ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: 23 ЧАСА ОБЩО НЕ СА МАЛКО ВРЕМЕ ДА СЕ ДЕБАТИРАТ ОСНОВНИТЕ ПОЛИТИКИ НА ДЪРЖАВАТА
01.12.2017 г.
„23 часа общо не са малко време да се дебатират основните политики на държавата и народните представители успяха да кажат всички свои тези по време на гласуването на бюджета за 2018 г.“ - това каза министърът на финансите Владислав Горанов в предаването „Панорама“ на БНТ в отговор на обвиненията на опозицията за прибързано гласуване на Закона за държавния бюджет за следващата година. На 6 декември, в сряда, правителството ще гласува финансовите средства, необходими за ремонта на храм-паметника „Ал. Невски“ и на Зографския манастир, като те дори ще са повече, от това което в Народното събрание беше предложено по време на дебатите при окончателното гласуване на бюджета – съобщи министър Горанов.
В отговор на актуалната тема за това, че през 2018 г. няма да се отделя ресурс за нови и иновативни лекарства, финансовият министър обясни, че „в българската здравна система има 100 % набор от медикаменти, които могат да задоволят всички потребности на пациентите“. Според него по-важната тема е, че в един малък пазар като нашия, в който по-лесно се пробива, и при по-слаб контрол от страна на здравноосигурителната каса, големите компании се опитват комерсиално да налагат всички възможни най-иновативни и най-скъпи медикаменти, за които не е сигурно че превъзхождат тези, произведени преди една година.
За протестите на учените от БАН и техните оплаквания за недофинансиране Владислав Горанов коментира, че в бюджета има 65 млн. лв., освен тези 5 млн. лв., които са добавени към бюджета на БАН, които са планирани за научни проекти. „Това не са проекти, за които учените трябва да прилагат специално кандидатстване и да се състезават с конкуренти, това е национален ресурс, който е достъпен за научните институти“ – каза министърът на финансите. По думите му, когато говорим за ниски данъци и малка преразпределителна роля на държавата, трябва да търсим сметка за това кой лев от парите на българския данъкоплатец как е похарчен и дали носи добавена стойност. Министърът увери в ефира на БНТ, че има достатъчно ресурс за наука. Освен това правителството е подготвило целеви теми, по които БАН да може да кандидатства. Владислав Горанов припомни, че в началото на 2017 г. правителството е отпуснало определен финансов ресурс за БАН и е поставило конкретни цели –институтите на БАН е трябвало да отговорят как да се реши демографският проблем, имало е теми в екология и в енергетиката. „Този подход за нас е по-добрият, защото БАН е част от фундаменталната наука, която трябва да търси връзка с нуждите на обществото“ – допълни Горанов.
„Средното образование е базова ценност и тя е пряко свързана с качеството на работната сила и на обществото като цяло. За нас по-големият проблем днес е, че има деца, които са отпаднали от училище, но вече можем да отчетем първите резултати от кампанията за връщане на децата в училище – около 17 000 деца, които бяха отпаднали от образователната система, отново са в клас“ – така финансовият министър Горанов коментира основния приоритет в бюджета за 2018 г. – образованието.
Коментарът на финансовия министър можете да видите тук.