Отговор на парламентарен въпрос от Петър Петров - народен представител от ПГ на „Възраждане“, относно равносметката от едногодишната дейност по отнемане на МПС в полза на държавата
02.08.2024 г.
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ПЕТРОВ,
Благодаря за поставения въпрос, който е изключително важен. Вие накратко припомнихте приетата мярка, която действително преминава през два основни етапа. Първият етап е действията на МВР по изземване на автомобила и вторият е действията на съдебните органи, когато вече със съдебен акт автомобилът е иззет в полза на държавата. Мярката беше приета през есента на 2023 г. и бих искала накратко да Ви предоставя информация относно фискалния ефект от нея.
Към 25 юли 2024 г. в Националната агенция за приходите са постъпили 1173 МПС, отнети в полза на държавата с влезли в сила съдебни актове.
Реализираните по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) и Закона за Националната агенция за приходите (ЗНАП) са общо 128 МПС, от които:
- 76 МПС са продадени на търг по реда на ДОПК, на стойност 167 хил. лв.;
- 27 МПС са изкупени от съсобственици по реда на чл. 258 от ДОПК (в случаите, в които е отнета в полза на държавата само идеална част от автомобила) за 55 хил. лв.;
- 25 МПС са предоставени на бюджетни организации със заповед на министъра на финансите по реда на чл. 3, ал. 5 от ЗНАП.
Общата стойност на приходите от извършените продажби (вкл. по чл. 258 от ДОПК) възлиза на 222 273 лева.
Останалите 1045 МПС са в различна фаза на подготовка за тяхната реализация, като:
- 88 МПС са на етап оценка и подготовка за търг;
- 957 МПС са на етап констатиране и документално обезпечаване.
Тук трябва да отбележа, че по-голямата част от автомобилите са над 20-годишна възраст и в незадоволително състояние, поради което тяхната продажба е трудна. Обикновено са необходими повече от 3 търга с последователно намаляване на цената, за да се достигне реален пазарен интерес към тях, а средното време за реализацията на 1 автомобил след постъпването му в НАП е между 4 и 8 месеца.
Данните обхващат период по-малък от една година. Следва да се има предвид, че мярката не е въведена за фискални цели, а за ограничаване на нарушенията на шофьорите и намаляване на пътно-транспортните произшествия, но същата има и фискална цел, независимо дали отнетите МПС ще се реализират на търг, ще се предоставят на бюджетна организация или ще подлежат на бракуване и унищожаване в зависимост от тяхното състояние, както и в какви срокове това ще бъде извършено – всичко това не засяга изпълнението на мярката по чл. 343б от НК, тъй като мярката се отчита от МВР и съда, но тя се счита за успешно приключила с отнемането на собствеността от нарушителя.
Бих искала тук да отбележа, че е констатиран един проблем, който, може би, трябва да бъде решен чрез законодателна промяна – голяма част от отнетите автомобили с наложена принудителна административна мярка са със забрана за регистрация за период от шест месеца до една година – това се налага от МВР още при изземването на автомобила и след като МПС стане държавна собственост тази принудителна мярка продължава да действа и спрямо държавата. Това препятства продажбата на автомобила от НАП до изтичане на срока на мярката и в тази връзка е добре да бъде изготвена законодателна промяна в Закона да движение по пътищата.
БЛАГОДАРЯ ЗА ВНИМАНИЕТО!