Република България

Министерство на финансите

Официална интернет страница

Календар

  • 2024
  • НОЕ
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30

ДЯНКОВ НЕ ГЛАСУВАЛ, ВЪПРОСЪТ ЗА АЕЦ - ПРЕКАЛЕНО ЕКСПЕРТЕН

28.01.2013 г.

 

Водеща: В студиото на „Здравей България\" дойде и вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков да ни каже защо и още ли иска оставката на Сергей Станишев?

Симеон Дянков: Да, и много други хора сигурно я искат, но тепърва в БСП ще се борят за това. Аз им помагам, като изразявам външно мнение.

 

Водещ: Илияна Йотова каза, че трябва да сте член на партията, обаче трудно щели да ви приемат...

Симеон Дянков: Те явно приемат по-такива, или в едното лоби, ядреното лоби на Овчаров, където е тя, или в медийното лоби на Станишев, където се радват за референдума, защото и доста пари успяха да съберат покрай него.

 

Водеща: Сега съвсем сериозно. Сергей Станишев вчера каза, че това е голяма победа за БСП. Така ли интерпретирате резултатите и проведения референдум?

Водещ: ...и лична загуба за премиера?

Симеон Дянков: Вчерашният ден беше голям провал за Станишев и  за БСП, но главно за Станишев, защото този референдум почна, вътрешнопартийна борба в БСП, където ядреното лоби на Овчаров го подтикваше да се покаже, че е мъж, че е лидер, и да въстане срещу истинския лидер в момента Бойко Борисов. И всъщност вчера имаше от една страна борба между идеи, от една страна ядреното лоби в БСП, от друга страна нашата идея, че трябва да има енергийна ефективност, че трябва да се развиваме чрез зелени енергии, и от друга страна борба на лидери, и се показа кой е истинския лидер. Станишев беше губещ и беше жалък. Не само че беше губещ, но и беше жалък. Над 80 процента от хората казаха - техният въпрос не е нашия въпрос, ние имаме други въпроси за размисъл...

 

Водещ: Така ли тълкувате ниската избирателна активност?

Симеон Дянков: Да, точно така тълкувам ниската избирателна активност. Аз говорих с доста хора и те си казаха - не ни е това въпроса, има други въпроси, заради които си заслужава да се излезе, но не е този въпрос, той е вътрешнопартиен. От тези, които гласуваха... всъщност какво се показа вчера, че Станишев може да разчита някъде на около 7 процента подкрепа в обществото. Тези 7 процента неслучайно хората от ГЕРБ казват - не, оставете го, пазете го, защото той ни е полезен противник, с такива противници ще вървим далече.

 

Водеща: Продължаваме с един цитат. Преди малко Илияна Йотова каза, че умишлено в парламента е замразен Изборния кодекс, че ще искате да манипулирате предстоящите парламентарни избори?

Симеон Дянков: То се показа тяхната организация каква е в момента. Вчерашният ден беше голям личен провал за Станишев. Отсега нататък очаквам вътрешно, тихичко, защото те все пак са свикнали с подмолни акции, тихичко да започна да се боричкат пак. Сега се бяха обединили двете лобита - медийното  и ядреното, да се боричкат пак. Ние междувременно ще показваме къде какво строим - Варна, Бургас, Пловдив и т.н. Просто няма нужда ние подмолно, както в БСП се прави в момента, да се борим, ясно е какво сме направили.

 

Водеща: Ще се опитате ли да агитирате и спечелите на своя страна без кюфтета и кебапчета гласовете на ромите?

Симеон Дянков: И тези гласове и всички останали гласове ще спечелим, просто защото ние сме конструктивни, показваме всеки ден - това строим, това искаме да строим, това искаме да направим и къде успяваме. Не се борим вътрешно - дайте да видим кой е по-голяма маскара. Другата причина, поради която малко хора излязоха на този референдум. Той е един вид..., преди това, два месеца се говореше кой е излъгал, кой не е излъгал. Между другото излязоха и доста интересни факти, които предизборно ще се използват, като най-важният беше, вчера и във вашето студио слушах когато Станишев няколко пъти каза - за АЕЦ „Белене\" не са давани никакви държавни пари. А факт, че е имало няколко постановления на МС, последното от октомври 2008 година, където са дадени 300 милиона.

 

Водещ: Те били за капитализацията на БЕХ.

Симеон Дянков: Директно в тях пише - за АЕЦ „Белене\". Това е постановлението. Така че, аз имам една молба. Предишният финансов министър Орешарски, който досега се е държал много честно, предишният заместник-финансов министър Георги Кадиев, моля, питайте ги тях, директно, те са от БСП , питайте ги дали са харчени държавни сродства за АЕЦ „Белене\"? Вярвам, че те ще кажат - да, харчени са.

 

Водеща: Искам да ви върна към един акцент, малко по-рано в предаването ни днес, бившият енергиен министър Трайчо Трайков каза, че се е въздържал да гласува на този референдум, защото въпросът бил объркващ. Не е ли това страшно, ако е4дин експерт, който е бил начело на министерство казва, че въпросът му е бил объркващ, какво може да очакваме ние от обикновените граждани? 

Симеон Дянков: Същото, ние го видяхме, 80 процента не излязоха да гласуват. Аз също не гласувах. Не само че беше объркващ въпроса, а въпроса по друг начин зададен....

 

Водеща: Да, де, но нали ГЕРБ го зададе въпроса, така казват хората...?

Симеон Дянков: Въпросът по друг начин зададен беше... Самата идея да има референдум по такъв експертен въпрос, и не само експертен въпрос, за 22 милиарда лева е неправилно. Хубаво е да има референдум, но те да не са с подтекст - ако гласувате „за\", един вид банкрутирате България. Смятам, че беше излишно първият ни демократичен референдум да бъде по този въпрос.

 

Водещ: Министър Дянков, да ви върна пак на кебапчетата и кюфтетата. Споделяте ли мнението на евродепутата Илияна Йотова, че това всъщност са най-честните избори, на които сме  били свидетели, предвид липсата на ромски вот. Показахме по вестниците тази сутрин, чакащи пред секциите роми, но не влизат да гласуват, няма стимул и липсата на автобуси от загрижени избиратели от съседни държави?

Симеон Дянков: БСП в момента се чуди как от този голям крах да изкара нещо за оправдание. Но оправданието е само едно, те искаха вътрешно по някакъв начин да се разберат и едното лоби да спечели нещо, и другото лоби да спечели нещо. В крайна сметка медийното лоби около Станишев спечели нещо, ядреното лоби се провали, и това е истината. Хората не излязоха да гласуват защото не смятаха, че това е въпроса. Няма как около този явен провал да се говори нещо друго. Оттук нататък вече въпроса е какви са истинските теми, където си заслужава да имаме референдум, защото.... Хубавото нещо беше, че референдумът мина добре, организацията беше добра, заслужава си и в бъдеще да имаме референдуми, но те да са на по-смислени теми. Екологичната тема е нещото, което според мен си заслужава в бъдеще да има референдум. Все пак имаше и нещо положително от вчерашния ден, за всички нас.

 

Водеща: А как според вас, резултатите и като цяло от провеждането на референдума ще повлияят на предстоящите парламентарни избори, като имаме предвид, че много е вероятно сега въпросът отново да бъде върнат към парламента, и това да бъде един от акцентите до лятото и при изготвянето на предизборните програми?

Симеон Дянков: АЕЦ „Белене\" окончателно излезе от темата на което и да е правителство. Дори и да се върне в парламента, вчера премиерът каза - ГЕРБ ще гласува отново против, просто темата няма да се върне. Но аз предполагам, че доверието специално в Станишев е много вече застрашено и вътре в самата му партия, така че в следващите седмици ще сме свидетели ако не на оставка, поне на голям срив в неговото доверие, и оттам нататък различни групи, главно корпоративни интереси в БСП да почнат да се проявяват и да искат властта.

 

Водещ: От БСП ви обвиниха, че сте превърнали кампанията в компроматна война и казаха, че все пак не можеха да се въздържат от коментар, и затова са взели участие в тази война, думи на евродепутата Илияна Йотова от преди секунди?

Симеон Дянков: Трябва да се оправдават, те не са очаквали такъв голям провал и сега ще си намират...

 

Водещ: Ама факт е, че в едни кашони бяха намерени един документни?

Водеща: А се оказа, че и Трайчо Трайков е знаел за тях, преди малко коментира това нещо тук в студиото ни. Явно не са били съвсем в кашони?

Симеон Дянков: Да, може би са знаели от малък кръг хора. Хубавото на референдума е, че излязоха на дневен ред, наистина и това беше положителното на референдума. Много повече информация имат хората не само за ядрената енергетика и за „Белене\", а въобще какво се плаща  за ток, какво може да се плаща ви т.н. Така че, неизбежно е да има компромати. За мен беше хубавото, че излязоха и доста кадри. Аз поне ще запомня от вчерашната вечер кадъра, когато вие питахте Станишев, дали нещо е плащано от държавния бюджет и той казваше, като се замисляше обаче дали да излъже, дали да не излъже...  Е, не, този кадър ще се показва още дълго време и съответните данни, че по негово време стотици милиони са плащани. Така че, това не е компромат, това просто е излизане на една истина, която преди това са знаели малък кръг хора, сега се знае от повече. 

 

Водеща: Да преминем към една друга тема. Питахме зрителите си сутринта във Фейсбук, ако се правят референдуми, за какво трябва да бъдат. Президентът Плевнелиев вчера си пожела това да не е последния референдум в неговия мандат. Според вас, за какво трябва да бъдат правени референдуми? Част от зрителите ни искат например като забраната за тютюнопушенето, за майчинските, които с вас сме си говорили много и все да социални теми?

Симеон Дянков: За мен, заслужава да се мисли за някаква по-голяма тема около екологията и по-конкретно, напоследък върви темата, може би заради това, че бях в Бургаска,  Варненска област последните дни, нещо около екологията на Черно море. Голяма част от ивицата ни, примерно да стане защитена територия, или културно исторически резерват, или под някаква друга форма резерват, но веднъж завинаги да се реши, да не може едно правителство да решава едно, друго правителство друго. Но за мен екологията е основна тема. По повече от социалните теми, те отиват повече към бюджет. Да, ние всички искаме майчинските да се утроят, но това вече е бюджетна тема и не може да има референдуми по бюджетни теми. Макар че, както беше и този въпрос, тя може да се избегне и да се задава един въпрос, но реално казвам, за мен, затова не излязох да гласувам, въпросът беше - искате ли България да банкрутира като плати 22 милиарда. Така че, трябва да сме внимателни с въпросите, те наистина да са за политики.

 

Водещ: Да ви насоча към една малко по-малка сума, но предизвика бурни реакции сред нашите зрители, имаме и коментари вече на страницата си. От вчера в медиите се коментира също. Депутатите забравиха да замразят заплатите си, както обещаха и приеха, и от януари получават между 250 и 500 лева повече? Кога ще се въведе замразяването на заплатите, както беше обещано, че ще се случи?

Симеон Дянков: Аз признавам, че вчера научих също от медиите това. Знаете, че и нашите заплати министерските, са вързани със закон със заплатите в парламента. Така че, един вид, те като забравят да си ги замразят и нашите се вдигат. Но от моя гледна точка, вие уверявам, че и за мен беше изненада това. Не е редно, все още около нас тепърва трябва да вдигаме други доходи, преди да стигнем до доходите на най-висшите в държавата политици. Така че, смятам може би тази седмица още като разбера темата, убеден съм, че ще има такова замразяване.

 

Водеща: Благодарим ви за гостуването. Финансовият министър обещава да дойде специално за да отговори на всички зрителски въпроси, защото те са на много различни теми, никога не ни остава време за тях.

 

Видео

Този сайт използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на сайта.

Приемане Отказ Повече информация