НАЦИОНАЛНИЯТ ПЛАН ЗА РАЗВИТИЕ НА БЪЛГАРИЯ 2007 – 2013 г. БЕ ОБСЪДЕН НА ШЕСТЧАСОВА ДИСКУСИЯ
01.06.2004 г.
Днес, 01 юни 2004 г., министърът на финансите Милен Велчев откри дискусионния форум на тема “Национален план за развитие на България 2007 – 2013 г. – анализ, визия, стратегически цели и приоритети”. Кръглата маса се проведе в сградата на Българска телеграфна агенция и в нея се включиха неправителствени организации, представители бизнеса, на социалните партньори и академичната общност. На форума беше обсъдена прогнозната макроикономическа ситуация в страната до 2006 г., както и визията и стратегическите цели на българската икономиката за периода 2007 – 2013 г.
Дискусията по Националния план за развитие е поредната стъпка за привличането на широк кръг представители на бизнеса, академичните среди и неправителствените организации в подготовката на важни за България програмни документи, заяви при откриването финансовият министър. Той изтъкна, че Националният план за развитие е важен инструмент, чрез който биха се постигнали поставените цели - устойчив икономически растеж, насърчаване на заетостта и създаване на нови работни места, разширяване и подобряване на основната инфраструктура, опазване на околната среда, насърчаване на конкурентноспособността и постигане на балансирано развитие на регионите в страната. Националният план за развитие е и основа за договаряне с Европейската комисия на рамката на подкрепа в контекста на бъдещото усвояване на средствата от Структурните и Кохезионния фонд на ЕС, посочи Милен Велчев.
До 2006 година страната ни може да разчита на относително висок реален растеж на Брутния вътрешен продукт от над 5 на сто годишно, стана ясно от представените на дискусията доклади на Агенцията за икономически анализи и прогнози (АИАП). Прогнозите на Агенцията сочат също така, че през 2004 г. може да се очаква ръст на БВП от 5%, а през 2005 г. и 2006 г. – 5.25%.
По отношение на дългосрочната визия за развитие в периода 2007 –2013 г. се предвижда достигане на европейски нива на заетостта и доходите, поддържане на висок и устойчив икономически растеж и повишаване на качеството на базисната инфраструктура.
Визията за развитие на българската икономика не е изолирана само в рамките на България, изтъкна в края на дискусиите Румен Борисов, изпълнителен директор на АИАП. Той увери участниците в шестчасовата дискусия, че всички предложения, направени по време на форума, ще бъдат взети предвид при формулиране на визията за развитието на страната.