РУМЕН ПОРОЖАНОВ: ЗАКОНЪТ ЗА ГАРАНТИРАНЕ НА ВЛОГОВЕТЕ В БАНКИТЕ ЩЕ БЪДЕ СИНХРОНИЗИРАН С ЕВРОПЕЙСКОТО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО
15.10.2014 г.
„Законът за гарантиране на влоговете в банките ще бъде синхронизиран с европейското законодателство, за да бъдат избегнати опциите за ненавременно плащане на депозити. Така при установяване на невъзможност за плащане от страна на банката, независимо дали е отнет лицензът на банката или не, ще има достъп до депозитите" - това категорично заяви министърът на финансите Румен Порожанов на пресконференция в МС. Днес на заседанието на правителството беше разгледана позицията на Република България във връзка с писмото от 26 септември, с което ЕК откри процедура, част от досъдебна фаза по неизпълнение на задълженията, произтичащи от членството ни в ЕС.
„Темата беше дебатирана в рамките на информационната фаза през целия месец август и септември. В момента, в който особеният надзор на КТБ се удължи с още 2 месеца, ЕК автоматично стартира досъдебната фаза", обясни Порожанов. „В рамките на досъдебната фаза ние трябва да отстраним две несъответствия - законодателното и осигуряването на достъпа до гарантираните влогове", каза още финансовият министър. Позицията, която днес ще бъде изпратена на ЕК, е разработена от компетентните институции в страната, които имат отношение към поставените въпроси - МФ, БНБ и Фонда за гарантиране на влоговете и разгледана от Съвета по европейски въпроси. Основните ангажименти, които българската страна поема са: финализиране и приемане на вече изготвения проект на нов Закон за гарантиране на влоговете в банките, с който се отстраняват несъответствията в българската нормативна рамка спрямо правото на ЕС; pевизиране на правната рамка по отношение на мерките за специалния надзор, които БНБ може да предприема в качеството си на компетентен надзорен орган в банковата сфера и предприемане на мерки за обезпечаване в най-скоро време на достъпа на вложителите до гарантираните депозити в двете банки.
Финансовият министър обясни, че проектът на Закона за гарантиране на влоговете в банките е в работна фаза и ще бъде предварително изпратен в ЕК до 30 октомври. След съгласуването му с Комисията в началото на ноември, законопроектът ще бъде внесен за одобрение в МС и предложен за приоритетно разглеждане от НС.
По отношение на темата коя е отговорната институция, която трябва да подготви план за преструктуриране на КТБ, министърът на финансите изрази категоричното мнение на МФ, че това е в компетенциите на БНБ и квесторите. Принципната позиция на МФ е, че предвид изключителните правомощия на БНБ като независим надзорен орган по отношение на кредитните институции, преценката и изготвянето на план за преструктуриране на КТБ е отговорност изцяло на БНБ. „По Закона за държавните помощи министърът на финансите има конкретни правомощия - той е органът, който комуникира с ЕК по отношение на всяка една потенциална държавна помощ, която трябва да се нотифицира от всяко министерство, банка или др.", обясни министър Порожанов.
„Бих искал категорично да заявя, по повод появилите се твърдения, че някой е изготвял законопроект за изплащане с облигации на гарантирани депозити, подобно нещо не е мислено и писано в МФ", заяви министърът на финансите и добави, че такъв проект не е внасян и разглеждан от МС. Той отбеляза, че темата за изплащане на гарантираните депозити с облигации, предоставянето на каквато и да е форма на книжа никога не е била актуална. Според него тя се е появила спекулативно.