ЛЮДМИЛА ПЕТКОВА: ФИСКАЛНИЯТ КОНТРОЛ ПОВИШАВА СЪБИРАЕМОСТТА И ЗАЩИТАВА БЪЛГАРСКИЯ ПРОИЗВОДИТЕЛ
04.04.2014 г.
„Предварителните данни към края на март показват увеличаване на приходите от акциз с около 50 млн. лв. спрямо същия период през миналата година.". Това заяви заместник-министърът на финансите Людмила Петкова в интервю за вестник „Телеграф". Тя допълни, че по отношение на приходите от НАП също се наблюдава ръст от около 55 млн. лева. Забавянето в изпълнението на приходите през февруари Петкова обясни с необходимостта от законодателни промени, възникнала след решението на Конституционния съд за единната сметка. „Една част от дружествата прехвърлиха плащанията, които дължаха за февруари, към март и това е единственият негативен ефект от премахването на единната сметка", категорична е тя.
Ефектът от въвеждането на обратно начисляване на ДДС се изразява в това, че за първите два месеца на годината декларираният ДДС за възстановяване е с 25 млн. лв. по-малко на месец, съобщи заместник-министър Петкова. Въвеждането на мярката за фискалния контрол също показва резултати - за първото тримесечие новото звено е направило 18 500 проверки на общо 280 000 тона рискови стоки внос през вътрешна граница с Румъния и Гърция. „За периода януари - март се е увеличило количеството на вносните стоки с 3 млн. кг. на плодовете, зеленчуците и месото в сравнение със същия период на 2013 г. и според нас това не е увеличаване на потреблението, а по-скоро са количества, които излизат на светло и преди не са били декларирани", отбеляза Людмила Петкова. Тя заяви още, че има и обратна информация от браншовите организации, според които вече се усеща подобряване на конкурентната среда. „Това е и втората функция на този механизъм - не само подобряване на събираемостта, но и защитаване на българския производител", подчерта тя. Оценката на зам.-министъра за дейността на звеното за фискален контрол е много висока. Дирекция „Фискален контрол„ е на пряко подчинение на изпълнителния директор на НАП, с щат от 300 човека, като има още незаети позиции, за които в момента провеждаме конкурси. Механизмът е доказателство, че превантивният контрол е много по-ефективен от последващия, убедена е Петкова.
„По оценка на Европейската комисия данъчната система в България е доста балансирана - ниски ставки за преките данъци и по-високи за косвените с широка данъчна основа с малко преференции", обясни Людмила Петкова и уточни, че промяна в основните данъчни ставки не е коментирана. Единственото сигурно увеличение е на акциза на тютюневите изделия, което е съобразно европейска директива. Според нея до 2018 г. трябва да достигнем акциз 90 евро на 1000 къса цигари като в момента той е 75 евро на 1000 къса. „Възнамеряваме увеличението да е плавно, на равни части и да започне от следващата година", съобщи заместник-министърът на финансите Людмила Петкова.
Цялото интервю може да прочетете тук.