ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: ПРИОРИТЕТ НА ПРАВИТЕЛСТВОТО Е УВЕЛИЧЕНИЕТО НА ПРИХОДИТЕ
27.05.2016 г.
Стремежът на правителството е насочен към увеличение на приходите, наскоро предложихме и промени в Закона за ДДС, които да гарантират, че няма да има измами при търговията с горива - този основен приоритет в работата си заявява министърът на финансите Владислав Горанов в интервю за списание „Икономист". Той подкрепя думите си с факта, че в тригодишната бюджетна прогноза на МФ няма значителни нараствания в разходите по отделни ведомства и като цяло се разчита на подобряване на баланса в бюджета за сметка на резервите, които има в приходната част.
Като анализира обстойно проблемите и допуснатите грешки от предишни управления при изготвянето на бюджетите на страната за последните години, министър Горанов отчита, че „сегашното правителство, при планирането на разходите на отделните ведомства, се опитва максимално критично и консервативно да налага ограничения, така че всеки един разпоредител с бюджетни средства да осъзнава, че харчи пари на данъкоплатците и че трябва да го прави по максимално ефективен начин".
В отговор на въпроси, свързани с данъчната политика, финансовият министър е категоричен, че макар постоянно да се води дебат дали пропорционалното облагане е най-справедливо, според него политиката трябва да се прави през разходната част на бюджета, а не през приходната. Владислав Горанов обяснява, че „ако данъкът е неутрален и ако е достатъчно лесен за администриране, както и ако държавата успява да си събира приходите, ролята й през разходната част на бюджета е да изглади неравенствата и да помогне на онези, които по обективни причини не могат със собствени средства да се справят, и да им гарантира минимален социален статус, който отговаря на европейските критерии". Според министърa, ако в края на мандата на това правителство се постигнат европейските нива на събираемост на приходите, едва тогава ще може да се прави анализ дали размерът на преразпределение, който е достигнат, е оптимален.
Министър Горанов казва в интервюто, че много добре е работил с вицепремиера Ивайло Калфин за по-доброто насочване на социалните помощи. Но изразява мнение, че „има още резерви в тази посока, така че да дадем повече на тези, които действително се нуждаят, и да не допускаме хора, които по общоприетия стандарт не следва да бъдат подпомагани, да се възползват от грешки в системата".
Във връзка с актуалната тема за предложенията на МФ за промени в КСО финансовият министър обяснява, че ако има проблем с доверието в устойчивостта на капиталовия стълб в пенсионната система, то това е проблем на управляващите тази част от системата. Той отново изразява позицията си, че по време на общественото обсъждане на проекта за промени в КСО погрешно са интерпретирани някои от предложенията на МФ, свързани с изплащането на пожизнени пенсии, но така само се създава недоверие към системата. „Не трябва да има упрек към инициатора на тези промени, защото в проекта не се говори нито за национализация, нито за опит тези средства да се прехвърлят в държавното обществено осигуряване" - категоричен е министър Владислав Горанов.
Целия текст на интервюто на министъра за списание „Икономист" можете да прочетете тук.