МИНИСТЪР ОРЕШАРСКИ УЧАСТВА В ЗАСЕДАНИЕ НА ЕКОФИН
04.11.2008 г.
Днес, 04.11.2008 г., министърт на финансите Пламен Орешарски участва в поредното заседание на Съвета на Европейския съюз по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН).
Основен акцент на днешното заседание на ЕКОФИН беше ролята на глобалния надзор в условията на развиващата се световна финансова криза. Министрите на финансите обсъдиха необходимостта от идентифициране на причините, довели до сегашното състояние на финансовите пазари, както и бъдещи мерки за превенция. Членовете на ЕКОФИН решиха до срещата на Г-20 във Вашингтон ЕС да подготви конкретен документ в тази насока.
На заседанието бяха обсъдени и мерки в отговор на кризата на ниво ЕС. България се присъединява към всички инициативи, насочени към подобряване на координацията между държавите-членки във връзка с функционирането на финансовите пазари, приоритетно прилагане на определени мерки от Лисабонската стратегия за стимулиране на дългосрочния растеж, стриктно придържане към изискванията на Пакта за стабилност и растеж, както и такива за своевременно реинтегриране на безработните на пазара на труда. Страната подкрепя и предложенията за глобален отговор на финансовата криза и отчита необходимостта от иницииране на фундаментални промени в световната финансовата архитектура.
Членовете на ЕКОФИН дискутираха и развитията около държавните инвестиционни фондове (ДИФ). В контекста на сегашния финансов трус, активите на държавните инвестиционни фондове се разглеждат като допълнителен източник на финансов ресурс, подпомагащ разрешаването на проблема с ниската ликвидност на финансовите пазари. Според страната е удачно, предвид значимото влияние, което инвестиционната активност на фондовете може да окаже върху дадена национална икономика, да бъдат договорени правила, с които да се гарантира прозрачност и предсказуемост в дейността на фондовете.
Членовете на ЕКОФИН обсъдиха и текст по предложението на ЕК за директива, изменяща Директива 2006/112 относно намалените ставки на данък добавена стойност, като точката ще бъде обсъждана и на следващи заседания. България подкрепя прилагането на единна стандартна ставка на ДДС като гаранция за постигане на неутралност и избягване на икономически изкривявания, свързани с прилагането на намалени ДДС ставки за определени отрасли или категории стоки и услуги. Въвеждането на преференции и специални режими за постигане на нефискални цели може да бъде заменено с конкретни мерки в съответните области, например социалната сфера. Въвеждането на диференцирани ставки за някои стоки, с цел подпомагане на слоевете от населението с ниски доходи не е ефективна мярка за решаване на социалните проблеми. Практиката показва, че намаляването на ДДС ставката не води до намаляване на крайните цени за потребителите, а до изкривяване на пазара и изкуствено пренасочване на инвестиции от едни стопански отрасли към други.
Министрите дискутираха и текст за проект на директива относно общия режим на облагане с акциз. Предложението за директива създава правна основа за въвеждане и функциониране на Системата за проследяване и контрол на движението на акцизни стоки (Excise Movement and Control System, наричана „EMCS\"). С въвеждане на EMCS се опростяват и осъвременяват акцизните процедури като се намаляват задълженията на търговците, осъществяващи трансгранична икономическа дейност с акцизни стоки като в същото време се дава възможност на администрацията, отговаряща за акцизите, да прилага по-интегрирани, по-бързи и ориентирани към риска подходи при проследяване и контрол на движението на акцизни стоки.