Редовно заседание на Съвет „Финансови и икономически въпроси“ на ЕС в Брюксел
07.12.2021 г.
Заместник-министърът на финансите Ивайло Христов ръководи днес българската делегация за участие в последното за годината заседание на Съвет „Финансови и икономически въпроси“ на ЕС. Министрите обсъдиха предложението за прилагане на намалени ставки по ДДС, укрепването на Банковия съюз, законодателния пакет за Съюза на капиталовите пазари, законодателството срещу прането на пари и борбата с финансирането на терористична дейност, процеса на икономическо възстановяване в Европа, Европейския семестър за 2022 г. и Годишния доклад на Европейския фискален съвет.
„България подкрепя укрепването Банковия съюз чрез предложените от ЕК промени в секторното законодателство. Споделяме и голяма част от изводите, направени в представения от Словенското председателство доклад за състоянието на банковата сфера и продължаващите усилия по неговото реформиране и модернизиране. Всички имаме общ интерес от един солиден и стабилен банков сектор“, заяви в своето изказване заместник-министър Христов.
Финансовите министри дискутираха и законодателния пакет за изграждането на Съюза на капиталовите пазари. „Убедени сме, че с промените в регулациите на капиталовите пазари ще се подобри инвестиционния климат като цяло и това ще доведе до по-голям икономически растеж. България подкрепя промените, които ще направят капиталовите пазари в ЕС по-прозрачни, по-интегрирани и ефективни“, подчерта заместник-министърът на финансите.
Борбата с прането на пари и финансирането на терористична дейност е сред най-важните теми от европейския дневен ред, около този извод се обединиха европейските финансови министри. През месец юли 2021 г. Европейската комисия прие пакет от законодатели предложения, които ще подобрят борбата с тези негативни явления и ще дадат нови инструменти за по-ефективна защитна на финансовите интереси на ЕС. Работата по пакета ще продължи и през следващото Френско председателство на Съвета на ЕС.
Финансовите министри обсъдиха Европейския семестър за 2022 г. България споделя основните икономически приоритети за 2022 г. – макроикономическа стабилност, екологична устойчивост, производителност и равнопоставеност. Постигането на тези цели ще зависи до голяма степен от нашата реакция на възникващите предизвикателства, като нарастващи енергийни цени и нарушени доставки в следствие на пандемичната криза.
С резултатите от заседанието може да се запознаете в бюлетина „Основни икономически и политически решения в ЕС“.