МИНИСТЪР ГОРАНОВ С ИНТЕРВЮ ПО АКТУАЛНИ ТЕМИ ЗА ПРЕДАВАНЕТО „ТАЗИ СУТРИН“
01.06.2018 г.
„Със съвместни усилия на БДЖ и на държавата успяхме да намалим задълженията от около 850 млн. лв. до около 300 млн. лв. в момента. Държавата дава на БДЖ и то не малко. Вероятно отново ще се наложи с някакъв механизъм да се подпомогне дружеството, за да не спре да работи“. Това заяви министърът на финансите Владислав Горанов в интервю за „Тази сутрин“ по bTV. Според него друг е въпросът, че са необходими повече усилия от страна на ръководството му да утвърди жп транспорта като приоритетен, тъй като липсата на достатъчно средства за развитие и голямата конкуренция, на която е подложен жп транспорта, допълнително усложняват ситуацията. „Ако искаме железницата да е устойчива, освен стотиците милиони, които се дават от бюджета всяка година, трябва по някакъв начин законово този вид транспорт да бъде приоритизиран. Служителите няма да останат без заплати, по-тъжното е, че още не можем да разплатим всички сметки от миналото“, отбеляза той.
„Вчера завърши изплащането на забавените възнаграждения в Ловешката и Врачанската болници. Това само по себе си е добра новина дотолкова, доколкото бяхме поели подобен ангажимент, въпреки че проблемите в някои от болниците в лошо финансово състояние са трупани в годините в резултат на немарливо управление“, подчерта министърът. По думите му е необходимо здравеопазването да стане по-ефективно, да се създаде такава система от лечебни заведения, които да гарантират достатъчен достъп на максимално високо качество. „В момента имаме твърде голяма неефективност, твърде фрагментирана система, твърде много болници, слаб контрол от страна на НЗОК“, обясни Владислав Горанов.
В отговор на въпрос министър Горанов уточни, че преди години АЕЦ „Белене“ е бил спрян с ясното разбиране, че няма инвеститор и че начинът, по който е било организирано изпълнението тогава, не е било изгодно за българската държава. „Затова сега го поставяме на масата по съвсем различен начин – имаме ядрени съоръжения, имаме лицензирана площадка. Ако се появи голям инвеститор, който да носи търговския и икономически риск, ние сме готови да участваме като съдружници в подобна компания с всички активи, които притежаваме“, допълни той. „Ние ясно сме казали, че АЕЦ „Белене“ може да го има само ако българската държава участва без ангажименти за задължително изкупуване или фиксирани цени на изкупуване, разбира се ядреният риск винаги се поема от държавата“, посочи още министърът.
„Интересите на руската и българската страна съвпадат – трябва да гарантираме запазването на България като играч в транзита на газ в Европа и да гарантираме, че ако доставките на газ през Украйна станат невъзможни, ние да имаме достатъчни количества, за да работи нашата икономика”, заяви още в интервюто министър Владислав Горанов и допълни, че „отношенията ни с Русия са партньорски”.
По отношение на предложения законопроект за ограничаване рекламата на хазарт финансовият министър коментира: „За мен, като част от екипа, който трябва да реализира политиката в хазарта, е важно да се ограничи този тип битов хазарт, който се случва в игралните зали близо до училищата“. Той сподели мнението, че темата не е с фискални измерения и рисковете се преувеличават. „Следим развитието на дебата в парламента“, допълни той.