СИМЕОН ДЯНКОВ: ЗАВЪРШИХМЕ 2012 Г. ПО-ДОБРЕ ОТ ПРОГНОЗИТЕ
09.01.2013 г.
Водещ: Чии доходи ще повиши тази година финансовият министър Симеон Дянков? Добро утро.
Симеон Дянков: Добро утро и на вас.
Водещ: Добро утро. Да започнем в първото ви гостуване за годината с добри новини. Стана ясно, че ще има повече 750 милиона лева тази година. Обсъдихте ли вече с премиера и с колегите си в кои сектори точно и въобще българинът ще ги усетили тези пари в повече, тъй като те не са малко?
Симеон Дянков: Първо, тези пари ги има, защото 2012 г. завършихме по-добре от прогнозите в бюджета. Вместо да изхарчим дефицит от 1,1 млрд., изхарчихме дефицит някъде от 360-370 милиона и затова се появява тази разлика, която остана във фискалния резерв. Един вид фискалният резерв ни е със 750 милиона по-голям, отколкото бяха прогнозите спрямо бюджета. Тези пари сега са във фискалния резерв и това ни позволява пък да не влизаме в нови дългове, да не харчим нови лихви и оттам всъщност излиза възможността за, по време на годината, това няма да стане януари, разговори в Министерски съвет все що не са се състояли за определени сектори да се увеличат допълнително доходите. Но тези разговори ще ги има предполагам февруари-март, няма да са сега.
Водещ:Да се опитаме да го обясним на ясен език. Аз го разбирам правилно, ако всъщност към края на годината съм предвидил 1000 лева, за да си плащам дълговете и са ме изненадали приятно, че имам да давам 700 лева от тях. За другите 300 е въпросът дали да си купя дънки и панталони, или да ги запазя. Така ли е?
Симеон Дянков: Остават лихвите, точно така, остават лихвите по тези дългове, иначе за тези 750 милиона лева трябваше да излезем на вътрешния пазар за държавни ценни книжа, да ги вземем оттам и да плащаме лихви. Сега не ни се налага това да го правим, следователно за цялата година лихвите остават, а те са вече бюджетирани в бюджет 2013 г., остават, така да се каже, възможности за харчене в други сфери.
Водещ: Нашите зрители във Фейскбук от сутринта предлагат варианти, къде всъщност да бъдат вложени тези средства.
Водещ: И най-много от тях, обобщено, естествено питат ще има ли повече пари за майките, след като има повече пари за 2013 г.?
Симеон Дянков: Не, защото там вече сме казали, че правилната политика е да се строят детски градини, които се строят. Вече бях на две площадки, едната в Пловдив, другата във Варна, където вече се строи с тези пари. Ще има диалог с майките и в парламента, и след това при мен. Но това, пак казвам, ще стане някъде месеците февруари и март, след като завърши годината и това, което все още не знаем напълно, са окончателните данни за общините. Имаме предварителни данни, но окончателните ще дойдат някъде в края на януари.
Водещ: Имаме предложения да се повишат доходите на полицаите и лекарите, за да се намали корупцията.
Симеон Дянков: Доходите на полицаите са достатъчно високи и сравнително с други сфери. Така че не смятам, че допълнителни пари поне в началото на тази година трябва да отиват там. А относно лекарите всъщност вече има увеличаване от януари месец в някои болници поне и особено за медицинските сестри, това увеличаване ще продължи. Днес на Министерски съвет се гледа постановлението за изпълнението на бюджета. Като мине това постановление, вече всички знаят официално колко са им допълнителните пари и примерно ето в Министерството на културата, където дадохме допълнителни пари за увеличаване на заплатите, ще могат след днешното постановление вече да ги разпределят по всичките второстепенни изпълнители, и Историческия музей, различните в общините читалища и т.н. Така че до края на месеца вече всички тези увеличавания на доходите, които са залегнали в бюджета да станат. И затова казвам, че следващите разговори ще бъдат февруари и март, когато вече я има новата база на увеличение на доходите и в училищата, защото там също се увеличават парите, и в системата на здравеопазването, и в системата на културата, и в армията.
Водещ: Да говорим и за всъщност за това как приключи бюджет 2012. Аз гледах вчера, според данни на финансовото министерство към края на ноември са били изпълнени 85 % от приходната част. Стигна ли декември, за да се съберат всички останали планирани приходи?
Симеон Дянков: Да, с около 1 % , 101 %, с други думи, събра НАП, докато митниците събраха някъде около 103 %. Декември традиционно е силен месец, защото знаете много хора купуват подаръци. Този декември беше по-силен от обикновено, защото и времето беше по-меко. Има значение колко е студено навън за бизнеса, така че декември ни беше много силен месец и всъщност затова се получава главно това по-добро изпълнение. И митниците, и данъчните си преизпълниха бюджета общо някъде с около 200 милиона лева.
Водещ: Може ли тези 780 милиона лева да бъдат допълнителна гаранция, имайки предвид, че сме в изборна година, че следващото правителство, което и да е то, ще може спокойно да завърши 2013 г.?
Симеон Дянков: Да, аз гарантирам, че за разлика от предишни изборни години, когато следващият финансов министър винаги е трябвало да е в стрес, виждайки предшественикът му какви неща е оставил, че тази година бюджетът ще се изпълни до края на годината, дори предвиждаме пак, че дефицитът ще бъде по-малко от заложения. Както между другото е бил в последните три години. Не е изненада голяма, че 2012-а завършихме добре, изненадата е, че завършихме доста по-добре, отколкото бяха и нашите данни до края на ноември. В сравнение само една държава в ЕС, това е Швеция, завършва на малък излишък. Ние и Германия, а Германия може би малко по-добре от нас ще бъде в крайна сметка, сме на дефицит под 0,5 % под БВП. Това са трите държави всъщност под дефицити под 1 %.
Водещ: Чудесно е, че можем да се похвалим с това, само че днеска вестниците пишат, цитират изследване на Евростат, според което българите обедняват най-масово и най-бързо в ЕС, като едно от нещата, които са отбелязани в това изследване, всъщност са трайната безработица у нас като сериозна, тревожна тенденция. И атмосферата за бизнеса. Как може да се преборим с тези тенденции?
Симеон Дянков: Това наистина са двете най-важни за мен теми за 2013 г. Не е вече финансовото здраве на държавата. Показали сме, че финансово сме сред най-стабилните. Безработицата - тема № 1 за 2013 г. В началото на кризата тя е била около 200 хиляди души, сега е около 400 хиляди души. В смисъл 200 хиляди души допълнително са загубили работата си. Но по-важни за мен са тия предишни 200 хиляди души още преди 2009 г. Те са т.нар. трайно безработни, които вече няколко години стоят извън пазара на труда. В други държави има опит, главно скандинавски държави обаче, как с различни програми от министерствата на труда, финансирани отчасти с европейски средства, отчасти, ето това е една възможност за увеличаване на доходите, правителството да даде повече пари и аз съм готов да работя в тази посока за програми с трайната безработица, с определени програми, в които се казва примерно дава се възможност в областта на археологията повече хора да работят заедно с археолозите за разкриване на многото ни културни ценности и се дава целево пари там. Или в областта на селското стопанство. Това всъщност е една за мен от доходните политики, която е политика в областта на намаляване на безработицата. Относно бизнес средата накратко да кажа. От вчера имам срещи с председателите и представителите на бизнес асоциациите да им кажа. Обикновено правителствата в последната година или шест месеца спират да правят всякакви реформи и се готвят за избори. А аз искам да покажа, че ние сме правителство, което до последния ден ще прави реформи в бизнес средата. Така че кажете ми четири-пет неща, сега ми ги кажете и до края на януари да се разберем, които според вас трябва да станат до края на този мандат. И да ги направим, за да покажем, че всяка реформа във всеки момент е важна. Още повече да подобрим бизнес средата. Една такава тема е създаването на златен стандарт в НАП. В смисъл за фирмите, които са показали през годините, че са добри данъкоплатци, да има още по-опростена процедура.
Водеща: Реалистично ли е всички тези неща са се случат до края на мандата, т.е. в следващите пет месеца, защото традиционно знаем, че когато става дума за бюрокрация, въобще за тежката държавна машина, много малко са хората, които вярват реално в това.
Симеон Дянков: Досега не е ставало в България, но няма причина това да е първи път да стане и точно затова вече съм говорил с премиера, имам неговата подкрепа, затова правим тези срещи тази и следващата седмица. И аз поне ще се нагърбя в бизнес средата това, което зависи от министрите, за които аз отговарям - Делян Добрев, Лили Павлова, Иво Московски, финансовото министерство, мисля, че е възможно това да стане. Аз затова дадох един пример със златния стандарт. Това зависи само от Министерство на финансите. Ако бизнес асоциациите смятат, че това е полезно за тях, а те смятат, можем да го направим някъде до март, за да се покаже, че ето, работим докрай.
Водеща: Преди малко споменахте археологията. В началото на седмицата гост ни беше Божидар Димитров и коментирах това колко трябва да струва даването на българско гражданство, това, че вицепрезидентът Маргарита Попова вече отказа на един доста заможен чужденец такова. Вашето становище какво е?
Симеон Дянков: Моето становище е, че има практика по целия свят и в много по-богати държави от България като Щатите, като Англия, като Германия, да се дава постоянно пребиваване и след това гражданин срещу финансиране или в имоти...
Водеща: Да, но срещу какво конкретно за България в момента?
Симеон Дянков: Моето предложение и предложението на моето министерство, което е още отпреди два или три месеца, за 500 хиляди лева да се дава постоянно пребиваване. Не гражданство, а постоянно пребиваване, което дава за срок от пет години възможност да работиш и да живееш в България и след това да кандидатстваш за гражданство. Това е 250 хиляди евро, доста по-високо от средното за Европа. В Германия примерно е 300 хиляди евро, но Германия е доста по-богата.
Водеща: И по-ниско от сега приетото.
Симеон Дянков: Много по-ниско от сега приетото. Сега приетото не върши на никой работа за бизнеса, това е за физически лица 500 хиляди лева, за бизнеса ние сме предложили 1 милион лева и създаване на 10 работни места. Това е пак мярка за намаляване на безработицата. Четири пъти по-ниско от това, което е прието сега в парламента. Надявам се и вчера всъщност бях в парламента на разговори с ПГ на ГЕРБ, да подкрепят тези първоначални предложения.
Водещ: Беше решено 14 милиона лева ще струва референдумът за АЕЦ "Белене", а премиерът знаете съвсем скоро призова обаче пък да се гласува с нея, други политически формации като тази на Меглена Кунева иска бойкот. Същевременно правителството потвърждава десетки пъти, че пари за строеж на "Белене" няма. Сещате ли се за нещо по-смислено, за което могат да се похарчат тези 14 милиона лева?
Симеон Дянков: Има много по-смислени неща. Те са повече от 14. 14 е самата подготовка и провеждане на референдума, но още може би около 5-6 милиона лева, общо около 20 може би ще отидат за извънредния труд на, в училищата знаете трябва да са отворени в неработен ден, там ще се плаща допълнително на органите на сигурността. Така че целият референдум ще струва някъде около 20 милиона лева, които за мен са грешни пари за този въпрос и за тази тема. Точно поради причината, която вие казахте. От този въпрос, а и от всеки въпрос за "Белене" не става ясно кой ще плати тия 22 млрд. лева, които струва "Белене". Дали това ще е държавата? Ако това е държавата, аз гарантирам, че нито аз, нито който и да било финансов министър ще може да ги намери и че е смислено да ги намери. И затова смятам, че е жалко, че първият ни истински референдум в демокрацията е по въпрос, който не помага за развитието на обществото. Много по-смислени въпроси има. Примерно в областта на екологията, нещо, което стана за порен път на дневен ред. По какъв начин трябва да си пазим екологията, културно-историческото наследство.
Водеща: Казвате по-смислени теми. Една от идеите, която е лансирана днес в пресата, тя е идея на сините, доколкото разбрахме, референдум за забраната за тютюнопушенето в закрити места.
Симеон Дянков: И това е по-добра тема от темата за "Белене". Аз там съм знаете твърд привърженик на пълната забрана.
Водеща: Имайки предвид, че тя влезе сравнително късно през 2012 г. , има ли вече някакви икономически и финансови измерения като резултати?
Симеон Дянков: Оказа се, че поне досега от акцизи и от ДДС не сме загубили нищо. Отчасти може би и може да се каже, защото ноември и декември бяха по-меки месеци, така че може би хората са излизали повече желание да пушат навън...
Водещ: Или да ползват гръцките пепелници вечер късно в заведенията.
Симеон Дянков: Да, може би и това го има. Убеден съм, че някъде го има, но той е въпрос на време, за да се откаже и това. Но върху бюджета до този момент няма някакви негативи и факт е, че и митниците и НАП си преизпълниха бюджетите.
Водеща: Явно само ресторантьорите останаха недоволни.
Симеон Дянков: Някои ресторантьори там, аз поне лично смятам, че е въпрос на това, че като цяло вече икономическата ситуация в България, а и в Европа вече няколко години е слаба и този бизнес е, който най-разчита на допълнителни средства в хората, тъй като имат по-малко средства или като ги спестяват, което е една от цифрите, които бяха за мен най-изненадващи в края на декември освен доброто изпълнение на бюджета, е, че българските граждани, само физическите лица, имат около 36 млрд. лева в банките. Българските фирми имат още 34 млрд. лева, 70 млрд. лева стоят в момента в българските банки. Само в България.
Водеща: Като говорим за чуждо финансиране, вчера сутринта тук в студиото на „Здравей, България" Даниел Вълчев обобщи, че няма добро усвояване на средствата от еврофондовете, какво се очаква през 2013-а година и така ли е наистина?
Симеон Дянков: Не, не е така. Всъщност имаше пълно изпълнение на средствата за еврофондовете за 2012 г. Факт е, макар и в последния работен ден на годината, България беше една от три държави заедно с Финландия и Португалия, на която ЕК на 100 % изплати всички средства, които ние авансово бяхме дали. Само три държави - България, Финландия, Португалия. Това е голям успех за Дончев, за хората, които работят в моето министерство. Защото там се прави сертификацията. За Иво Московски, за Лили Павлова, това е един голям успех. Само за 2012 г. всъщност средствата са повече отколкото от 2007 до 2011 г. Тази година е още по-напрегната, тази година близо 4,5 млрд. лева трябва да влязат в България от Брюксел. Знаете, нашата вноска е около 900 милиона лева, ние пък плащаме на Брюксел 900 милиона лева, така че 3,6 млрд. очакваме да усвоим от Брюксел.
Водеща: В кои сектори основно, защото хората като че ли остават с впечатление, че основно усвояваме европари за пътища и за селски райони. Така ли е наистина?
Симеон Дянков: Селските райони са №1, там програмата е най-голяма и наистина земеделието тази година ще получи някъде около 1,5 млрд., близо 40 % от всички средства. А средствата за транспорт и инфраструктура, това не е само при Лили Павлова, всъщност голяма част от средствата са при Иво Московски и той отговаря за тях, най-успешната между другото от големите ни програми е точно при Иво Московски. Там са други 30-35 %. Така че общо три четвърти са в тези две програми. Социалната програма е голяма, но за нея малко се говори, но Тотю Младенов...
Водещ: Няма пари за други сектори, или ние не ги взимаме, това не става ясно.
Симеон Дянков: Просто 2007 г., като са водели преговорите, са вкарали пари в тези сектори. Днес може би на Министерски съвет или в следващия Министерски съвет ще се говори за създаване от 2014-а на нова програма, която ще е за наука и висше образование. Нещо, което предишните в 2007 г. не са създали, а за нас е много важно. С други думи, сега ние изпълняваме просто това, което е заложено в 2007 г. и в някои параметри е заложено много грешно точно заради Меглена Кунева и нейния екип тогава.
Водещ: Говорихме в началото на този разговор за безработицата и не мога да не ви питам понеже и във ВМЗ „Сопот" започнаха нови протести, имали спасение за това предприятие и другите държавни предприятия, които са на същото положение?
Симеон Дянков: Спасението е просто много по-добра финансова дисциплина, което в това предприятие с годините го е нямало, както го е нямало в БДЖ, както го е нямало в системата на енергетиката допреди година, година и половина. Държавата като цяло не би трябвало да е в управлението на производството, които не са пряко свързани, това е мое мнение, които не са пряко свързани с нейните задачи. Няма защо държавата да произвежда цигари, няма защо държавата да произвежда оръжия, няма защо държавата да е много от секторите, които по времето на социализма тя е била. И това се показва, че държавните предприятия във всеки един от тези сектори се справя по-зле от частните предприятия. ВМЗ „Сопот" е такъв пример. Има частни предприятия в този сектор, които работят с една трета от хората, които има във ВМЗ „Сопот" и всъщност имат по-добра печалба. Така че там пътят е приватизация, сравнително бърза приватизация, ако може, и просто да се работи на пазарния принцип. А не да се разчита винаги хайде държавата да дойде и да ни даде повече пари, хайде държавата да дойде и да ни даде повече пари - това е принципът на социализма.
Водещ: Казахте, че един от приоритетите 2013 ще бъде борбата с безработицата, може ли да се насочат някакви специфични усилия към Сопот заради този проблем и другите градове, в които големи предприятия изпадат в тази ситуация?
Симеон Дянков: Може и трябва, защото не са виновни хората в Сопот, че по времето на социализма са решили, че там ще има едно огромно предприятие, както беше въпросът с „Кремиковци", както много други в по-малки населени места в България. Така че да, може да има специална програма и всъщност се работи от около три седмици, сме се срещали няколко пъти с Тотю Младенов, Делян Добрев, аз самият при премиера. Специална програма, за да може за част от тези работници и не само за работниците във ВМЗ „Сопот", въобще в този регион да се мисли за алтернативна работна среда. Възможно е, има такива примери, успешни примери.
Водещ: Тъй като след малко продължаваме с една много неприятна здравна тема, няма как да не ви попитаме част от тези 780 милиона лева има ли как допълнително да отидат в здравеопазването? Но не само за заплати, а като подобряване на условията на труд, модернизация да речем на линейки, на спешна помощ, на всичко това, което хората виждат, когато отидат за първа помощ.
Симеон Дянков: Има и начинът е много лесен за това как да се мотивира, да се каже. А именно да се каже искаме да инвестираме в еди-коя си част на медицинската помощ, искаме такава инвестиция и срещу такава инвестиция ние ще получим ето такива по-добри резултати. Предишния път, когато бях при вас, дадох пример с Министерството на културата, с Вежди Рашидов. Който като идва при мен, винаги казва, искам еди-колко си пари, за да построя еди си каква си опера. Тази опера обаче не само, че ще е по-добра сградата, във Варна беше последната такава...
Водеща: Е, да, де, ама е ясно, че здравеопазването ни е доста по-проблемно и доста по всеки от нас има досег до него.
Симеон Дянков: Но трябва да има връзка между инвестиция, парите и резултата. Някак си здравеопазването...
Водеща: Да, де, но там се чака една реформа колко години вече.
Симеон Дянков: И затова може тази реформа да се раздели на по-малки реформи, примерът, който вие дадохте. Мисля, че ще говорите за онкология след мен.
Водеща: Точно така.
Симеон Дянков: Да се каже какво трябва точно в онкологията да се направи. И детската смъртност, друг голям проблем. Какви инвестиции трябват специално в тази област, но срещу тези инвестиции хората, които ще се използват, медиците става дума, трябва да кажат как ще се подобри, какво ще стане след това, какви са резултатите. А не само да се влиза с повече пари, те да се размиват по някакъв начин и след това да няма резултат. Винаги има резултат, в здравето също може да се виждат резултати - по-малко онкоболни, по-голям успех в борбата с...
Водеща: Да разчитаме тогава на добър диалог с колегата ви Десислава Атанасова в такъв случай.
Симеон Дянков: Казах какъв е принципът и не само с нея. Многократно съм го казвал с Българския лекарски съюз, готов съм за повече.
Водеща: Е, те обикновено имат доста противоречия.
Водещ: С едно изречение само да ви помоля накрая, защото е година на избори. Нали правителството няма да харчи като за последно и можете ли да гарантирате, че няма след изборите да остане дупка в бюджета, каквато намерихте през 2009 г.?
Симеон Дянков: Мога да гарантирам, защото сме направили такива механизми, така че на всеки месец ще публикуваме какви са неразплатените във всички министерства, във всички общини, в Министерството на финансите. Ние се готвим да управляваме и втори, и трети мандат и заради това работим така, че до юли да се справим с работите и от август пак да се справяме.
Водещ: Пък след третия мандат, каквото сабя покаже.
Водещ: Благодаря ви много за гостуването.