ОТГОВОР НА ФИНАНСОВИЯ МИНИСТЪР ПЛАМЕН ОРЕШАРСКИ НА АКТУАЛЕН ВЪПРОС НА НАРОДНИЯ ПРЕДСТАВИТЕЛ МАРТИН ДИМИТРОВ, ОТНОСНО КРИТЕРИИТЕ ЗА ФИНАНСИРАНЕ НА ПРОЕКТИ СЪС СРЕДСТВАТА ОТ ЕС И АКРЕДИТАЦИЯ НА СЪОТВЕТНИТЕ ИНСТИТУЦИИ
29.09.2006 г.
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИМИТРОВ,
#amp;nbsp;
Ще започна от Вашето опасение, че от 100 подготвени проекта ще бъдат одобрени само 15. Аз искрено се притеснявам от обратната ситуация - че ще има ресурси за 100 проекта, и само 15 бенефициенти ще подадат проекти. Така че, мисля, че част от Вашите притеснения не са основателни особено в началния период. Това показва практиката на първите десет страни. Впрочем, практиката на първите десет страни показва още една тенденция - че нито една страна не е влязла в Евросъюза с акредитирани институции. Това е само за илюстрация.
Сега на Вашите конкретни въпроси. Първо, по отношение на критериите за избор, съгласно пътната карта, на последния етап от подготовката на България за участие в структурните инструменти на Европейския съюз, приета през м. февруари т.г., до края на м. ноември управляващите органи на оперативните програми следва да разпишат критерии за подбор на проекти. Тези разработени критерии ще бъдат одобрени от комитетите за наблюдение на съответните оперативни програми. За Ваше сведение, комитетите за наблюдение са органи, в които участват както правителствени представители, така и представители на NGO-тата или на неправителствения сектор. И ние възлагаме на двата комитета - Комитета за наблюдение на националната стратегическа референтна рамка, от една страна, като по-стратегически документ, и комитетите за наблюдение на оперативните програми като по-оперативни комитети, които наблюдават по-оперативни дейности -изключително големи надежди по отношение на прозрачността и контрола върху прозрачността. Прозрачността, разбира се, е наша задача, но контролът е и на гражданското общество. Ще направим всичко възможно, гарантирам Ви го, на сайтовете на отделните институции да има пълната информация както за възможностите, така и впоследствие за одобрените проекти. Вие ще можете да имате пълната информация, както всеки български гражданин.
Други гаранции, които на този етап сме разработили, това е изградената Дирекция #amp;quot;Одит на средства от Европейския съюз#amp;quot;, която на този етап се институционализира. Предстои да се разшири съставът й с опитни одитори, в чиято дейност една от основните функции ще бъде одит на съответствието на системите. След тях този одит ще бъде проверен и от Европейската комисия и това гарантира в определена степен, че критериите на този одит няма да бъдат, позволете ми израза, местни , но ще бъдат истински.
И по отношение на третия Ви въпрос, условен, разбира се, по това разграничение: какво е направено до този момент за акредитация? Да, акредитацията е изключително важна. Така наречената, добила гражданственост, разширена децентрализация е елемент от цялостния процес на прехвърляне на отговорностите от Брюксел към столиците на отделните страни членки, в случая към София. До този момент в рамките на изключително съкратен срок - от края на миналата година до тази, ние сме предприели редица мерки в няколко направления.
На първо място, в институционален план вече е изградена цялата институционална рамка. Създадено е Централно координационно звено в Министерството на финансите. Изградени са управленските органи на оперативните програми. За комитетите за наблюдение вече споменах - те са напълно изградени. В Министерството на финансите са създадени също сертифициращият орган, органът по вътрешния контрол и специализираната Дирекция #amp;quot;Одит на средствата от Европейския съюз#amp;quot;. В напреднал стадий е подготовката на Националната стратегическа референтна рамка.
Тъй като Вие малко спекулирахте, че рамката е върната, аз ще Ви отговоря, че тя беше изпратена, за да бъде върната. Национална стратегическа референтна рамка в окончателния й вид ще бъде приета от Министерския съвет м. декември и ще бъде представена в Европейската комисия, след като станем страна членка, тоест надявам се това да стане в началото на м. януари.
До този момент, ще Ви кажа в аванс, че ние отново сме изпратили една версия и ще Ви уверя, че очакваме отново да ни я върнат с коментари, критични бележки, препоръки, с които ние ще се съобразим на този втори етап на разработка, и както вече споменах, надявам се м. декември да бъдем напълно готови да я приемем като официален документ не като работна версия и да я изпратим в Брюксел за одобрение, а не за коментари. Според регламентите на Еврокомисията, които Вие много добре знаете, Националната стратегическа референтна рамка се разработва, цитирам: #amp;quot;в тясно сътрудничество с Европейската комисия#amp;quot;. Формите на тясно сътрудничество, освен консултации по отделни въпроси, са и периодични рецензии на етапите на разработване на Националната стратегическа референтна рамка.
Друго, което сме направили, съвсем накратко и приключвам. Разработили сме планове за обучение на всички звена, които се занимават с предприсъединителната помощ, тъй като това ще са звената, които ще усвояват и структурните фондове. Разработваме процедурни наръчници и указания по цялостния процес на усвояване на фондовете. Ще имаме готовност, вероятно месеците ноември-декември, да направим голяма публична кампания, с която да уведомим цялата общественост, в това число акцентът ще бъде върху местните власти, неправителствения сектор, бизнеса, които са потенциалните бенефициенти на средства от Европейския съюз.
Ще имате допълнителни въпроси, ако съм изпуснал нещо, ще допълня.
Благодаря ви!