СИМЕОН ДЯНКОВ: УСПЕШНИТЕ РЕФОРМИ ИЗИСКВАТ ПРИЕМСТВЕНОСТ В ПОЛИТИКАТА
03.02.2013 г.
Водещ: Здравейте, радвам се да ви видя в това студио.
Симеон Дянков: Добър ден.
Водещ: Споделяте ли мнението, че има план за политическа дестабилизация на страната преди изборите или малко ние страдаме от параноя, според вашия рационален ум?
Симеон Дянков: Не мисля, че има такъв план, може би разчистване на сметки в подземния свят. Винаги се дава повече кредит на политиците. Те на са толкова умни нито в България, нито в други държави, така че не мисля, че има някакъв дълбок план.
Водещ: Няма център, който да замисля атаки, провокации, за нагнетяване на напрежението, казвате вие, успокоихте ме.
Симеон Дянков: Може би има политици, всъщност сигурно има политици в България, които се опитват да нагнетят някакви тежки настроения, но са чак толкова умни и не са чак толкова организирани политиците в България.
Водещ: Когато се намеси политиката, казват мъдреците, страда икономиката, това е сентенция. Вие ще отстъпите ли, ако бъдете притискан да се развърже кесията предизборно, защото това е политиката, която диктува?
Симеон Дянков: Не, вече съм го доказал за близо 3 години и половина, че и в предишни избори - местни, президентски държиш фронт, не се отпускаш, защото веднъж, ако се отпуснеш тогава става много по-лесно, който и да е да казва: Ама, помниш ли тогава как стана, дай пак да го направим. Така че и във финансите и в живота смятам има една...
Водещ: Кой може да ви нареди?
Симеон Дянков: Никой. Ако са могли до сега е щяло да стане. Премиерът, разбира се може да ме убеждава, че това е така, но той всъщност не е такъв човек. И в началото не беше такъв човек, макар че не беше толкова десен по разбирания, колкото мен. С времето Бойко Борисов стана поне толкова десен, колкото мен от гледна точка на пазене на финансова дисциплина.
Водещ: Десен какво означава - прекалено стиснат, човек, който не се вслушва във воплите на социално-слабите, който прекалено затяга коланите в името на някакво формално постигане на баланси?
Симеон Дянков: Постигането на балансите е да сме здрави днес, за да не банкрутираме утре, виждали сме го в България за съжаление в последните 20-30 години, 5 пъти България е банкрутирала, все при социалисти, между другото. Но в тежка икономическа ситуация като в последните няколко години, ако малко се отпуснеш и ако почнеш да слушаш само воплите това е най-лесното, между другото, защото те прави и популярен. На мен ми е много по-лесно да кажа: „ОК, тук ще дадем пари, там ще дадем пари\", но следващата година вече въобще няма да има пари и България ще банкрутира, както е ставало в поредни правителства преди нас.
Водещ: Какво означава това - колко трябва да се наруши балансът, за да банкрутираме, в цифри ми го кажете, в числа, примерно 5 милиарда, 3 милиарда, 1 лев, колко крехка е икономиката на България?
Симеон Дянков: Много крехка, особено след 5-6 години в Европа икономически спад. 1 милиард е разликата между това, 1 милиард плюс, минус в /.../
Водещ: 1 милиард само.
Симеон Дянков: Само 1 милиард, просто защото около нас, вижте държавите около нас - Гърция е банкрутирала, Румъния беше на прага да банкрутира, Сърбия е банкрутирала, Македония е банкрутирала, Турция вече нещата вървят доста зле от година, година и половина. Целият ни регион е доста нестабилен и България е на този праг - 1 милиард насам, 1 милиард нататък прави разликата между това да сме хвалени като най-стабилните в Европа или съответно да кажат: Ето, за пореден път България се провали.
Водещ: Какво би ви накарало да подадете оставка? Ако е ваш неуспех, то какъв неуспех?
Симеон Дянков: На финансовия министър най-големият неуспех би бил да не си изпълни държавния бюджет. Така че при неизпълнение на държавния бюджет задължително се дава оставка, обаче аз съм, сигурен, че държавните бюджети ще се изпълняват докато аз съм финансов министър. Така че по-скоро въпросът е в други сфери - Какво би ме предизвикало да кажа това не е политиката на едно правителство, което аз се чувствам част от него?
Водещ: Какво, какво би ви...
Симеон Дянков: Ако беше паднала забраната за тютюнопушенето на обществени места бих си подал оставката, не че зависи пряко от мен, но смятам...
Водещ: Защо?
Симеон Дянков: Защото смятам, че това е една стъпка, която различава България в Европа и България извън Европа.
Водещ: Това е крайна стъпка. Ето, хората протестират, създават почети политическо движение и искат отново да се върне по-либералният режим. Между другото либералния режим го има в Чехия, либералният режим е вече дори в Англия, където беше за гушата. Защо сте толкова краен?
Симеон Дянков: Защото, както във финансовата дисциплина, така и в здравеопазването аз смятам забраната на тютюнопушенето на обществени места като борба за по-добро здравеопазване в България.
Водещ: Извинете ме, но това е словесна фигура. По-доброто здравеопазване няма да се постигне със спирането на пушенето на обществени места.
Симеон Дянков: Аз наистина мисля, че това е една част от начина да се постигне. По-малко хора пушат... Около мен между другото има доста хора, които спряха да пушат или рядко намалиха пушенето - Ваньо Танов, шеф на митниците, като ви гостува питайте го от колко цигари на колко цигари е свалил; Цецка Цачева,Тотю Младенов, мога да покажа поне 20 души около мен, с които работя, които са спрели или са намалили тютюнопушенето. Това ще направи по-здрави хора във времето.
Водещ: Но това е козметика, господин Дянков. Здравеопазването българското е генерално сбъркано, как го търпите вие като финансов министър това?
Симеон Дянков: Не го търпя. Виждате, че доста пъти съм се изказвал по тази тема. Министри се смениха заради това и наистина пак като цяло не се промени особено положението защо? Защото политиците го използват като разменна монета, за да се пробват да свалят едно или друго правителство без обаче да разбират, че ако здравеопазването ни днес е сгрешено, утре пак ще бъде сгрешено. От това всички губим.
Водещ: Да.
Симеон Дянков: Няма консенсус в парламент, и не само в парламента. Политиците ни неискат сериозно да се заемат с тази задача, защото е трудна, губи се от нея рейтинг и никой не иска да се занимава.
Водещ: Ще ви напомня за това, че казахте, че ще излезем от кризата, напомнят ви го всички. Напомня ви го Валерия Велева в едно много интересно интервю във вестник „Преса\", което дадохте, че ще излезем от тази криза след трети мандат на ГЕРБ или на дясно-центристко правителство. Това означава ли, че ей такива горещи картофи като здравеопазването най-накрая ще бъдат подложени на сериозна реформа, защото там отиват толкова много пари, че вие ми говорите за 1 милиард, от който ни зависела съдбата?
Симеон Дянков: Там тази година отиват над 3 и половина милиарда, близо 4 милиарда, така че сте права. Да, при втори мандат управление дясно-центристко на ГЕРБ и този въпрос ще се реши. Между другото България е една от малкото държави вече в Източна Европа, когато правителство все още не е повтаряло, не е било успешно достатъчно, за да вземе втори мандат. Вече всички останали държави - Словакия повтори, Унгария повтори, Полша повтори със сегашното си правителство, Естония, Латвия, Литва и всички повториха като...
Водещ: А вие смятате, че ще влезем в тази върволица?
Симеон Дянков: Убеден съм, че ще влезем и това е всъщност един от начините тези тежки реформи, които досега не са се случвали като в здравеопазването да се случат. Защото, ако влезе някой друг дори да изключим дали са популисти или не, пак казвам, социалистите са ни вкарали в 5 поредни банкрута - два пъти при Тодор Живков, на Станишев баща му има, между другото, за втория фалит голям...
Водещ: Принос.
Симеон Дянков: ... приз и голям принос, Луканов, Виденов, Станишев. Но като изключим всичко това част от причината да нямаме някои от големите реформи е именно тази - правителството влизаш и почваш да оправяш грешките на предишните. Ние поне 3 години, аз се занимавах в моето министерство да плащаме, за Цанков камък, за Кърджалийското огледало и така нататък и ти остава накрая една година да правиш нови, да градиш нови неща, трябва и втори мандат.
Водещ: Водите ли си дневник?
Симеон Дянков: Не, не си водя дневник помня доста. Макар, че тази седмица едно голямо американско издателство ми отправи оферта да пиша за Еврозоната, борбата в Еврозоната, как се справяме несамо България, въобще. Няма да го направя докато съм министър, разбира се, но това е нещо, което след като изляза от министерството ще направя. Ще напиша и борбата в Европа, която беше тежка - много неразбирания, много...
Водещ: Вие нещо като мемоари политически се каните да, и политико-икономически мемоари.
Симеон Дянков: По-скоро за Европа и защо в Европа кризата продължи 5-6 година, когато в другите части на света след 2 години си замина. Много грешки се направиха и в Брюксел, и в Гърция, и в някои други държави за това, не за българската политика. Не съм и достатъчно запознат, както голяма част от вашите събеседници, както вие самата.
Водещ: Значи, вие ако не повторите като финансов министър ще се оттеглите от политиката, това ли искате да ми кажете?
Симеон Дянков: Определено. Аз дойдох в България заради Бойко Борисов и ако той е премиер и пожелае аз да работя с него ще работя, ако той не е премиер няма да съм в България. Има доста други неща, по които може да се работи. Първото е писането на книги.
Водещ: Интересно. Само сега ще ви пусна една, нашият Мартин Вълчев, който се проявява като репортер в рубриката „Голямото малко\". Какво мислят хората от улицата за вас, защото вие сте един от най-необичаните хората. Спокойствието, с което го понасяте трябва да го преподавате, според мен. Дайте сега „Голямото малко\".
Репортер: Здравейте, господин Дянков. Аз съм народът, аз съм „Голямото малко\".
Гражданка: Какво е въпросчето?
Репортер: За Симеон Дянков. Уцелихме нали? Сякаш получихте... Така, Симеон...
Гражданка: Удар ще получа.
Репортер: Кефи ли ви Симеон Дянков?
Гражданка: Да.
Гражданин: До някъде да.
Репортер: А до къде не?
Гражданин: Е..
Гражданин: Не ми вдъхва доверие.
Репортер: Харесва ли ви Симеон Дянков?
Гражданин: Да.
Гражданка: Защото знае да управлява парите на държавата.
Гражданин: Всички ме кефят. Става.
Репортер: Стават.
Гражданка: Първо по физиономия не ми харесва, откровено да ви кажа.
Гражданин: Аре чао, че сега имам работа. ОК. Симеон Дянков не ме кефи много, не знам защо, но не ме кефи.
Гражданка: Изобщо не ми харесва?
Репортер: Защо?
Гражданка: Защото е нисък.
Репортер: И вие не сте много висока.
Гражданка: Точно заради това не ми харесва.
Гражданка: Управлява правилно държавата. Това е.
Гражданин: Горе-долу запази стабилността.
Гражданка: Той, според мен не е никакъв финансов министър.
Гражданин: Можеш ли да ме снимаш?
Репортер: Мога ли да ви снимам?
Гражданин: Тио нарушаваш конституцията. Нарушаваш основни човешки права.
Репортер: ТВ7. Може ли едно въпросче, защото ще наруша конституцията, ако не ви питам. Кефе ли ви Симеон Дянков?
Гражданин: Никак даже.
Гражданин: Много ме кефи, само че предпочитам да го няма.
Репортер: Кефи ли ви Симеон Дянков?
Гражданин: Разбира се.
Гражданин: Не знам, краде пари.
Репортер: Краде пари.
Гражданин: Да.
Репортер: Кажи го в лицето.
Гражданин: Крадеш пари.
Гражданин: Защото си върши работата човекът.
Гражданка: Защото е леко налудничев. Първо беше фараон, беше прероден египтянин. Леле, аз го обърках. Да, оня беше Сергей Игнатов. Хвани единия, удари другия или какво беше там.
Репортер: Господин министър Дянков, моля помислете и за хората.
Гражданка: Да, да, просто разбирате ли и вие ще остареете.
Гражданин: Малко по-малко лъжи и повече действия.
Гражданин: Аз съм икономист. Той с тази политика на свиване, нямаш ли днеска да завъртиш някой лев в търговията, да поощриш и продавачи и производителя какво?
Гражданин: Господин министър.
Гражданка: Какво да му кажа?
Репортер: Напиши ми факс.
Гражданин: Господин министър, аз ви уважавам, защото удържахте финансовата стабилност на държавата.
Гражданка: Айде спрете да ги променяте всяка година.
Репортер: Кои?
Гражданка: Законите.
Гражданин: Господин министре, идете там от където сте дошъл.
Гражданин: Господин министър, мисля, че е време да си вземете отпуска, много дълга отпуска и да си отидете от България.
Гражданин: Жив и здрав да е, да дойде на нашето положение.
Гражданка: Всичко добро, приятен ден.
Гражданин: Не чао де, аз съм тука, но тя заминава.
Симеон Дянков: Добра социология. Аз също...
Водещ: Чувате ли ги тези хора, вие пътувате много?
Симеон Дянков: Пътувам доста. Тази седмица 4 дни бях из страната. След предаването днес заминавам за Русе, утре съм в Ловеч, пътувам доста. Разбира се, лице в лице положителните са доста повече, нормално е като си говоря с хората, но има и много, които ми казват: „Кога ще си тръгваш?\", аз не отговарям. Макар, че тръгването на един министър кой ще дойде, кой ще дойде на мое място? Дали ще дойде някой от на Волен Сидеров шантавите хора? Кой ще дойде друг - дали ще дойде от на Станишев някой от хората това е добър въпрос? Интересно е също, че, всъщност все повече възрастни хора, може би, защото помнят Станишевото време, Виденовото време, Лукановото време все повече са тези, които казват: „В началото въобще не те харесвахме, сега пак не те харесваме, но поне те търпим\".
Водещ: Това беше и в тази малка социология.
Симеон Дянков: Да, също излезе...
Водещ: Младите казват „Аре бегай\", те са такива спокойни, арогантни и искат...
Симеон Дянков: Точно така, докато възрастните хора с времето си променят мнението.
Водещ: Добре де, обаче кои от критиките спрямо вас намирате за основателни все пак?
Симеон Дянков: Това, че не успяхме да направих здравната реформа вече споменахме. Във финансовата сфера смятам, че каквото е трябвало да направя съм го направил, горд съм с това, съзнавам, че няма да се признае нито сега, нито дълго време напред. Но съм спокоен за това, защото виждам около мен какво е, другите държави какви са и пак казвам, виждам какво щеше да бъде ако не бяхме ние на власт. В края на 2009-а, началото на 2010-а външните агенции даваха 50 процента шанс на България да банкрутира, в момента е под 5 процента...
Водещ: Тогава.
Симеон Дянков: ... Ако тогава не бяхме държали фронта и аз, и премиерът, защото в крайна сметка отива до това - аз и премиерът - дали той ще ме подкрепя или не. Той лесно можеше тогава да каже: „Той събра доста негативи, дайте да го махнем\", както във всеки момент, между другото може да каже и тогава поне в началото...
Водещ: Но други се оказаха бушоните във вашето правителство.
Симеон Дянков: Да, поне в началото хората ще кажат, ето голяма част от хората сигурно ще са радостни, ако аз не съм тука. След това какво ще стане? След това или ще дойде някой популист, който да раздаде пари, за 3 месеца ще сме радостни, след това банкрутираме, или някой, който ще води същата политика, но няма да има международното реноме, което аз имам. В света аз съм доста уважаван, защото съм направил доста неща, видяхте ги.
Водещ: Щом ще пишете за американско издателство за грешките на европейските лидери това наистина е интересно. Въпросът е в това идва моментът за предизборните лозунги, моля ви се посъветвайте хората на кои лозунги по никой начин да не вярват? Като чуят какво да кажат „Не, не тези ме пързалят\"?
Симеон Дянков: Нещо, което смятам да направя, което между другото и в Германия и в САЩ го има, и в двете съм живял и работил е следното, който и да е дали е от опозиция или е от мнозинството като обещае нещо веднага в Щатите има специален офис, който веднага изчислява това колко ще струва...
Водещ: Колко ще струва.
Симеон Дянков: В следващия ден, ако аз кажа: „Обещавам еди какво си\" , на следващия ден те казва: „Той обеща за еди колко си, от къде ще ги извади тези пари?\"...
Водещ: Защо не направите такъв офис, това е много хитро?
Симеон Дянков: Този път ще го направим. Волен Сидеров, например, говори абсолютни глупости човекът, сигурно са му свикнали хората, но като каже за 500 лева ще вдигнем пенсиите и 1000 лева минималната работна заплата - абсолютна глупост. Никога не може да стане преди просто икономиката да ни е много по-силна, но може някой да му го изчисли. Изчислили сме го вече, ето това е, ако почне да го обещава и за изборите. Това ще струва на държавата около 6 милиарда лева, 6,2 милиарда лева това.
Водещ: Значи ще калкулирате обещанията.
Симеон Дянков: Да и ще кажем от къде ще ги вземеш.
Водещ: А кое би било... Сега ще пуснем реклами, защото щом си говорим за приходи...
Симеон Дянков: Трябва и приходи.
Водещ: ... няма как. Но по-парфидно обещание, което не изглежда чак толкова много лекомислено и на едро. Например социалистите не биха дали чак такива грамогласни обещания, какво...
Симеон Дянков: Там има и умни хора като Орешарски. Той все пак ги спасява от такива бомбастични неща, но и техните обещания отиват до милиард, до 2 милиарда, те обаче винаги казват ще съберем повече. Вие защо не съберете? 2012-а година, ето, Ваньо Танов като дойде да ви каже, 2012-а събрахме повече от най-добрите 2007-а, 2008-а, повече пари мината година от техните най-добри години. Но те винаги ще казват още, разбира се, може да се направи. Може, ама вие защо не го направихте?
Водещ: Тука в България, дори на езика на цифрите вече не се вярва аз забелязах и тази тенденция. Министърът на финансите, вицепремиерът Симеон Дянков. Вие казвате смело в същото това интервю пред в. „Преса\", че искате да останете в историята като българския Лешек Балчерович, което мен ме учуди, защото това е доста самоубийствено желание. Балцерович е автор на шокова терапия преди години, а ние от шокове вече сме претръпнали. Как искате да останете като шоков терапевт?
Симеон Дянков: Балцерович добре се познаваме. Наистина в Полша е известен и не само в Полша като автор на шоковата терапия, но факт е също, че Полша днес и последните години е най-стабилната икономика в цяла Европа благодарение на нещата, които той преди 15-20 години е направил. За това го казвам, за това аз се стремя към същата работа и същия успех. Едва ли ще го постигнем, той е направил много повече, от колкото аз бих могъл сега да направя, други времена са били, но е мой герой. Ще се радвам, макар че много помня, скоро си говорихме и той се, следи България, между другото доста много Балцерович и ме попита: „Какъв ти е рейтингът?\" и аз казах: „Около 10 процента\". Той каза: „Като стигнеш до моя от 3 процента, когато бях за последен път финансов министър тогава си на зор\". Но и другият ми коментар в тази връзка беше...
Водещ: Значи 10 процента е все още добре.
Симеон Дянков: Изглежда на неговия фон, че той е правил още по...
Водещ: Шокови неща.
Симеон Дянков: ... шокови неща, но...
Водещ: И какъв друг коментар?
Симеон Дянков: Другият ми коментар е за България и това е, че всъщност в България сме могли да имаме нашия Балцерович в лицето на Костов, защото той е бил финансов министър, бил е след това премиер, той е могъл и това е било времето - 90-те години...
Водещ: Мислехме, че е така.
Симеон Дянков: ...но не го е направил. Защо? Това вие, които сте били тук и сте се борили заедно с него трябва да го кажете. Но като излезеш извън България и питаш навън какво смятат за България те нямат име, единствената може би държава заедно с Румъния, която като излезеш навън и говориш за икономическия преход няма име, просто никой не се знае. Защо? Защото не сме успели. Затова се надявам, че това правителство във втори мандат, трябва и втори мандат да се направи това, ще бъде правителството на истинския икономически преход. Не са успели до сега това да го направят.
Водещ: Сещам се за онзи лозунг от 1940 и не знам си коя година, когато се скарват с Тито и нали този Сталин Тито Димитров става Сталин дупка Димитров. Сега нали, като Станишев дупка Борисов или Дянков не е хубаво така. Какъв шок още не сме изяли ние?
Симеон Дянков: Има няколко големи реформи, които не са направени. За една от тях вие индиректно говорихте преди малко в системата на сигурността. Някои неща се правят, но цялостното преосмисляне на службите, започвайки от ДАНС, за което вие говорихте, НСО, което напоследък също е в общественото мнение, ролята на полицията като цяло. Това все още го няма, защото обществото, а и правителствата като цяло се притесняват да навлязат в тази тема...
Водещ: Мисля, че и около вас има такива притеснения.
Симеон Дянков: Доста съм говорил, доста съм се борил. В НСО, примерно, и за службите се преборих да има по Закона за държавния служител хора, както на всички други не само по специалните закони. Казвал съм си мнението, че в МВР трябва да се разделят на специална и на обикновена администрация, което е над половината от хората там и те да се подчиняват на основния закон. В началото на правителството, ако си спомните, също твърдях, че ако ДАНС въобще се затвори това ще е по-добре за държавата, отколкото да има ДАНС, който постоянно го замесват с какви ли не лоши истории /.../.
Водещ: А я края на правителството ДАНС има...
Симеон Дянков: Доста по-малък, единствения финансов министър, проверете в последните 20 години, който е намалил бюджета на ДАНС и въобще на службите. Това е успех, колкото и да звучи техническо, защото с време искаш да кажеш повече пари за образование и здравеопазване и по-малко пари за службите, които хем ни пазят, хем от тях идват големите проблеми.
Водещ: В този смисъл има ли лобита в ГЕРБ, в правителството на ГЕРБ, които си пречат така че да се отразява на икономическите рефлекси на правителството /.../
Симеон Дянков: Не мисля, както във всяко... ГЕРБ все пак има, не е мнозинство в парламента, но има доста голяма група и по страната, разбира се доста големи части от населението вярва в каузите на Бойко Борисов и на ГЕРБ. Та е естествено да има по-леви, по-центристи, по-вдясно, както аз. От тази гледка, да - често излизат дебати. Но лобита в смисъл на Румен Петков, Румен Овчаров. Единият иска...
Водещ: Такива яростни.
Симеон Дянков: Такива яростни, които вътре се копаят и се подриват един друг не, няма. И за мен изненада, защото това все пак е нова партия, естествено е след 4 години на власт вътре да се оформят лобита, но няма такива лобита, нито Цветанов, Дянков, нито в парламента.
Водещ: Кажете ми, наистина ли бизнесът се задъхва, както се чуват оплаквания, какви пропуски виждате вие в поведението на българския бизнес в състояние на криза?
Симеон Дянков: Вече четири-пет години доста тежка икономическа криза в цяла Европа. Естествено е една част от бизнеса да му е трудно, след като е минал през ресурсите, които преди това е спестявал. И наистина е така. Има няколко сектора, които вървят добре - туризъм, селско стопанство върви добре, строителството върви доста добре, заради магистралите, част от износа от сектора, които изнасят. Но секторът, който е особено вътре в България за местна употреба е по-зле.
Водещ: Защо?
Симеон Дянков: Една част от оплакванията за мен са неоснователни. Това са малки фирми, които са били на ръба на плащане или неплащане на данъци, сива или бяла икономика и със стягането на дисциплината е неизбежно те да се чувстват най-зле...
Водещ: Потърпевши.
Симеон Дянков: ...потърпевши и да започнат да излизат. Това е факт. Но има и част от бизнеса, който донякъде с основание казва, като се стягат нещата от една страна банковият сектор не ни помага. Това е факт между другото. Банковият сектор в България е твърде самодоволен. Говоря за търговските банки. Седят на свръхликвидност, на много пари, но някак си се опитват да ги дават само на по-големите фирми и не слизат на средни и малки фирми да дават. Това е проблем на икономическия...
Водещ: Как да се промени тази работа?
Симеон Дянков: Това за мен е проблем на икономическия преход. Ако видите приватизацията на банките и кой всъщност владее банките в България, една голяма част от българските банки, дори и тези с чужди инвеститори, всъщност са хора, които преди 15-20 години са били на държавна работа, са участвали в политиката на държавата и все още те са на власт в търговските банки. Няма как с тези хора да имаш истинско банково дело.
Водещ: И казахте ни, че големите фирми си другаруват с някои от шефовете на големите банки и си уреждат готините кредити. Това ми казахте вие.
Симеон Дянков: И заради това парите не слизат надолу към по-малките фирми.
Водещ: До по-малките фирми. И че е въпрос на преход също така, който трябва да се извърши.
Симеон Дянков: Икономическият преход в България за разлика от всичките други Източноевропейски страни, може би с изключение на съседна Румъния, почти не е почнал. И не е почнал, защото политическата ни промяна, вие много по-добре от мен знаете, не се обърна лесно, както в други държави, а комунистите станаха социалисти, след това комсомолците станаха капиталисти и взеха властта. Помогнаха им барети, дали добри, дали лоши. Политическата власт всъщност се превърна и в икономическа власт. И е трудно, в някои сектори се проби, има истински предприемачи, но в по-големите сектори, които са свързани с голямо кредитиране от търговските банки, са си същите хора, като преди 20 години.
Водещ: Не ми казвайте, че пак ще трябва да излизаме на улиците, за да правим следващата крачка от незавършилия преход.
Симеон Дянков: Това е основната, хората като казват защо ние сме най-бедната държава? Бяхме си преди 20 години най-бедната държава, влязохме в Европейския съюз като най-бедната държава. Но ако активите на държавата, икономическите активи, не става въпрос на правителството, а на държавата като цяло, не са в ръцете на истински предприемачи и банките не кредитират тези истински предприемачи, къде е истинският преход? Същите хора по Луканово време, по Костово време, не може от тях да се очаква истинска капиталистическа икономика.
Водещ: Значи гледаме напред, така казвате вие. Добре, но тревожно ли е, защото времето за съжаление свършва, тревожно ли е за всекидневието на хората това примерно, че се повишава инфлацията? На какво се дължи това?
Симеон Дянков: Че някои от основните ресурси - храна, петрол се увеличават. Петролът вече се поуспокои, но храната е тенденция в световен мащаб, че се увеличава и ще се увеличава. Това донякъде помага на България, защото ние сме голям производител. Но не помага на джоба на хората. Тази тенденция трябва да се овладява не като казваме ще намаляваме инфлацията, защото ние сме малка икономика, дори и в Европа, няма как да си намаляваме сами инфлацията. Зависим от общоевропейското развитие. По-скоро трябва да мислим къде трябва да си фокусираме силата - и правителството, и предприемачите, за да изкарваме повече. И донякъде това са приоритети, които ние спазваме. Но трябва да се спазват два, три, четири мандата, за да стане успех. Ако имаме по-добри пътища, ще имаме по-добра търговия. Ако имаме по-добро крайбрежие и не само със „Слънчев бряг\", а и с по-изтънчени неща, като археология например, по-богати туристи ще идват. Трябва да мислим България като имидж по какъв начин да помагаме и като бизнес, за да можем да станем по-богати. Това е. Но някои от нещата, които преди малко говорихме са първостепенни - трябва да има истински икономически преход, така че другарите комунисти и комсомолци да не ни определят икономиката. Балцерович между другото, това беше едно от големите неща, които направиха. Те имаха закон за лустрацията в Полша извън католическата църква, която каза не само не можете да участвате в политически партии, а нямате право да управлявате държавни или частни предприятия.
Водещ: Така разбирам, че искате да продължите делото на Балцерович на българска почва, дано не се окаже прекалено камениста за вас и ви го желая.
Симеон Дянков: Благодаря.
Водещ: Надявам се пак да ни гостувате в това студио. И приятен път сега на срещи с „Голямото малко\". Това беше Симеон Дянков.