ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: С НОВАТА АКТУАЛИЗАЦИЯ НА БЮДЖЕТА ПРЕЦИЗИРАМЕ РАЗХОДНАТА ЧАСТ
11.11.2014 г.
„Разликата между актуализацията, изготвена от служебния кабинет, и това, което ние ще внесем, е в повторното прецизиране на разходната част, за да можем в рамките на малкото оставащи работни дни до края на годината да разчетем оптимално ресурса". Това заяви министърът на финансите Владислав Горанов в сутрешния блок на БНТ. Той уточни, че приходната част остава в нивата от оценката на служебното правителство - близо 1 млрд. и 100 млн. лв. по-малко приходи спрямо разчетените със закона за Бюджет 2014. Министърът на финансите обясни, че „още в края на 2013 г. приходите в настоящия бюджет бяха планирани неконсервативно. Вътре са заложени такива нива на приходите, които да удовлетворят разходите."
Владислав Горанов допълни, че основните икономии при актуализацията на Бюджет 2014 идват от инвестиционната програма за растеж, по която има доста неизпълнени проекти, които съответно не са били финансирани. Той припомни, че програмата за растеж е била ограничена значително още с идването на служебното правителство. „След допълнителен анализ ние преценихме, че можем да ограничим допълнително тези излишни на този етап разходи," допълни министърът на финансите и увери, че системите, които са очаквали да получат някакъв ресурс от актуализацията, няма да бъдат засегнати. Затова до края на 2014 г. ще бъдат предвидени 278 млн. лв. допълнителни разходи - повече спрямо действащия закон за бюджета.
Министърът на финансите каза още, че „дългът не трябва да е новина в следващите няколко години," защото, когато бюджетът е на дефицит, този дефицит се финансира с дълг. Той припомни, че „сме с доста нисък размер на държавния дълг", но „трябва да продължим да поддържаме тези ниски нива на задлъжнялост". Горанов потвърди, че страната ни е застрашена от процедура по свръхдефицит и затова „сме свели дефицита до малко под 3 млрд. лв.", което също е „колосална сума" за българската икономика.
На въпрос за сливането на АМ и НАП министърът на финансите отговори, че стремежът е към по-бързо обединяване на двете агенции, но не на всяка цена и не без достатъчно анализ и гаранции, че обединените системи ще дадат по-добър резултат, отколкото поотделно. Ползите трябва да са повече от евентуалните недостатъци, каза още министър Горанов. Той беше категоричен, че обединението не означава уволняване на служители.
По отношение на спрените еврофондове министърът на финансите заяви, че усилията на правителството са насочени към възстановяване на доверието на Европейската комисия, „за да може максимално бързо да стартира за България новият програмен период". Той допълни, че „ще търсим механизъм за заместване на тези инвестиции с национални, тъй като моите основни притеснения са, че резкият спад на инвестициите в 2015 година заради намаления европейски ресурс може да потисне икономическия растеж".
Във връзка с казуса с Корпоративна търговска банка Владислав Горанов заяви категорично, че няма опасност за банковата система. „Това, което се случи в КТБ, няма нищо общо с останалата част на банковата система", каза в заключение министърът на финансите.