Министър Горанов: В началото на новия мандат всеки кмет трябва да прецени каква политика ще води по отношение на местните данъци
08.11.2019 г.
„И като номинален размер, и като данъчна основа, и като данъчна ставка местните данъци в България са изключително ниски, за да може да се поддържа нормална общинска инфраструктура“. Това заяви министърът на финансите Владислав Горанов в сутрешния блок на Нова телевизия. Той уточни, че законът е определил диапазони за възможния размер на местните данъци, голяма част от общините, обаче, по една или друга причина, предпочитат да стоят в долния им край по отношение на отделните данъци. По думите му сега започва новият мандат на местните власти и всеки кмет трябва да си поеме отговорността и да прецени каква политика да води. „Изкушението да разказваш приятно за ухото възпитава грешно българските граждани и те живеят с усещането, че съществуват безплатни неща. Намаляването на данъци е лесно, само че ако решат да изберат ниски или никакви данъци, да бъдат така любезни да не се обръщат към правителството“, предупреди той. На въпрос, свързан с възможността приходите от тол такси да отиват в общините, той подчерта, че тези приходи са предназначени за поддръжка на републиканските пътища. „Ако иска, НСОРБ може да предложи механизъм за плащане използването на общинските пътища“, допусна Горанов.
На въпрос, свързан с тезата, че в проектобюджета умишлено се залагат по-ниски приходи с цел свободно разпределяне на събрания ресурс, министърът отговори: „Ако погледнете приходите за следващата година като дял от БВП, ще видите, че те нарастват, тоест хипотезата, че ние залагаме по-ниски приходи за следващата година, за да разчитаме евентуално на някакво преизпълнение, според мен е несъстоятелна“. Финансовият министър е категоричен, че нито един лев преизпълнение на приходната част на бюджета не може да бъде изхарчен от правителството, не може и не се харчи от правителството. „Колкото е разходът, гласуван в Народното събрание, нито лев отгоре ние не може да направим. В този смисъл, ако се получи преизпълнение на приходите, то автоматично отива в подобряване на бюджетното салдо“, обърна внимание той.
Във връзка с коледните надбавки за пенсионерите министър Горанов отбеляза, че изпълнението на бюджета дава основания за продължаването на тази традиция и през тази година. „Увеличението на пенсиите е такова, каквото произвежда пенсионният модел – той предвижда пенсиите да се изчисляват при първото им отпускане в съответствие с формула, която отчита приноса на всеки човек, след това да се осъвременяват, при отчитане на инфлацията и ръста на средния осигурителен доход“, разясни министърът. По думите му неслучайно правилото се нарича „златно швейцарско” – за да има по-високи пенсии, трябва да има по-високи доходи на осигурените, трябва да има по-високи заплати и правителството работи в тази посока. „В следващата година сме предвидили увеличение на минималната заплата и на заплатите в бюджетния сектор, като по този начин съвсем целенасочено и съзнателно притискаме реалния сектор да следва тази политика и да увеличава доходите“, коментира той.
В заключение Владислав Горанов отбеляза, че през следващата година в бюджета са заложени повече инвестиции в образованието, като една не само икономическа, но и демографска мярка. „Няма да сме по-успешни, ако не сме по-образовани, късно го осъзнахме, инвестираме много в това. Мисля, че това е добра инвестиция, макар и закъсняла, единственият шанс да отговорим на много от въпросите, които ни предстоят следващите години“, посочи той.
Цялото интервю на министър Горанов може да видите тук.