ОТГОВОР НА ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛЯ И МИНИСТЪР НА ФИНАНСИТЕ СИМЕОН ДЯНКОВ НА ВЪПРОС ОТ Г-Н ПЛАМЕН ОРЕШАРСКИ НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ ОТ ПГКБ
04.09.2009 г.
1. Възнамерявате ли да актуализирате държавния бюджет за 2009 година и в какви насоки?
2. Водите ли разговори с мисията на МВФ за България и уведомена ли е Европейската комисия за тези действия?
3. Как се промениха възгледите Ви за пътя към евентуално бъдещо членство на страната в Еврозоната? Все още ли мислите, че членството в ERM-II и Еврозоната е въпрос на подаване на молба до съответните институции?"
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ОРЕШАРСКИ,
Преминавам директно към отговорите на въпросите Ви:
По първия въпрос: На 11 август Министерският съвет прие постановление No 196 за съкращаване на разходите на отделните ведомства и предприе мерки за увеличаване на събираемостта на бюджетните приходи. Очаква се те да доведат до постигането на балансиран бюджет в края на 2009 г. Считам, че относно съкращенията на разходната част на бюджет 2009 е казано достатъчно. Мерките в тази посока бяха положително оценени от страна на участниците в неформалното заседание на Съвета на Европейския съюз по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН), което се състоя на 2 септември в Брюксел.
По втория въпрос: Уведомяване на Европейската комисия за отношенията с МВФ е необходимо единствено в случай, че страната има ясно намерение за поемане на нови заеми от Фонда. Към днешна правителството няма такова намерение. На 10 септември очакваме редовната мисия на МВФ в България. Предвидените теми за разговори са: преглед на публичните финанси и анализ на цялостната икономическа ситуация в страната.
По третия въпрос: Възгледите ми по отношение на бъдещото членство на страната в Еврозоната остават същите. Право и задължение на България по силата на Договора за присъединяване към Европейския съюз е да въведе еврото като официално платежно средство. Първа стъпка от осъществяването на тази цел е участието на националната валута във Валутен механизъм ІІ. Не считам, че членството в ERM II и еврозоната е въпрос единствено на подаване на молба до съответните институции. България не бива да продължава практиката от близкото минало да бъде пасивен наблюдател на интеграционните процеси. Твърде много възможности са били лекомислено пропуснати при управлението на миналото правителство и сега трябва да бъдат положени огромни усилия за задвижване на процесите в условията на влошена макроикономическа обстановка в Европейския съюз. Крайно време е да започнем активна политика за участието на българския лев в ERM II, а в по-дългосрочен план - за присъединяване на страната към Еврозоната.
Но ние, г-н Орешарски, за разлика от Вас, имаме и волята, и знанията да направим всичко, което трябва да бъде направено!
БЛАГОДАРЯ ЗА ВНИМАНИЕТО!