БЪЛГАРИЯ ПОДОБРЯВА СВОЯТА КОНКУРЕНТОСПОСОБНОСТ В ДОКЛАДА ЗА КОНКУРЕНТОСПОСОБНОСТ ЗА 2010-2011 Г. НА СВЕТОВНИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ ФОРУМ
14.09.2010 г.
България беше класирана на 71-во място в Доклада за конкурентоспособността за 2010-2011 г. на Световния икономически форум, който разглежда 139 страни. Страната ни е подобрила позицията си с пет места в сравнение с доклада за 2009-2010 година.
Докладът показва класирането на страните съгласно въведения през 2005 г. Индекс на конкурентоспособността, който се основава на 12 фактора - институции; инфраструктура; макроикономическа среда; здраве и образование; висше образование и квалификация; ефективност на стоковите пазари; ефективност на пазара на труда; развитие на финансовите пазари; технологично развитие; големина на пазарите; развитие на бизнеса; иновации. Докладът разделя държавите в три основни групи според икономическото им развитие - разчитащи на производствените фактори; разчитащи на ефективността и разчитащи на иновациите.
България се представя относително добре в областта на макроикономическата стабилност (42 позиция), технологичното развитие (48 позиция), здравето и образованието (58), ефективността на пазара на труда (58), големината на пазарите (63) и висше образование и квалификация (67). Като относително изоставащи области са посочени институциите (114), развитието на бизнеса (95), иновациите (92), развитието на финансовите пазари (91), ефективността на стоковите пазари (82) и инфраструктурата (80). Относителното изоставане в областта на развитието на бизнеса и на иновациите е пречка за преминаването към групата на най-високоразвитите страни, които разчитат на иновациите.
Според анкетираните, най-сериозните пречки за бизнеса са корупцията и достъпът до финансиране.
България е поставена в групата на държавите, за чието развитие решаваща е ефективността. Страната ни е класирана непосредствено след Латвия. Първите три места се заемат съответно от Швейцария, Швеция и Сингапур, САЩ е на четвърто място. От балканските страни извън ЕС Турция и Черна гора са класирани на по-високи позиции, съответно на 61 и 49 място, като останалите държави на Балканите са на по-ниски позиции - Македония е на позиция 79, Хърватия на 77, Албания на 88, а Босна и Херцеговина е на позиция 102.