Република България

Министерство на финансите

Официална интернет страница

Календар

СИМЕОН ДЯНКОВ, ВИЦЕПРЕМИЕР И МИНИСТЪР НА ФИНАНСИТЕ: АКУЛИ СРЕЩУ МЕН? ЗАД МЕН ОБАЧЕ Е БОРИСОВ!

25.09.2009 г.

 „Труд",  25.09.2009 г.

 

- Удобен ли ви е столът на финансовия министър, г-н Дянков?

- Да, доста е удобен. Тези дни се опитах да преброя колко финансови министри познавам по света - стигнах някъде до над 60 и спрях. Съветвал съм мнозина от тях.

- А освен Пламен Орешарски, кои други български финансови министри познавате?

- Бегло Милен Велчев. В последните 20 години съм живял извън България и затова не познавам добре хората тук. Това в някаква степен е плюс, защото не знам кой с кого е свързан и ги оценявам само по това - дали си вършат работата, или не. Но вече започвам да получавам коментари, писма и имейли с препоръки и идеи. Впечатлен съм от проф. Христина Вучева, която доста ми помага с идеите си.

- Обитавате този кабинет два месеца. Трудностите, с които се сблъскахте?

- Когато влязох тук, първото нещо, с което се сблъсках, бяха тъмните тежки кожени мебели и тъмен виненочервен килим - всичко бе затворено, тъмно. Обстановката беше потискаща и реших да я променя незабавно, дори с риск някой да каже: този е дизайнер, а не финансист. Минах през всички кабинети в министерството и оттук-оттам събрах светли мебели (от офиса на Димитър Ивановски), светъл килим (от офиса на бившия зам.-министър Кирил Ананиев), сложих на стената една голяма пасторална картина, която висеше в коридора на третия етаж, изхвърлих тежкото бюро (то можеше да послужи за скривалище, ако избухне война) и веднага ми дойде друго настроение. Сега, когато в кабинета идват хора, казват, че е по-светло, по-отворено.

- Сложили сте и бяла дъска на стената. За да не си забравите задачите ли ?

- Това са седмичните задачи на министерството. Всяка неделя след обяд се събираме със зам.-министрите и директорите на дирекции, определяме кое е най-важното и посочваме отговорниците. Ето, шеста точка - балансиран бюджет, си стои винаги. Другите задачи ги пиша и трия, но шеста точка не я пипаме. Всеки ден зам.-министър Владислав Горанов идва и рапортува какви са приходите и разходите.

- Това значи, че в неделя винаги работите?

- Да, от неделя на обяд съм тук. И екипът ми също.

- Не спазвате Кодекса на труда, а?

- Колегите ми идват по собствено желание. (Смее се -б.а.) През останалата част на седмицата аз се подготвям за заседанията в Министерски съвет, наблюдавам как вървят реформите в митниците, в НАП, в АДВ... Време за мислене няма. През седмицата всичко е динамично и напрегнато. Ангажиментите ми като вицепремиер са основната и по-тежка част от работата ми.

- Не познавате никого, а как си подбрахте екипа?

- Една от първите ми задачи бе назначаването на главния секретар. Исках да бъде човек, който познава системата, а не партиен кадър. Събрах директорите и им казах: "Дайте ми предложения." Мина ден, два, три - никаква реакция. Реших, че явно са се притеснили от нещо и ги помолих да ми напишат име. Пак нищо. Накрая ги задължих. Тогава се оказа, че имат консенсус за Таня Георгиева, която спечели с около 80 % от гласовете.

- Защо е трябвало да ги задължавате, за да реагират?

- Разбрах, че никога преди това не са ги питали за такива неща. Винаги е бил спускан човек отнякъде, като политическо назначение, и те са си мислели, че и сега ще е така. По същия начин си избрах и началник на кабинета, за когото пак бяха свикнали да е политическо лице. Трябваха ми два месеца, за да променя тази нагласа у хората.

- А усещахте ли тих ропот, недоволство?

- Не, хората по-скоро не знаеха по какъв начин да реагират на изискванията ми. Освен това са наплашени. Но за мен няма значение кой кой е - ако името е свързано с нередности - отива си, ако човекът си върши работата - няма проблем. В министерството има много добър екип, особено след като изчистих политическия кабинет. Имаше 17 души политически кабинет! Сега аз нямам нито един. Екипът ми се състои от петима - двама зам.-министри, началник кабинет, главен секретар и парламентарен секретар. Г-н Орешарски ми казваше: "Аз със зам.-министрите си (пет, а по едно време дори шест) не съм работил, защото те ми бяха спуснати от различните партии." Промених тази система, но докато заработи изцяло, ще ми трябват още 3-4 месеца.

- Какво ви докладва сега Горанов? Как се движат приходите и разходите?

- През август рязко съкратихме разходите и през септември приходите започват леко да се качват. Очаквам дефицитът да не минава 120 милиона. Очаквам и положителен резултат от реформата в митниците и в НАП, но това ще го знаем чак през октомври. След като сменихме шефовете на данъчните администрации в Пловдив и в Бургас, приходите скочиха. Просто не са били активни в събирането на дължимото.

- Поставихте си задача да съберете допълнително 700 милиона от митниците. Ще я изпълните ли?

- Когато дойдох на работа, имаше само седем инспектори на НАП или на митниците, които работеха извън офисите си. В момента повече от 250 наши инспектори стоят по складове и проверяват. Покрили сме целия алкохолен спектър, по-голямата част от складовете за горива, започнали сме акция в складовете за месо. Това все още не показва успех, но показва активност - 7:250.

- Вие направихте светкавична реформа в НАП и в митниците. Закрихте 24 пункта, а открихте нови 5. Нямаше ли съпротива на служителите?

- Засега не виждам голяма съпротива. Тази реформа е била замислена още през 2001 г., по времето на НДСВ. Не е станала, защото "царското" правителство се уплашило. И сега получавам интересни коментари на служители от НАП, които ми обясняват как преди реформата е пропаднала и как и сега ще пропадне. Тогава хора от по-малките градове казали на правителството: Ако вие направите това, ние няма да ви подкрепяме на местните избори. Същото станало и през 2006 г., когато и трите партии от коалицията казвали: Тук не може да пипате, там не може да съкращавате, и там също не може.

- Но сега отново на ред са местни избори.

- Да, и затова реформата трябва да се реализира колкото се може по-бързо. Имаме две години да се докажем. И ако покажем, че тя дава ефект върху намаляването на контрабандата и корупцията, ще имаме основание да заявим на обществото, че - бюджетът на държавата и на общините има повече пари. По-тежка е реформата в митниците, които години наред са били неефективни и корумпирани. Проверяваме каква е събираемосттана митничари. При по-ниски приходи затваряме съответното митническо бюро. Така ще бъде навсякъде. И няма да отстъпим!

- Обявихте, че ваши предшественици са покровителствали контрабандата. Доказателства?

- Когато питах защо не е направена връзката между НАП и митниците, ми отговаряха: Защото митниците не са искали да си дадат информацията. В първите 10 дни от обиколката ми, без дори да разпитвам, непрекъснато излизаше името на Румен Петков: от хора в София, в Пловдив, в Русе, от митниците, от НАП. Точно по негово време е отпаднала идеята за връзване на системите на НАП и Агенция "Митници". Неизвестно по какви причини за периода 1 януари 2007 г. - 14 юли 2007 г. е бил прекратен и договорът с "Краун Ейджънтс". На първата ми среща с тях те ми донесоха списък от 263 идеи за реформи. Казаха ми: "Предлагахме многократно тези, но предишното правителство не реализира нито една от тях. С г-н Орешарски не сме се срещали нито веднъж. Той нямаше интерес към тези проблеми. Срещахме се от време на време със зам.-министър Кирил Ананиев, но това не бе и негов приоритет. Сега ги даваме на вас за информация." Казах им да започнат да работят отново и се виждаме вече за пети или шести път. Имало е управителен съвет от пет души, който е трябвало да разглежда докладите на "Краун Ейджънтс", да се среща с тях всеки месец, в този съвет не е имало нито един представител на Агенция "Митници" или НАП.

- А какви са били?

- Една дама (началникът на кабинета на Орешарски), един от зам.-министрите, един съветник и т.н. Сега лично аз, заместникът ми Горанов и външен одитор ще наблюдаваме какво се прави по изпълнението на тези мерки.

- В края на мандата г-н Орешарски отчете най-добрите резултати в Европа по събираемост на ДДС. Вие дойдохте и казахте: Тук е дупка. Как стана това?

- Само в митниците загубите от акцизи и ДДС варират между 2 милиарда и 4 милиарда лева на година. Те просто не са искали да признаят това. Тези пари са отивали в партийни каси и в сметките на избрани бизнесмени. На тази тема разговаряйте с г-н Борисов. Аз не познавам въпросните бизнесмени, но знам, че системата е била така създадена, че те са печелили стотици милиони левове годишно.

- И вие смятате, че ще спрете тези потоци?

- Надявам се, да.

- Не се ли притеснявате? Заставате на пътя на много интереси. Има едни акули...

- Има акули, но аз се виждам с Борисов по 3-4 пъти на ден, така че стига той да е зад мен, охраната също, а и обществото, което иска това, не ме интересуват акулите. Не се притеснявам! Задача на г-н Борисов и на г-н Цветанов е да защитават всички, които започват да правят реформите. Моята задача е да оправя финансите на държавата. И то за кратко време. След това да мислим за оставащите три години от мандата: да построим повече инфраструктура, по-добри училища, по-добро образование, здравеопазване...

- Надникнахте ли в тайните на БЕХ и НЕК, където дори Сметната палата не е била допускана?

- В момента там върви финансова инспекция. След месец ще започнем да излизаме с първите одити. Най-интересният факт от бюджетна гледна точка е, че в началото на тази година Петър Димитров е получил от бюджета 700 милиона лева, които не са били подписани от г-н Орешарски. От тях 300 милиона е трябвало да отидат за "Топлофикация София", а 400 милиона - за създаване на съвместно предприятие между НЕК и руската фирма, която отговаря за АЕЦ "Белене", за да започнат реално да строят. Но до момента там строителство няма и дружество не е създадено. Интересно ми е къде са тези 400 милиона. Може да са някъде в БЕХ или в НЕК, но, както вие казахте, понеже и на Сметната палата не са й дали възможност за финансова инспекция, ние реално не знаем къде са тези 400 милиона лева. А нали разбирате, колко добре ще ни дойде, ако аз внезапно видя някъде 400 милиона в бюджета за тази година! Разликата между енергетиката и останалите сектори в българската икономика е, че там са били харчени огромни суми за нищо.

- Може ли такава сериозна сума от бюджета да бъде изхарчена без подписа на министъра на финансите?

- По принцип не може. Г-н Орешарски не се е подписал, няма подпис на никого от Министерството на финансите. Може обаче министър-председателят да реши лично, макар че по закон не е ясно как премиерът може да реши без финансовия министър.

- А попитахте ли г-н Орешарски за това?

- Не, изчаквам одита. Ще стане интересно в скоро време.

- Как си обяснявате това прахосничество на предшествениците ви?

- Спрях да мисля на тази тема. Някои неща са толкова очевидни. Все пак това са били сравнително умни хора, не е възможно да не са осъзнавали какво правят. Вероятно толкова са се самозабравили и са били сигурни, че системата никога няма да се промени и никой няма да им търси отговорност, че никой никога няма да ги проверява и те винаги ще бъдат покрити. Имали са увереност в традицията, че всяко следващо правителство прикрива предишното и сега са шокирани от това, което става.

- Какво стана с идеята ви за данък богати?

- Да, имах такава идея, но в условията на криза, първо, е трудно да се въведе, и второ, ще увеличи сивата икономика на тези богати, които в момента си плащат данъците. И идеята ще се окаже пагубна. Другият начин, който ми харесва повече, е да се помисли кои части от потреблението са лукс и върху тях да се сложи данък.

- Яхти, самолети?

- Не знам колко души имат яхти и самолети, но може да се сложи например данък върху коли над 60 000 евро. Разполагам с такава справка - в България има доста хора с такива луксозни коли, върху които можем да сложим данък от, да кажем, 30%.

- Кога очаквате да е пикът на кризата у нас?

- Пикът на кризата идва бързо - ще е ноември и декември. Лошото е, че предишното правителство е подписало много договори, които ние не можем да разтрогнем и чиито плащания са през ноември и декември. Така че, каквото и да направя със съкращаването на разходите, ноември и декември ще понесем голям удар. Надявам се приходите по това време да започнат да се увеличават.

- Искате 15% съкращаване на администрацията. Това са 20 000-30 000 души на улицата, които от есента ще започнат люто да ви кълнат.

- Не се притеснявам, че 20 000 души ще ни кълнат, те са добре квалифицирани и ще си намерят работа. По-важни са ни другите 7,7 милиона българи, които очакват от това правителство законност и справедливост. Най-лесно е да кажем: Това са наши хора, виждаме ги по коридорите, да не ги закачаме и всичко да си върви постарому. Не за това обаче сме дошли на власт. Ще съкращаваме, но едновременно с това там, където е необходимо, ще увеличаваме заплатите. Трябва да покажем, че с по-малки екипи, от по-квалифицирани и по-добре заплатени служители може да се върши повече и по-качествена работа. Европейската комисия очаква това от нас, откакто сме влезли в ЕС, но то още не е станало. Длъжни сме да го направим.

- Оптимистично сте настроен, г-н Дянков!

- Да, защото съм имал възможност да видя държави, които са имали трудности като нашите и реформаторските им правителства са успели да се справят. И ние ще успеем!

***

Всяка неделя на бялата дъска в кабинета си финансовият министър написва на английски задачите пред министерството и техните отговорници. Преди неговото идване на това място е била личната каса на ковчежника на държавата и бар за напитки. "Не пия и нямам какво да държа в касата, затова ги махнах и сложих дъската, която ми е необходима", разказва Симеон Дянков.

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемане Отказ Повече информация