Заместник-министър Маринела Петрова: Общите усилия са важни за справяне с последиците от ограничителните мерки
21.01.2021 г.
Настоящият икономически спад показва колко е важен функциониращ и стабилен банков пазар за управление на кризисни ситуации и това е област, в която Европейският съюз постигна значителен напредък след финансовата криза от 2008-2009 година, това заявява в своя статия със заглавие „Банковият съюз на ЕС и Съюзът на капиталовите пазари – приоритети на Министерство на финансите в светлината на COVID-19“ заместник-министърът на финансите Маринела Петрова, публикувана в първия за тази година информационен бюлетин на Асоциацията на банките в България.
Сред приоритетите за ЕС и Министерството на финансите през 2021 г. са завършването на Банковия съюз, справянето с необслужваните кредити и създаването на същински Съюз на капиталовите пазари.
Заместник-министър Петрова подчертава в статията си, че цифровизацията е едно от големите предизвикателства на днешния ден и е сред ключовите акценти в работата на ЕС за тази година. Европейската комисия прие пакет за цифровите финансови услуги, включващ стратегии за цифровизиране, законодателни предложения, инициативи относно криптоактивите и дигиталната устойчивост. Министерството на финансите ще работи в посока въвеждане на новите бизнес модели и цифровизацията във финансовия сектор, с фокус върху укрепване на конкуренцията, равнопоставеният достъп до данни и осигуряването на защита на потребителите.
Така поставените приоритети за 2021 година имат за цел да отговорят на предизвикателствата, пред които са изправени хората, бизнесът и икономиката и да осигурят стабилност и устойчивост в условия на пандемия и забавено икономическо възстановяване.
Общите усилия и навременните действия на националните и европейските органи имат ключова роля за смекчаване на последиците от ограничителните мерки, за осигуряване на устойчивост на финансовата система и засилване на международната роля на еврото, се казва още в публикацията.