизвикателства, които ни очакват. Бих искал да Ви уверя, че като пълноправен член на Евросъюза България ще бъде коректен, надежден и предсказуем партньор. Страната ни ще се стреми реално да засили Общността със стабилните си макроикономически показатели, с динамичното си развитие в последните години и със способността да генерира сигурност в нашия регион. България винаги е имала стабилизираща роля на Балканите и това ще продължава да е така и занапред. Страната ни извървя дълъг и труден път на трансформиране на своята икономика от централизирано управлявана към пазарно-либерална.
В последните 16 години извършихме мащабна приватизация на производствените активи, стабилизирахме монетарния и финансов сектор, модернизирахме публичните финанси. Днес над 75 % от икономиката е в частния сектор, като този процент е практически 100% във финансовата система. Реалният икономически растеж в последните 5 години е около 5%, като за отминалата година растежът ще надхвърли 6%. Публичният дълг бележи устойчива тенденция на намаление и от над 100 % в средата на 90-те години днес се ориентира около 25 %. Държавният бюджет приключва трета поредна година с излишък, надхвърлящ за миналата година 3,5 %. Валутният курс е фиксиран към еврото, лихвените проценти са под референтните стойности на Маахстрихтския критерии, а инфлацията е на приемливи нива. Размерът на чуждите инвестиции за отминалата година доближава 15% от БВП. Ние гледаме на тези постижения в икономическата област като на едно добро начало по дългия път на социално-икономическа кохезия със страните от ЕС. Предстои ни да усвоим още много от Вашите добри практики и разчитаме на продължаващата Ви подкрепа.
В същото време ние също искаме и ще допринесем за развитието на Съюза - с нашата история, една от най-древните на континента; с нашата икономика - малка, но динамична и с добри перспективи за печеливши инвестиции; с нашите културни традиции. Двустранните връзки между България и Великобритания непрекъснато се подобряват. Великобритания е сред седемте основни икономически партньори на страната от ЕС в областта на външната търговия. Перспективите за нарастване на търговския стокообмен с навлизането на България в общия европейски пазар са много добри. С всяка година нараства броят на британските туристи, които посещават страната, както и британските граждани, които инвестират в имоти. В обобщение, позволете ми още веднъж да благодаря за това мило посрещане и да Ви уверя, че възприемаме присъединяването на България към Съюза преди всичко като отговорност не само пред българските граждани, но и пред гражданите на страните-членки.