ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ: ПО-НИСЪК ОТ ПЛАНИРАНИЯ В АКТУАЛИЗАЦИЯТА ДЕФИЦИТ ЩЕ ДОВЕДЕ ДО НАТРУПВАНЕ НА ОГРОМНИ ПРОСРОЧИЯ КЪМ БИЗНЕСА
11.11.2014 г.
Не искаме да прехвърляме за следващата година неблагополучията от грешно съставения бюджет
„Министерският съвет одобри и ще предложи на Народното събрание Закон за изменение и допълнение на Закона за данъка върху добавената стойност с включени в него изменения и в останалите данъчни закони и Закон за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2014 година." Това заяви министърът на финансите Владислав Горанов на пресконференция след извънредното заседание на правителството. При представянето на законопроекта за ЗДДС, в частта за акцизите и данъчните складове, министър Горанов уточни, че се въвежда график от три стъпки за увеличаване на акциза върху тютюна до минималната за ЕС ставка от 90 евро за 1000 къса до 2018 година. Той акцентира, че решението първата стъпка да бъде предприета от 1 януари 2016 г. се обуславя от увеличаващата се контрабанда. „Ще положим значителни усилия в подобряване на съвместната работа на приходните администрации за намаляването й. Преди да сме уверени, че сме овладели процесите и сме намалили драстично нарасналата през последната година и половина контрабанда, не считаме за удачно да направим тази промяна в акцизната ставка за тютюна", коментира министър Горанов.
Министърът на финансите разясни и законопроекта за актуализация на бюджета за тази година, зад който стои прецизен анализ на разходната част. Той увери, че са включени неотложни разходи, чието неплащане би ги превърнало в просрочени задължения за 2015 година. „Дефицитът е висок, но обективен", посочи той в отговор на въпроса как ще отговори на критиките за увеличаването му до 3,7% от БВП. „Това е доста висок дефицит, който е породен от грешно планиране и от лошо управление на европейските фондове", допълни той. Финансовият министър е категоричен, че по-нисък от планирания дефицит ще доведе до натрупване на огромни просрочия към бизнеса и прехвърлянето му за следващата бюджетна година, което от своя страна ще изкриви действителните резултати за стойността му. По думите на министъра на практика ще покажем по-нисък дефицит на касова основа, който ЕК веднага ще коригира с реалните разходи на начислена основа, които държавата е следвала да извърши. „Нямаме никаква вина за така грешно съставения бюджет и не искаме да прехвърляме неблагополучията от него в следващата година", е неговата позицията. Той допълни: „Осъзнаваме, че е възможно да бъде стартирана процедура срещу България за свръхдефицит, ние ще обясним на нашите колеги в Брюксел от какво се е породил той и ще предприемем необходимите стъпки максимално бързо националните публични финанси да бъдат вкарани в рамката на трите процента дефицит".
Владислав Горанов обърна внимание, че в преходните и заключителните разпоредби на законопроекта за актуализация на бюджета са включени текстове, свързани с решаване на проблемите, възникнали в резултат на отнемане на лиценза на КТБ. „Фондът за гарантиране на влоговете е само един инструмент държавата да изпълни ангажимента си да към българските граждани и опитите да се прехвърля темата върху него е бягане от отговорност - държавата трябва да си свърши работата и да гарантира изплащането на тези влогове максимално бързо", счита министърът на финансите Владислав Горанов.