Република България

Министерство на финансите

Официална интернет страница

Календар

  • 2024
  • НОЕ
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30

ЗАМ.-МИНИСТЪР ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: ПОВИШАВАНЕТО НА СЪБИРАЕМОСТТА НА ПРИХОДИТЕ ВИНАГИ Е БИЛО НА ДНЕВЕН РЕД

ЗАМ.-МИНИСТЪР ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: ПОВИШАВАНЕТО НА СЪБИРАЕМОСТТА НА ПРИХОДИТЕ ВИНАГИ Е БИЛО НА ДНЕВЕН РЕД
Снимка: ЗАМ.-МИНИСТЪР ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: ПОВИШАВАНЕТО НА СЪБИРАЕМОСТТА НА ПРИХОДИТЕ ВИНАГИ Е БИЛО НА ДНЕВЕН РЕД

02.12.2011 г.

Интервю на заместник-министъра на финансите Владислав Горанов в Нова Телевизия

 

 

Водещ: Владислав Горанов, заместник-министър на финансите е мой гост в „Здравей България!", добро утро.

Владислав Горанов: Добро утро.

Водещ: Участвахте в преговорите през последните дни, нали?

Владислав Горанов: Участвах, да.

Водещ: Видяхте ли заглавията - „крачка", „омекнаха", „легнаха"...? Ей такива са основните думички, които се използват. Това ли направихте с вашите идеи за пенсионна реформа само след един синдикален протест?

Владислав Горанов: Ако това е така, защо продължаваме да имаме неразбирателство със синдикатите, защо те продължават да не приемат нашите предложения. Истината е, че ние още от самото начало сме предлагали четири месеца увеличение поетапно на възрастта за пенсиониране. В един момент, когато водихме задълбочен...

Водещ: Четири месеца?

Владислав Горанов: Да, четири месеца задълбочен...

Водещ: За кого?

Владислав Горанов: За всички категории.

Водещ: Вчера, когато говорих с Искра Фидосова по телефона, тя ми каза същото, че миналата седмица премиерът Борисов е щял да предложи това на синдикатите, нали?

Владислав Горанов: Те не искаха да говорят с него, защото това не била легитимна среща на социалните партньори.

Водещ: Само че, вчера тя ми каза, че Борисов е щял да приеме това на синдикатите, а то вчера сутринта беше четири месеца само за трета категория труд и нищо за първа и втора категория труд. Наистина става малко объркано - какво сте имали предвид, какво сте предложили и какво ще се приеме най-накрая?

Владислав Горанов: Винаги сме предлагали увеличение плавно за всички категории. Трябва да се има предвид, че за първа и втора категория труд, ако се раздалечи възрастта за пенсиониране на първа и втора категория от общата възраст за пенсиониране на трета категория, на практика, когато започне изплащането от 2015 година на пенсиите от професионалните пенсионни фондове за тези категории лица, размерът на пенсиите им ще стане още по-малък. Вие знаете, че ние се съгласихме да продължим да изплащаме от солидарния фонд пенсиите на първа и втора категория, а не както беше предвидено от началото на 2011 година те да започнат да се заплащат от професионалните фондове, тъй като дали поради кризата, дали поради грешка в модела, в техните партиди няма средства. Ако те бяха се пенсионирали от професионалните фондове, щяха да получават едни много ниски пенсии - по 20, по 50, по 60 лева, в зависимост от това кой колко е натрупал.

Водещ: Господин Горанов, аз искам да ми кажете това ли е последното предложение, да се подпишете едва ли не в студиото, че това е последното предложение и да си говорим евентуално след една седмица, когато ще има пак протест на синдикатите.

Владислав Горанов: Спекулациите, че се обсъждат различни варианти и никога не се знае кой е последния, всъщност е предимството на ГЕРБ. Ние показваме и начина, по който взимаме решения, пред хората. Преди малко господин Станишев коментираше, че... в коя минута и кое било последното. Когато в Тройната коалиция някъде се затваряха трима човека и решаваха и накрая свеждаха до народонаселението тяхното решение, това ли беше по-добрия модел. Сега ни упрекват, че обсъждаме различни варианти и се спираме на един в един момент. О, кей, ако това е упрека, аз мога да ви се разпиша, че вчера на заседанието бюджетната комисия прие това, което анонсирахме - четири месеца нарастване на възрастта от началото на 2012 година до достигане на 65 години възраст за мъжете и 63 години за жените. Това ще бъде гласувано на второ гласуване в Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване.

Водещ: Това ли е по-доброто, отколкото първото, което предложихте - с една година от 1 януари?

Владислав Горанов: Едната година от 1 януари беше предложение... то даже дойде от самият министър-председател на обсъждане на изпълнителната комисия на ГЕРБ: -Хайде като ще го правим, то така или иначе е необходимо, защо да не го направим наведнъж, по-рязко за да... напрежението, което така или иначе ще породи подобна мярка, да бъде изконсумирано накуп, за да не натрупваме всяка година напрежение по тази тема. В края на краищата, предложението, което се обсъждаше първоначално беше, тези четири месеца, които поетапно да увеличават тежестта. И ние всъщност...

Водещ: Аз питам, кое от двете е по-добро предложение, според вас, и като финансов резултат? Кое е по-доброто? Кое щеше да внесе повече пари в НОИ, като цяло?

Владислав Горанов: Едната година от 1 януари 2012-та дава повече ефект за по-кратък период, тоест, в рамките на следващите две години. А по-плавното, с четири месеца, в следващия мандат, в следващите пет-шест години, носи на практика същият ефект, само че го пренася във времето по-напред. И тук идва нашата стратегия...

Водещ: Вашето предложение, кое е? Една година от 1 януари, или с по четири месеца през следващите три години?

Владислав Горанов: Лично аз смятам, че по-плавното нарастване е по-разумното...

Водещ: Защото мисля, че вас ви чух да предлагате за една година от 1 януари?

Владислав Горанов: Това беше един вариант, който се обсъждаше на един по-ранен етап. В момента, в който премиерът по молба на синдикатите, отиде да се срещне с тях, на този разговор щяха да бъдат обсъдени различните варианти. Щеше да бъде обсъдено и това предложение за едната година, щеше да бъде обсъдено и предложението, което ние в последствие...

Водещ: Знаете ли, аз мисля, че имат право синдикатите да казват: - Опитаха се да ни изиграят, още в самото начало са мислели за четирите месеца, предложиха ни по-голям шамар, за да се съгласим на по-лекото потупване.

Владислав Горанов: Не, аз ви обясних. Обсъждаше се и преценката беше дали всичкото това негативно говорене, целият този стрес, който евентуално оптимизацията на системата носи, да бъде направено накуп, или да бъде разпределен във времето. Това е по-доброто решение, от гледна точка на предвидимост, че в следващите няколко години да се знае, да се приеме от хората и всеки да си направи своя план за трудова дейност или своята стратегия занапред, така че да стигне до нивата, които са нормални в Европа. Спомена се Германия. В момента в Германия мъжете и жените на 65, ние планираме 65 при нас да стане след доста години.

Водещ: След колко?

Владислав Горанов: Може да го сметнете, в момента е 63, с по четири месеца докато стигне 65.

Водещ: В момента не мога да го сметна, но, ще има ли пари за увеличение при това предложение, което се прави, на минималната пенсия с 9 лева, или няма?

Владислав Горанов: Не се отказваме от мярката, така, както беше анонсирана. От 1 юни следващата година, всъщност то вчера се прие в бюджетна комисия, като се гласуваше на второ гласуване проектобюджета на ДОО, от 1 юни следващата година минималната пенсия за стаж и възраст нараства до 145 лева.

Водещ: Защо отменихте швейцарското правило?

Владислав Горанов: Ние не сме го отменяли, то в период на криза просто не работи. Швейцарското правило предвижда да се взима предвид ръста на средноосигурителния доход и инфлацията. Но, нали си представяте, когато започне криза, в момента, когато се освобождават най-ниско платените служители, средноосигурителният доход започва да расте. Няма кой да внася вноски, икономиката се свива, средноосигурителният доход расте, очевидно този показател не е най-добрия, средната величина никога не е най-добрия измерител, особено когато не се отчита числителя и знаменателя, този, който внася вноски всъщност. Когато той намалява, средното расте и ние трябва да вдигаме пенсии, при положение, че няма вноски.

Водещ: Не е реално, защото са останали повече хора безработни и по тази причина се увеличава средната заплата, която се отразява... Разбрах тезата ви каква е ... Обаче, вижте според това, което прочетох вчера и се запознах отмяната на швейцарското правило фактически бетонира жизнения стандарт на пенсионерите такъв, какъвто е в момента до 2020 година. Нали си давате сметка какво казвате на баба ми?

Владислав Горанов: Не е така, не е така и ще ви обясня защо. Новоотпуснатите пенсии те се изчисляват при отчитане на достигнатия средноосигурителен доход към съответния момент на пенсиониране на хората, а тези пенсионери, които са получили пенсия по-рано, те в сравнение с пенсионерите, които ще се пенсионират 2020 година ще са я ползвали доста повече време. Така че, да се сравняват текущи пенсии с бъдещи, не е коректно. Приносът на всеки е отчетен през дохода, върху който са внасяни осигурителни вноски за него. И когато той се пенсионира, той се пенсионира на база на достигнатия към момента на неговото пенсиониране осигурителен доход. Оттам нататък, компенсирането с инфлацията гарантира реалната покупателна способност на неговите доходи във времето.

Водещ: В момента в България работят и се осигуряват 2.6 милиона души, нали така? Пенсионерите са 2.2 милиона.       

Владислав Горанов: Пенсиите и те близо са 2.6 милиона.

Водещ: Какъв е добрия баланс - колко работещи на колко пенсионери, за да имаме пенсионна възраст 65 години, например?

Владислав Горанов: Няма универсална форма. Минава се през размера на осигурителната вноска, минава се през демографската структура на населението, минава се през възрастта за пенсиониране. Няма универсална форма, затова има специалисти, които се занимават само с това и сложни математически модели, актьорски. В момента държавата финансира... от 7 милиарда и 300 милиона пенсии държавата през данъци, финансира 4.5 милиарда от тези 7.3 милиарда. Тоест, по-голямата част от пенсиите в момента се плащат от данъци. Тоест, ако ние искаме да имаме класически осигурителен модел, в който пенсиите се плащат от осигурителни вноски, осигурителната вноска трябва да нарасне в пъти, но тук веднага...

Водещ: Нещо, което преди малко поиска Станишев.

Владислав Горанов: Да, но нали си представяте, ако точно в разгара на кризата когато всички отчитаме спад на икономическата активност намаляването на спад на работните места, ако увеличиш осигурителната вноска, това е като изстрел в собствения си крак да направиш. Няма как да смяташ, че като изземеш повече от икономиката в този момент, ти ще създадеш някакъв стимул.

Водещ: А другото предложение осигурителният праг, максималният да стане 2700, а не 2000 лева?

Владислав Горанов: БСП винаги е предлагала от тази мярка само с единствената цел да увеличи максималната пенсия и то на бивши генерали, които са се осигурявали върху огромни доходи...

Водещ: Не БСП, това е и ляво послание - да вземем повече от по-богатите ида дадем повече на по-бедните българи.

Владислав Горанов: Лявото послание дойде от БСП когато се хвалеха, че са приели плоския данък, който ние харесваме. Но те няма как да критикуват сегашната данъчна и осигурителна система, тъй като те си я хвалеха. Ние също я харесваме и нашите усилия са да я поддържаме в този вид, полагайки усилия да не увеличаваме данъците.

Водещ: Няма как да я критикувате, след като си е тяхна ли, казвате?

Владислав Горанов: Кой въведе плоският данък, който ние подкрепяме?

Водещ: Те го въведоха.

Владислав Горанов: След като са го въвели... или сега да обяснят как са сбъркали, или да не казват...

Водещ: Ама и вие се хвалите с плоския данък, който въведоха?

Владислав Горанов: Ние успяхме да го запазим, успяхме да съхраним най-ниската данъчна тежест и по този начин да дадем възможност на тези, които могат да правят бизнес и да създават работни места да го правят. Защото много е лесно, както в някои държави се вдигат данъците, нали се сещате, че бюджетът е една спекулация, той изземва от тези, които създават продукт и го разпределя...

Водещ: От тези 2 милиона и 600 хиляди, които се осигуряват българи, каква част от хората са изцяло на светло, знаете ли? Защото аз това, което съм чувал е под два милиона - милион и 800 хиляди.

Владислав Горанов: Ако имат регистрирани трудови договори и са регистрирани в НОИ, откъдето вие вадите тази статистика, те няма как да са сто процента на сиво, тоест, въпросът е каква част от тази съвкупност са с регистрирани трудови договори, с...

Водещ: Мисълта ми е, едно подобряване на контрола, няма ли да доведе до повече доходи в НОИ и да позволи съвсем плавно увеличаване от друга страна на пенсионната възраст?

Владислав Горанов: Подобряването на борбата със сивата икономика и подобряването на събираемостта винаги е добра тема. То винаги трябва да бъде на дневен ред. Неслучайно онзи ден се гласуваха допълнителни правомощия на НАП. Мога да ви изредя поне десет мерки от началото на мандата на това правителство, с които ние сме давали допълнителни правомощия, или сме въвели ограничаване на разплащания в брой и куп други мерки, които да са именно борба в тази насока.

Водещ: Имаме съвсем малко време, затова да ви помоля за блиц. Държавните служители ще започнат ли да си плащат осигуровките и какъв е смисъла от тази мярка?

Владислав Горанов: Анализира се какви ще бъдат фискалните ефекти от една подобна мярка. Стремежът е, така да бъде направено това, че полагаемият доход на държавните служители, съдии, прокурори, служители в МВР, в МО... разказвам го това, защото всички те са осигурени за сметка на бюджета, да запазят разполагаемия си доход. Нямаме намерение да намаляваме...

Водещ: Да им се увеличат заплатите и те да започнат да си плащат осигурителните осигуровки и като сума, която получават в края на месеца да не им се промени. Какъв е смисъла от това въртене на тези пери? Защо се прави?

Владислав Горанов: Твърди се от много хора, че по този начин справедливостта в осигурителната система и много често...всяка година се повдига тази тема, справедливостта в осигурителната система би се повишила. Аз лично, като експерт, смятам тази мярка, че не е безспорна, но така или иначе в момента правим анализ и когато сме готови, ще анонсираме това, което сме решили.

Водещ: За полицаи, за военни, ще има ли отстъпки? Защото и те излизат да протестират сега, вероятно ще преговарят с вас. Не искат да им се увеличава осигурителния стаж на 27 години?

Владислав Горанов: Пак ви казвам, вчера бюджетната комисия в парламента гласува на второ четене Законът за бюджета на ДОО. В него се предвижда стажа, след който могат да се пенсионират да нарасне от 25 на 27 години.

Водещ: Защо за полицаи и военни няма възраст, на която да се пенсионират?

Владислав Горанов: Хубава тема, която може да се обсъди в един следващ пакет от мерки, свързани с оптимизацията.

Водещ: Да е ясно, работиш в системата на МВР, пенсионираш се примерно на 50 или 55 години?

Владислав Горанов: Да, за военнослужещите и служителите в МВР няма възраст за пенсиониране. Хубава тема, пак казвам, но тя може да се обсъди в допълнителни разговори, има още неща, които биха могли да бъдат направени в пенсионната система.

Водещ: Вярно ли е, че в България средната възраст, на която се пенсионират хората е 55 години, или не сте запознат?

Владислав Горанов: Средната възраст за трета категория труд, ефективната средна възраст по статистика за мъжете е 64.1 година, за жените е 61 година.

Водещ: Друго имах предвид, но трябва да приключим разговора. Благодаря ви за това участие. Успешен ден ви желая.

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемане Отказ Повече информация