Отговор на парламентарен въпрос от Емил Янков, Кръстьо Врачев и Ангел Георгиев - народни представители от ПГ на „Възраждане“, относно издаване на касова бележка с две валути
30.05.2023 г.
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УНАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ЯНКОВ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ВРАЧЕВ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ГЕОРГИЕВ,
Търговците нямат задължение да обявяват във фискалния/системен бон крайната сума, която се заплаща от потребителя, едновременно в левове и евро.
Съгласно чл. 118, ал. 1 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) всяко регистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство.
Минималното задължително съдържание на касовата бележка е разписано детайлно в разпоредбите на Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г. Правилата на Наредбата, както и тези на ЗДДС, не въвеждат ограничения за добавяне на допълнителна информация в съдържанието на бележката в услуга и удобство на клиента, включително и изписването на стойността на продажбата и в друга валута.
Почти всички одобрени модели на фискални устройства имат възможност за отпечатване на дължимата от клиента сума освен в левове и в друга валута, т.е. след програмиране на валутен коефициент във фискалното устройство, крайната сума в касовата бележка може да бъде отпечатана както в левове, така и в съответната валута. Тези суми автоматично се преизчисляват и натрупват във фискалната памет на фискалното устройство в левовата им равностойност
Разплащането на територията на Република България в чужда валута и съответно посочването на стойността на продажбата и в чужда валута, освен че не е забранено съгласно българското законодателство, то е в интерес на лицата, които не разполагат с български лева. Такива разплащания са често срещани в търговските обекти, разположени в близост до граничните контролно-пропускателни пунктове, в обектите за продажба на горива покрай магистралните пътища и др., където се извършват множество продажби на чужденци.
За допустимостта на разплащанията с валути, различни от българския лев и изписването на стойността на продажбата в касовите бележки в чужда валута, са давани нееднократни разяснения на Националната агенция за приходи в отговор на поставени въпроси.
На интернет страницата на НАП са публикуваните разяснения по запитвания, отправяни още през 2013 г. до момента и същите нямат отношение с темата за приемане на еврото като национална парична единица.
Благодаря зя вниманието!