ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: РАЗГОВОРЪТ ЗА БЮДЖЕТА ИМА СМИСЪЛ САМО, КОГАТО ИМА ВНОСИТЕЛ
10.11.2016 г.
„Корелацията между политиката и средата за правене на бизнес е пряка. Затова и ние през цялото време сме говорили за стабилност, за успокояване на хората. Това се вижда през последните две години - хората започнаха да харчат малко повече, а не да спестяват всичко, засили се и вътрешното потребление и общо взето, се създаде предпоставка икономиката да се представя доста по-добре от първоначалните прогнози и очаквания". Това заяви министърът на финансите Владислав Горанов в „Денят започва" по БНТ.
„Темата за качеството на работната сила и демографската ситуация не е нова, тя е обусловена от една страна, от качеството на живот в България, а от друга - от един много остър проблем, който всяко правителство идентифицира, но ние през последните две години се опитваме и да разрешим, а именно - образованието", обръща внимание министърът. Според него от гледна точка на социалните измерения, държавата полага доста сериозни усилия, но има още много какво да се направи както по отношение на доходите, така и на качеството на живот у нас - „Мисля, че за последните две години имаме доста сериозни постижения в тази посока, минималната работна заплата расте всяка година. Да, все още е ниска, но показваме темповете, с които считаме, че трябва да се развиват обществените отношения".
Финансовият министър разясни и какво ще се случи с проектобюджета за следващата година в настоящата политическа ситуация при възможните изходи от нея, защото „Разговорът за бюджета има смисъл само когато има вносител". Владислав Горанов разясни, че в случаите, когато едно правителство напусне управлението на страната, законопроектите, които то е внесло и не са приети, автоматично се заличават и това се отнася и за проекта на бюджет. „В Закона за публичните финансите е регламентиран редът, по който се действа, когато няма приет бюджет - изпълнява се на части бюджетът от предходната година", обясни той.
„Външният дълг в края на тази година ще бъде в размер на 25,0% - 25,5% от БВП, като през 2017 г. значително ще намалее, тъй като ще се извършват доста погашения на стар дълг, а нов няма да се поема", посочи министър Горанов. Той е на мнение, че при балансиран бюджет или при минимален излишък, с който може да приключи тази бюджетна година, няма причина да се трупа дълг. „България е на едно от челните места по най-нисък дълг и това, което успяваме с усилията на институциите значително да подобрим събираемостта на приходите, намалява зависимостта ни от поемането на външни дългове", отбеляза той. Министърът на финансите припомни, че когато разходите изпреварят приходите, бюджетът може да се финансира за сметка на приватизация, за сметка на налични вече пари или за сметка на дългове. „Затова и основна цел на фискалната политика, освен проблемите, които трябва да реши, е намаляване на зависимостта от теглене на нов дълг, т.е. балансиране на бюджет - да започнем да харчим, колкото изкарваме", категоричен е той.