Отговор на парламентарен въпрос от Цончо Ганев - народен представител от ПГ на „Възраждане“, относно наложената практика български финансови институции и НАП да изискват информация от български фирми и граждани за целите на Ф
11.03.2022 г.
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ГАНЕВ,
Става въпрос за информация за американски граждани, които имат сметки на територията на България в български банки. Моделът на споразумението, който е сключен, е по Модел 1Б по Вашия въпрос, а не по 1А. Причината да не е сключено по Модел 1А е, че САЩ са отказали да сключат Модел 1А, защото са казали, че защитата на данните при нас не е на необходимото ниво. Имайки предвид теча на данни в НАП преди няколко години, не мисля, че за съжаление това към този момент е било неправилна констатация. Работи се по въпроса НАП да бъде отново обратно интегрирана във всички системи за обмен на информация, тъй като и достъпът до системи, където по право имаме достъп, е бил силно ограничен.
По въпроса колко американски банки са регистрирани на отчет към БНБ и са получили информационни номера в България, по това споразумение нито една банка не трябва да получава такъв номер и то не предвижда регистрация на американски банки в България. Дали има някакви американски банки в България, честно казано аз не знам, но правилният човек, който може да отговори, е гуверньорът на БНБ.
БЛАГОДАРЯ ЗА ВНИМАНИЕТО!