НАРЪЧНИК С ДОБРИ ПРАКТИКИ ЗА ПОДОБРЯВАНЕ ЕФЕКТИВНОСТТА НА ВЪТРЕШНИЯ ОДИТ В ПУБЛИЧНИЯ СЕКТОР Е РАЗРАБОТЕН ПО ПРОЕКТ НА МФ ПО ОПАК
03.07.2014 г.
„Изготвихме Наръчник с добри практики за подобряване ефективността на вътрешния одит в публичния сектор, който е утвърден от министъра на финансите и ще бъде разпространен и публикуван в Информационната система за финансово управление и контрол и вътрешен одит, част от сайта на МФ. Наръчникът може да има широко приложение при унифицирането на подхода и повишаването ефективността на външните оценки върху качеството на вътрешния одит чрез прилагане на разработената методология за външни оценки и добрите европейски практики." Това заяви Свилена Симеонова, директор на дирекция „Вътрешен контрол" в Министерството на финансите, на закриващата конференция за проекта „Подобряване на адекватността и ефективността на вътрешния одит в публичния сектор чрез извършване на външни оценки на качеството, като част от програмата за осигуряване на качеството на одитната дейност", финансиран по Оперативна програма „Административен капацитет" със средства от Европейския социален фонд. Тя уточни, че за изпълнението на проекта са изразходвани 168 260 лв., което е значително по-малко от предвидения бюджет на проекта в размер на 492 279 лв.
„Обучихме 60 вътрешни одитори от различни общини и от централната администрация, които вече прилагат добрите практики в звената, в които работят", каза още Свилена Симеонова. Тя допълни, че пилотно са извършени външни оценки на звеното за вътрешен одит в Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Министерството на регионалното развитие и община Русе. Това значително е подобрило качеството на обратната връзка при осъществяването на вътрешния одит. Директорът на дирекция „Вътрешен контрол" поясни, че външните оценки са ключова част от Програмата за осигуряване на качеството и за усъвършенстване, която е инструмент за подпомагане на вътрешния одит при подобряването на процесите по управление на риска и осъществяването на контрол.
Свилена Симеонова акцентира върху възможността качеството на вътрешния одит в публичния сектор да продължи да се развива и след завършването на проекта чрез използването на Наръчника с добри практики, който е отворен за подобрения и допълнения документ.
„Още през 2012 г. Управляващият орган на ОПАК реши да насочи усилията си към повишаване на капацитета на контролните органи в държавата. По този начин, от една страна, ще се подобри тяхното качество на работа, а от друга, ще се повиши и събираемостта на приходите". Това каза ръководителят на Управляващия орган по ОПАК Моника Димитрова-Бийчър и определи проекта като добра практика за вътрешния одит. Тя изрази надежда, че подобни инициативи с хоризонтален характер ще бъдат надградени и през следващия програмен период, за да има устойчивост на резултатите.