ПЕТЪР ЧОБАНОВ: НОРМАЛИЗИРАНЕТО НА БИЗНЕС СРЕДАТА ЩЕ ДОВЕДЕ ДО УВЕЛИЧАВАНЕ НА ИНВЕСТИЦИИТЕ И ПОТРЕБЛЕНИЕТО
21.12.2013 г.
Стратегията на правителството да не ограничава икономическия растеж през фиска вече има своите позитивни резултати - за третото тримесечие неизгладените сезонно данни показват ръст от 1,5% на годишна база. Това заяви министърът на финансите Петър Чобанов в интервю за в. „Банкеръ". Той допълва, че този положителен ефект не е бил неочакван, защото разхлабването на примката около бизнеса му осигурява ликвидност и това има благоприятни последици. Министърът отчита, че най-важното постижение е възстановяването на нормалните практики при възстановяване на данъчния кредит. Чобанов уточнява: „Не очакваме голям скок на икономиката през следващата година, а просто да има нормализиране на бизнес средата, вследствие на което инвестициите и потреблението да се увеличават". Чобанов изброява и предприетите нормативни промени с цел подобряване на събираемостта на приходите като подобренията в режима на единната сметка за плащане на задължения към бюджета, режимът за обратно начисляване на ДДС и дирекция „Фискален контрол към Националната агенция по приходите.
Не само търсенето ще бъде фактор за увеличаването на брутния вътрешен продукт, според финансовия министър „Правителството има намерение да води и активна политика по отношение на предлагането и точно с тази цел сме приели публична инвестиционна програма, която е насочена най-вече към стимулиране на бизнеса в регионите". Тя е и сред най-важните политики, които ще финансира бюджетът за 2014, които той посочва. Министърът поставя ограничение от 80 млн. лв. за проектите на всички министерства, а останалите средства от програмата ще бъдат за общините. „Според мен, към края на февруари 2014 г. ще започнем да одобряваме проекти", убеден е Петър Чобанов. Според него, увеличените субсидии за общините и облекченията, които са въведени с промените в данъчното законодателство, дават добра основа за по-добър диалог с общините.
„Плащанията по европейски проекти не са спирани, независимо че бяхме наясно, че ЕК няма да е в състояние да ги възстанови до края на годината. Тази политика на поддържане на платежоспособността на бизнеса изисква допълнителни разходи. Ще се вместим в дефицита, заложен в актуализирания бюджет", категоричен е министър Чобанов. Той подчертава, че фирмите са приключили работата по проектите, похарчили са средства за тях и е редно да си получат парите.
Министърът на финансите коментира и причината за по-малкия размер на взетия заем чрез инструмента за кредитиране „шултшайн": „Бяха пуснати поръчки с технически характеристики, които не отговаряха напълно на финансовия инструмент, за който бяхме получили мандат от Народното събрание и приемането им щеше да усложни много самата процедура по вземането на заема". Другата причина е, че някои инвеститори са предложили плаващи лихви, които не са изгодни за нас, защото международните лихвени равнища в момента са на исторически ниски равнища, допълва той. Мнението на Чобанов е, че споразумението за заем е много изгодно по отношение на срочността на дълга и по отношение на лихвите и освен това сме влезли успешно в един непознат за нас пазарен сегмент на външно кредитиране.
По отношение на структурата на заемите през 2014 г. министърът каза, че се разглеждат широк кръг от инструменти както за срочността, така и за видовете, а при външните заеми се прави оценка и на видовете валути. „Като цяло, политиката ни ще е да оптимизираме държавния дълг в посока на това бюджетът винаги да разполага с необходимите за плащанията пари, а не както стана в началото на тази година", заяви министърът на финансите Петър Чобанов.
Цялото интервю може да видите тук.