Националната стратегия за финансова грамотност ще повиши финансовите знания и умения на българските граждани
20.01.2021 г.
„България може и активно се възползва от най-добрите практики за повишаване на финансовите знания и умения на гражданите. Затова взехме предвид международния опит и разработените до момента материали при създаването на проекта на Национална стратегия за финансова грамотност, който в момента е предложен за обществено обсъждане“, заяви Калоян Симеонов, заместник-ръководител на работната група по финансова грамотност към Министерството на финансите (МФ). В предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria той представи подробна информация за създаването на стратегическия документ и Плана за действие към него, чрез които ще се координират дейностите в областта на финансовата грамотност у нас, които са изготвени съвместно от правителствения и неправителствения сектор и очертават какви мерки ще се предприемат в периода 2021-2025 г. за нейното подобряване.
Според международни проучвания, България се намира малко над средното ниво за региона (Хърватия, Румъния, Република Северна Македония, Черна гора, Молдова и Грузия) по финансовата грамотност, но в същото време страната ни е под средното равнище спрямо държавите от Европейския съюз и членовете на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, отбеляза Симеонов. Той очерта основните приоритети в Националната стратегия за подобрение на нивото на финансови знания и умения на българските граждани: Разработване на рамка на ключовите компетентности в областта на финансовата грамотност; Разработване на съдържание и осигуряване на възможност за безплатен достъп до образователно-информационни ресурси и тяхното популяризиране; Повишаване на финансовата грамотност на учениците и студентите; Повишаване на финансовата грамотност и стимулиране на финансовото включване на уязвими групи от обществото. Връзката на финансовата грамотност с дигитализацията на финансовите услуги също е сериозно застъпена в документа.
За изпълнението на заложените цели Министерството на финансите си взаимодейства с различни институции, неправителствени организации и бизнеса, които са обединени в работна група. „Надяваме се, че широкото участие на ангажираните страни, ще осигури по-ефективно прилагане на мерките в Стратегията. В работната група сме изготвили план с редица мерки, които вече се изпълняват. Планираме да създадем и единен портал, който да обедини разработените ресурси за повишаване на финансова грамотност. В него по интересен и интерактивен начин ще предоставим информацията, която ще е съобразена с потребностите на различните целеви групи – деца и ученици, студенти, педагози и академични преподаватели, икономически активно население и уязвими групи“, съобщи Калоян Симеонов.
Финансовата грамотност и финансовото образование са ключова предпоставка при вземането на устойчиви финансови решения и постигането на финансова стабилност. В настоящия момент има голямо разнообразие от финансови продукти и възможности за потребление, а дигиталните технологии правят стоките и услугите „на един клик“ разстояние. Тази свързаност и бързина повишават необходимостта от отговорност към личните финанси и от подобряване нивото на финансова грамотност, каквито са и целите на Националната стратегия и плана за действие към нея.