Министър Росица Велкова: Ако приоритет ни е еврозоната, тригодишната бюджетна прогноза за 2024 – 2026 г. трябва също да е с дефицит под 3 %
21.02.2023 г.
„При целева дата за приемане на еврото на 1 януари 2024 г., ние трябваше да подадем до края на февруари искане за извънреден конвергентен доклад, за да може ЕК до няколко месеца да ни даде отговор, но ние няма да подадем такова искане, защото не изпълняваме 4 ангажимента, поети когато сме се присъединили към Валутния механизъм-2, и на критерия за инфлация“ – това съобщи министърът на финансите Росица Велкова в предаването „Още от деня“ на БНТ. И допълни, че сега, при неработещо Народно събрание, няма как страната ни да убеди европейските партньори, че тази закони ще бъдат приети, освен това те трябва да бъдат приети както е съгласувано с ЕК и ЕЦБ.
На твърдението, че партиите са убедени за членството в еврозоната, министър Велкова коментира, че партиите бяха уверени и когато приеха решението през октомври 2022 г. за ускоряване на работата по приемане на еврото. „Това решение, което ни легитимира като служебно правителство да водим разговори с ЕК, ни даде увереност още на първото заседание на еврогрупата да направим политическо изявление и бяхме много добре посрещнати от всички държави членки“ – обясни Велкова.
По темата за растящата инфлация тя обясни, че служебният кабинет е положил усилия и е успял да регулира цените върху енергийните източници, доколко правителството може да влияе върху цените, но инфлацията много бързо може да се повиши от външни фактори, особено когато България няма монетарна политика, тъй като сме във валутен борд. От октомври 2022 г. вече наблюдаваме, че инфлацията бавно спада, отчете финансовият министър.
Във връзка с предстоящото приемане на бюджет за 2023 г. министър Велкова каза, че ако приоритет ни е еврозоната, тригодишната бюджетна прогноза за 2024 – 2026 г. трябва също да е с дефицит под 3 %. „В момента разчетите показват, че много трудно може да бъде постигнат бюджетен дефицит от 3 % за 2023 г. и за следващите години – това е така, защо имаме изоставане в усвояването на европейските средства. Дефицитът под 3 % през 2022 г., който постигнахме, се дължи на икономия в капиталовите разходи при европейското финансиране и плана за възстановяване и устойчивост“ – подчерта министър Велкова.
Тя обясни, че от началото на 2023 г. се наблюдава значителен ръст при изпълнение на капиталовите разходи през януари т.г., спрямо януари 2022 г. По думите на министъра на финансите бюджетът трябва така да бъде програмиран, с мерки в приходната и в разходната част, за да постигнем дефицит под 3 %. В отговор на въпрос дали това включва промени в данъците, финансовият министър каза, че служебното правителство не може да променя данъчните закони. „Ние можем да предложим мерки за повишаване на събираемостта – например за възстановяване на намалените ставки на ДДС, а дали Народното събрание ще ги приеме е решение на политиците. Свиването на разходите се прави с мерки в бюджета и със законодателни промени“ – категорична е Росица Велкова.