Отговор на парламентарен въпрос от Румен Гечев – народен представител от ПГ на „ БСП за България“, относно констатации на ОЛАФ за несъбрани мита от българските митници в особено големи размери
26.02.2021 г.
Уважаеми господин председателстващ,
уважаеми госпожи и господа народни представители,
уважаеми проф. Гечев,
В отговор на конкретния въпрос искам да подчертая, че не са ни известни каквито и да било експертни оценки, включително на Европейската комисия или нейни структури, за дължими десетки и стотици милиони евро. Освен това в законодателството на Европейския съюз не съществува механизъм за компенсиране, за какъвто се споменава във въпроса. Към настоящия момент не е постъпвало становище на Комисията, с което да се установява финансова отговорност на Република България във връзка с проверката на митническата стойност през 2019 година.
Както Ви е известно, вносните мита представляват традиционен собствен ресурс за бюджета на Европейския съюз. Правилното определяне на митническата стойност на внасяните стоки, като база за определяне на размера на митата, е постоянен обект на проверки на Европейската служба за борба с измамите olaf, обект на одит от Европейската сметна палата през 2017 г., а в периода от 2018 г. до 2020 г. е и специфична тема на проверка от страна на Европейската комисия по линия на традиционните собствени ресурси с фокус върху стратегията за контрол в областта на митническата стойност. Такава проверка Европейската комисия е извършила по график във всички, към онзи момент, 28 държави членки.
За България проверката беше извършена в периода 14-18 октомври 2019 г. от упълномощени инспектори от генерални дирекции „Бюджет“ и „Данъчно облагане и митнически съюз“. В нея не е участвал представител на OLAF. Обхватът на проверката е формулиран в четири специфични цели, обединени около стратегията за контрол в областта на митническата стойност при вноса на текстилни изделия и обувки – Глави от 61 до 64 от Комбинираната номенклатура на ЕС.
На заключителната среща на 18 октомври 2019 г. проверяващият екип излага предварителни констатации и формулира препоръки за подобряване на контрола и за извършване на последващи проверки на всички стоки от посочената номенклатура за месеците януари на годините от 2015 до 2019, чиято стойност е под прага от 50 % от изчистената средна цена на OLAF, като, ако има основания за това, да бъдат установени и допълнителни мита.
Въз основа на предварителните констатации и препоръки от заключителната среща, още в периода преди да бъде получен официалният доклад от проверката, България предприе следните действия:
- Въведе се автоматизирана система за превенция на риска от деклариране на стоки със занижена стойност чрез рискови профили, сравняващи декларираната митническа стойност със справедливите цени на OLАF, като се използва разработената за целта система „Тезей“ (THESEUS) на Съвместния изследователски център към Европейската комисия.
- Агенция „Митници“ актуализира и вътрешните си указания за засилване на контрола и за уеднаквяване на практиката при проверката, приемането и оспорването на декларираната митническа стойност на внасяните стоки.
- Направени бяха промени и в Закона за митниците (в сила от 01.01.2020 г.) за въвеждане на новия механизъм, като със Заповед от 14.01.2020 г. на министъра на финансите се утвърди и списък със стоки с висок риск за финансовите интереси на Европейския съюз, за които се извършва засилен митнически контрол. Когато за стоките, включени в заповедта, се установи, че декларираните цени са по-ниски от справедливите цени, валидни за тях в ЕС, митническите органи задължително изискват обезпечение, изчислено на база справедливите цени, с цел да осигурят събирането на митата в пълния им размер.
Вследствие на предприетите мерки от страна на българската митническа администрация, една от констатациите от проверката е приключена напълно, а останалите две - частично.
В заключение бих искал да Ви информирам, че предприетите мерки бяха оценени от Комисията в рамките на проведената в периода 14-18 септември 2020 г. регулярна проверка на традиционните собствени ресурси. Проверяващият екип потвърди поставената при предходната проверка положителна оценка по една от целите, по други две цели отбеляза съществен напредък, а по основната Цел 1 – „Прилагане на подходяща стратегия за контрол на митническата стойност“ - постави оценка „задоволителна“, която е най-високата в оценъчната скала, използвана при проверките от Европейската комисия.
БЛАГОДАРЯ ЗА ВНИМАНИЕТО!