МИНИСТЪРЪТ НА ФИНАНСИТЕ ПЛАМЕН ОРЕШАРСКИ УЧАСТВА В ЗАСЕДАНИЕ НА СЪВЕТА НА ЕС ПО ИКОНОМИЧЕСКИ И ФИНАНСОВИ ВЪПРОСИ /ЕКОФИН/
10.07.2007 г.
Днес, 10.07.2007 г., министърът на финансите Пламен Орешарски участва в заседание на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси /ЕКОФИН/, което се проведе в Брюксел, Белгия.
В началото на заседанието беше представена работната програма на португалското председателство. България оценява намеренията на португалското председателство да продължи работата по осигуряване на по-ефективно функциониране на вътрешния пазар на Общността, отчитайки важността на единния пазар за подобряване на конкурентноспособността на ЕС в глобален план. Страната подкрепя намеренията за постигане на значителен напредък при Европейската стратегия за финансовите услуги, както и желанието на Председателството за постигане на навременно споразумение с ЕП по приемане на бюджет 2008, с оглед адекватно осигуряване на средства за изпълнение на политиките и приоритетите на ЕС. По време на заседанието беше приветстван ангажиментът на Председателството да подкрепи създаването на стратегия на Европейския съюз за борба с данъчните измами. Програмата е съвместна с изтеклото немско председателство и с предстоящото словенско.
Отчитайки сериозността на въпроса за борбата с климатичните изменения с помощта на различни мерки и средства, България взема под внимание заявеното от португалското председателство желание за използване на данъчната политика, и по-конкретно на данъчното облагане на автомобилите, като инструмент в борбата за намаляване на емисиите на парникови газове. В същото време трябва да се има предвид, че заедно с изпълнението на договореностите от Киото следва да се отдава и необходимото внимание на въпроса за запазване и укрепване на конкурентноспособността на държавите-членки.
Съветът обсъди и готовността на Малта и Кипър за членство на двете държави в Еврозоната от 01.01.2008 г. Министрите на финансите приеха решение за въвеждане на еврото от тази дата като направиха препоръки за стриктно придържане към изискванията и критериите за покриване на членство в Еврозоната. Финансовите министри на двете държави изразиха своята благодарност за оказаната подкрепа към ЕК и лично към еврокомисар Алмуня, както и за подкрепата на ЕЦБ в рамките на подготвителния период.
Министрите на финансите обсъдиха и подкрепиха и Съобщението на ЕК до Съвета и ЕП относно публичните финанси в Икономическия и паричен съюз (ИПС) през 2007 година. България подкрепя мерките за по-нататъшното разширяване на оценката на ефективността и ефикасността на публичните разходи, базирани на задълбочени анализи, подготвени в контекста на разглежданата точка на всяка страна-членка от ЕС. Това би довело до заздравяване на националната средносрочна фискална рамка и за налагане на фискална дисциплина, както и ограничаване на нарастващия натиск върху публичните финанси, произтичащ от глобализацията, мобилността и застаряването на населението. България взема предвид ролята на тези елементи при актуализирането на Конвергентната си програма с оглед спазването на бюджетните правила на ЕС.
По време на заседанието беше разгледан въпросът за управлението и финансирането на Съвета по международни счетоводни стандарти (СМСС), както и проект на Заключения на Съвета. Положително беше оценен и фактът, че се предвижда СМСС предварително да докладва пред държавите-членки и Европейския парламент въпроси, съвразани с изготвянето на нови счетоводни стандарти. България подкрепя представените предложения за развитието на управленската структура на СМСС. Направените препоръки са добра база за извършване на необходимите промени с цел подобряване ефективността на работата в структурите на СМСС.
Членовете на ЕКОФИН обсъдиха и финансирането на проект „Галилео\", който има за цел изграждането на европейска сателитна радионавигационна система, включваща 30 сателита и съответно наземно оборудване. България оценява ключовата роля на програма „Галилео\" за развитието на високите технологии в държавите-членки и важността й по отношение на Лисабонската стратегия на Европейския съюз. Българската страна ще се произнесе по предложенията за финансирането на програма „Галилео\" след като Комисията представи подробна информация за продължаване на работата по програмата, което се очаква да стане през септември месец тази година. Тогава ще се реши и официалното финансиране на проекта, както и източниците за допълнително финансиране над одобрения вече разходен таван.
Финансовите министри обсъдиха икономическото положение въз основа на насочваща бележка от Секретариата относно Пролетните прогнози на ЕК за 2007 г. България е съгласна с икономическите перспективи и с оценката за балансиран риск на Пролетните прогнози на ЕК за 2007 г., предвид факта, че прогнозите за икономическото развитие са реалистични и близки до националните.