Република България

Министерство на финансите

Официална интернет страница

Календар

  • 2024
  • НОЕ
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30

СИМЕОН ДЯНКОВ: ПРОБЛЕМЪТ В ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО НЕ СА ПАРИТЕ, А ЛИПСАТА НА РЕФОРМИ

21.11.2012 г.

Водеща: Започнахме сериозно темата здравеопазване. Този, който дава парите за здравеопазването в момента ни е на гости и за това ще има ли коледни надбавки за пенсионерите? Какво ще се случи с новите детски градини и с майчинските? Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков, здравейте.

Водещ: Добро утро.

Симеон Дянков: Добро утро.

 

Водещ: Да започнем най-напред с темата здравеопазване. Знаете лекарското съсловие поиска премиерът да ви отстрани с мотива, че сте опасен за общественото здраве. Освен това, според шефът на Лекарския съюз работите с Националната здравноосигурителна каса като с касичка и сега приличала на сива каса повече.

Симеон Дянков: За четвърти път това го правят през месец ноември, сега се видях в коридора с господин Райчинов. Напомних му, че всеки ноември излиза с тази тема и е нормално, според мен, да излизат с тази тема, защото здравеопазването може би е най-явния нереформиран сектор в България. Като имаш нереформиран сектор, винаги искаш повече пари, но нямаш резултати за да го покажеш. Аз съм донесъл справка, за да покажа колко повече пари сме дали ние в този мандат спрямо последния мандат. Общо около 2 милиарда и 800 милиона лева, или на година се пада, от 2009 до сега, на година увеличението е със 700 милиона лева. Така че, като се говори колко пари са дадени над което е било преди, това е сумата - 2 милиарда и 800 милиона лева. Трябва тогава да се зададем въпроса - срещу тези пари какво получихме? В смисъл по-радостни ли сме, по-добри ли резултати има в здравеопазването, ако ги има в кои области? Поне такива коментари, такива анализи не съм получил. Те не могат да дойдат от финансовото министерство, те трябва да дойдат точно от БЛС, от Министерство на здравеопазването. Те са длъжниците на обществото. Точно господин Райчинов и БЛС, различните министри, които се изредиха в нашето управление и предишните, те трябва да дойдат на обществото и да кажат - ние искаме повече пари, но ще имаме следните резултати. Примерно, детската смъртност искаме да я намалим да е 10 процента от това, което е сега. Там ни трябват 80 милиона лева и така ще я направим...

 

Водещ: Те твърдят, че са имали идея за реформа, която била отишла в кошчето, 70 милиона повече искали...

Водеща: Лично от вас, така казаха преди малко.

Симеон Дянков: Те така винаги говорят, но вижте резултатите. 700 милиона всяка година..., вижте - 2006 година са 2 милиарда за здравеопазване, 2010 година са 3 милиарда, 2007 година са 2 милиарда ви 300 милиона, 2011 година са 3 милиона...

 

Водеща: Само един въпрос да уточним, защото преди малко пак от БЛС хвърлиха ръкавица и казаха, че здравните реформи, за които много се говори, трябва да се провеждат от вас като вицепремиер с ресор здравеопазване, а не от здравните министри, не от тези съсловни... Кой трябва да направи прословутата здравна реформа, за да бъдат българите доволни?

Симеон Дянков: Министерство на здравеопазването с пациентските организации и с БЛС, хората, които бяха тук. Затова имаме отделни министерства и затова имаме тези организации. Кой прави реформата в културата? Аз съм ресорен и за култура. Кой прави реформата в културата? Аз ли трябва да я правя и това е добър пример, защото то пак е социална сфера. Министър Вежди Рашидов идва, както други министри и казва: -Трябват ми пари. -Няма да ти дам пари. Той мисли известно време и казва: -Ще се боря с чалгата. И това вече е явна цел. Аз си представям какво е чалга, представям си как ще се бори с чалгата, ако има други неща, ако има театри, музеи, опери и т.н. Той година след година показва като се финансира в театрите по-добри представления, като има по-добри театри... „Сълза и смях\" примерно тази година се отвори с напълно нов салон, Бургас, Варна, Русе и т.н. с 40 процента е увеличил ходенето на театър. Това вече е резултат, има реформа, има повече пари за тази реформа, това е резултат. Тази година той може да дойде при мен и да каже: - Трябват ми повече пари..., и да вдигне заплатите там. Понеже реформата е направена, аз с радост му давам пари. Това в здравеопазването го няма. Няма го, защото различните министри не стигнаха до такава реформа, и нашите и предишните. БЛС е в ролята на социализма - искаме много пари, но не е ясно какъв е резултата. И като се дават пари, вижте, 700 милиона повече, година след година, след година в нашето управление. Къде са резултатите? Те трябва да кажат: -Искаме пари да намалим детската смъртност, искаме пари да намалим рака и сме готови година след година да докладваме какво сме направили. Това ако го няма, винаги излиза темата ноември, защото те се сещат, трябва да са активни в медийното пространство, да говорят че проблемът е парите. Проблемът не е парите, проблемът е организацията в цялото здравеопазване. Затова длъжници са БЛС, пациентските организации, Министерство на здравеопазването.

 

Водещ: От следващата година няма да има прехвърляне на средства, защото така реши съда по отношение на касата, те направо отиваха в касата тези пари. От БЛС искат няколко години назад отчетност на това как са похарчени парите, къде са отишли и по възможност да се върнат в здравеопазването.

Симеон Дянков: Първо, отчетността е много лесна, защото те са отишли във фискалния резерв, те не могат да се използват, както току що се твърдеше, в държавния бюджет, защото има закон, който казва - тези пари отиват в резерв на Здравната каса. 2010 година..., с подписа на БЛС, тези пари до 2010 година отидоха директно във фискалния резерв. Оттогава те се събират в резерв на Здравната каса. Те искат да ги изхарчат в същата година. Това по закон обаче е невъзможно. Не че ние го определяме, просто законът е такъв. Но те не могат да влязат, тази година нито стотинка не е използвана за други дейности, просто законът не го позволява. Миналата, по-миналата, нито аз, нито Орешарски можем това да го направим или искаме това да го направим, защото е незаконно. Къде са тези пари? Те са в резерв.

 

Водеща: Последен въпрос, свързан със здравеопазването. Стигат ли 8 евро месечно за здравното осигуряване на едно дете в България?

Симеон Дянков: Вероятно не стигат и аз съм готов да дам повече пари. Казал съм го пред всичките последователни министри, казвам го...

 

Водеща: Явно не си искат както трябва, така ли да го разбираме?

Симеон Дянков: Аз затова дадох пример с културата. Идва министъра, идват и между другото, както и тук в случая с организацията на театралите, организацията на кинорежисьорите и казват: -Срещу допълнителни еди какви си пари, ние ще имаме такива резултати - 40 процента по-голяма посещаемост на театрите, 30 процента по-голяма посещаемост на музеите... и след това го изпълняват. Тука няма такава връзка между резултат и пари. Те просто искат пари, ние им даваме повече пари, резултатите не се подобряват. Няма как да наливаме и наливаме.

 

Водещ: Сега към другата важна тема - пенсиите. Теодора Тодорова ни насочва към тази тема във Фейсбук тази сутрин като пита, любопитно е всъщност - каква пенсия се очертава да получавате вие?

Симеон Дянков: Далече е това, имам поне още 22-23 години до тогава, така че, не съм я смятал. Мога да и кажа, тя се смята върху дохода. Моят нетен доход е 2701 лева на месец, който е над 2000 лева, където е границата до тази година, следващата е 2020 година. Така че, аз ще получавам ако бих се пенсионирал следващата година, 770 лева.

 

Водеща: От далечното бъдеще към обозримото такова. Ще има ли сигурни надбавки за пенсионерите, за всички пенсионери?

Симеон Дянков: Става въпрос за коледни надбавки за тази година? Не, не е сигурно, зависи от това как ще завършим този месец, месец ноември. Ще го знаем някъде около 7-8 декември...

 

Водеща: След гласуването на новия бюджет?

Симеон Дянков: Просто така съвпада, че получаваме резултатите някъде седмица след изтичането на предишния месец. Ако получим добър резултат, а ние се стараем да го получим, в смисъл някакъв излишък, този излишък може да го дадем на министър Тотю Младенов да разпредели за пенсионерите. Но отсега казвам, това ще бъде много трудно. И също казвам, че аз никога не съм бил привърженик на коледните надбавки, защото смятам, че законът е определил какви са заплатите и пенсиите и не е редно, просто понеже имаме повече пари, да се дава винаги за това.

 

Водеща: А за всички ли пенсионери ще бъдат и смятали ли сте в какви граници могат да бъдат и какви суми могат да се дадат?

Симеон Дянков: Не сме смятали, макар че явно една част от обществото смята, че финансовото министерство трябва всичко да смята и да определя, има си социално министерство. Ние просто ще кажем - това е сумата, която е възможна, ако е възможна, и вече те ще определят по какъв начин да се разпредели.

 

Водещ: Сега към заплатите, министър Дянков. Средната заплата в България е около 800 лева, според статистиката. Кога ще стигнем най-ниската заплата в Еврозоната? Към 900 евро е там.

Симеон Дянков: Труден въпрос за отговор. Ще ни трябва доста време това да стане, понеже ние сме тръгнали от много ниско ниво. При влизането ни в ЕС преди пет-шест години, ние сме били на ниво 28 процента от средната заплата. Сега сме на..., от средната европейска заплата става въпрос..., сега сме на ниво 45-46 процента от европейската заплата, което е станало за пет-шест години. Ако вървим с такива темпове, ще ни трябват още 10-12 години, за да стигнем до там.

 

Водещ: Казахте, че много скоро ще настигнем Гърция. Това вероятно ще е, защото в Гърция ще падне стандарта. Така ли?

Симеон Дянков: Гърция пада стандарта вече пета година, следващата година прогнозите са за спад с около 4 процента и половина. Давам Гърция просто за пример, защото само преди няколко години, паметта е кратка, 2008-2009 година, като се сравняваше България с - ...ех, вижте тези колко са по-добре - обикновено се сравняваше с Гърция, може би, понеже има повече българи, които работят там. Това вече отпадна като сравнение, Гърция върви надолу, ние макар и по-бавно отколкото искам, вървим нагоре. Сравнение с Румъния също мога да дам, защото ние спрямо тях дърпаме добре, спрямо Испания дърпаме добре..., но ще трябва години. Защо? Казвал съм вече, започва да става като клише но е така, защото имаме десетилетия, когато другите държави са се развивали в икономиките си, а ние сме козирували каквото ни каже Съветския съюз.

 

Водеща: Няколко въпроса от нашите зрители, защото те имат много такива. Симеон Симеонов: „Защо държавата удържа 42 процента от месечния доход, след като на първо място човек си плаща в болниците всички тарифи, сякаш не е здравноосигурен, няма да доживее до пенсия след последните пенсионни реформи, според него, и на трето място улиците не били почиствани от преди последните избори?\"

Симеон Дянков: 42 процента не се удържат, здравната вноска е 8 процента...

 

Водещ: В това число е включил и „данък сгради\" човекът.

Симеон Дянков: Добре, става въпрос и на национално ниво и на местно ниво. Защо е така? Защото някой трябва да изпълнява тези услуги. Здравеопазването е национална задача, образованието е национална задача, сигурността е национална задача. Често чувам такива коментари: -Понеже здравеопазването е много лошо, аз не искам да си плащам за него, понеже сигурността нима още много какво да се желае по пътищата, аз не искам да си плащам за него... Но ако всички така смятат и почнат да избягват данъците, тогава обществото не работи като общество. Така че, краткият отговор е, макар че това изглежда като висока тежест, тя е най-ниската в целия ЕС, всички са доста над нас, като се стига до скандинавските държави...

 

Водеща: Да де, но те и доходите им са над нашите.

Симеон Дянков: Да, но като взимаш примерно 80-85 процента общо, ако се броят и местните данъци и такси, както е в скандинавските държави, да, високи доходи, но се взима 80-90 процента. Ние няма как да имаме тази..., можем да го желаем и да го мечтаем, че много бързо за няколко години ще настигнем Германия или Швеция и т.н. но знаем, че е невъзможно. Трябва година след година, след година, да дърпаме по-бързо от другите..., примерно за третото тримесечие на тази година излязоха данните преди два дни. Ние по растеж сме пети в Европа. Това изглежда малко странно, защото и на нас не е толкова висок растежа, но с този растеж от половин процент, ние сме номер пет в Европа.

 

Водещ: Последно по темата заплати. Петър Бонев ни пита във Фейсбук: „Колко харчи вашето семейство месечно и бихте ли се справили с 620 лева?\"

Водеща: Както и „Как едно семейство с две деца може да се оправи с 620 лева месечно?\"

Симеон Дянков: Моето семейство харчи доста повече от 620 лева. Само наемът ми е близо 1000 лева, около 500 лева са ми вода, електричество и т.н. Така че, над половината ми заплата отива само за това. Да, разбирам въпроса, трудно е, на този тип доходи да се изкарва добре. Но пак казвам, трябва година, след година, след година... Няма някаква магия изведнъж българите да станат много богати. Трябва година след година да градим.

 

Водеща: Не можем да пропуснем темата с майчинството. „Защо строите детски градини в големите градове на гърба на майките?\" - пита Боряна Илиева. И въобще, какво се случва в този сектор с Бюджет 2013?

Симеон Дянков: Предлагаме да строим повече детски градини, защото сме изчислили, че за четири години може да построим извън бюджетите на общините, допълнителни 70 детски градини, които да покрият изцяло в големите градове нуждите от тази услуга. Така че, майките които искат да се върнат по-бързо на работа, след първата година примерно, да имат тази услуга. Често чуваме от тях, че това е една от причините, те да не се връщат по-бързо на работа тези, които искат да работят. Не казвам, че това е заместване на по-високи майчински, но това е едно от нещата, които са нужни, за да може след няколко години да е решен изцяло въпроса.

 

Водеща: Без съмнение тази тема е доста по-обширна, но тъй като времето ни напредва..., ДСБ и БСП готвят пореден вот на недоверие към кабинета?

Симеон Дянков: Трябва и те да се покажат, че са нещо активни. Вътре имат много неразбории и несъгласие в самите си партии и по този начин си организират електората. Този вот нито ще е успешен, нищо няма да донесе. Защото пак казвам, вижте резултатите, вижте колко много повече пари даваме за здравеопазване - 3 милиарда, вижте колко повече пари даваме за пенсии - 9 милиарда повече от техния бюджет.

 

Водещ: Статистиката на социолозите обаче показва, че спад на доверието към ГЕРБ се отбелязва, въпреки ръста на парите, за които говорите сега?

Симеон Дянков: Два кратки коментара там. Същата фирма „Галъп\" преди две седмици само беше казала, че Ромни ще победи и то с голям резултат, Обама го победи с 60 процента на 40 процента. Явно и социолозите грешат. И второ, да изчакаме до изборите да видим какви ще са резултатите. Аз съм убеден, че ГЕРБ ще има и то голяма победа, защото всеки от нас може да застане до нещо и да каже - ние това направихме в нашия мандат. Предишните не могат да покажат какво са направили в техния мандат.

 

Водещ: На финала, кратко, да ви помоля. В интервю за „Таймс\" обявихте, че мястото на България е в Еврозоната. Сега ли е времето обаче на фона на масовите протести в Европа и как ЕС ще се справи с това социално напрежение?

Симеон Дянков: Не е сега времето, след няколко години. В самото интервю аз казах след около пет години, вероятно ако обаче и самата Еврозона изпълни няколко реформи. Вижте, не само в здравеопазването искам реформи, искам и в Еврозоната да има реформи, единен банков съюз ние подкрепяме, фискалният компакт ние подкрепяме. Но, положението в Еврозоната ще бъде тежко още поне една, две, три години. Вижте, на Франция вчера и намалиха кредитния рейтинг, защото има голям проблем във финансовата сфера.

 

Водещ: С едно изречение само, нека да помоля, Лиляна Станкова пита във Фейсбук: „Колко тежахте като станахте министър и колко тежите сега?\"

Симеон Дянков: Болен въпрос, но вече работя по него. Като дойдох като министър, бях около 75 килограма, стигнах в началото на тази пролет около 90 килограма и сега съм 84 килограма.

 

Водещ: И на вас се отразява кризата?

Водеща: Всички диапазони на въпросите ги изчерпахме. Благодаря ви за гостуването!

Видео

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемане Отказ Повече информация