ОТГОВОР НА ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛЯ И МИНИСТЪР НА ФИНАНСИТЕ СИМЕОН ДЯНКОВ НА ВЪПРОС ОТ Г-Н КИРИЛ ГУМНЕРОВ – НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ ОТ ПГ НА ПАРТИЯ АТАКА
09.10.2009 г.
Относно: Фалитът на основни предприятия в гр. Троян
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ГУМНЕРОВ,
С изключение на „Елма", гр. Троян, срокът за следприватизационен контрол по отношение на цитираните от Вас дружества е изтекъл още през 2001 година и според Агенцията за следприватизационен контрол няма основания за разтрогването на договорите им.
Договорите за приватизационна продажба на „Хемус"АД, „Елма" АД и „Унитех" АД /бивш завод "Христо Смирненски"/, гр. Троян са сключени в периода 1996-1998 година.
Що се отнася до акционерното дружество „Машстрой", то е продадено в периода 1997-2001 г. по реда на масовата приватизация и не подлежи на следприватизационен контрол.
Договорът за приватизационна продажба на остатъчния дял от 7,4% от капитала на „Елма" АД, гр. Троян е сключен на 08 юни 2000 година с мажоритарния собственик на дружеството „Елма електромотори". Покупната цена е в размер на 514 хиляди и 75 лева и се изплаща за срок от 10 години, на равни годишни вноски, с едногодишен гратисен период.
Към настоящия момент, Купувачът е изпаднал в забава по отношение на заплащането на част от вноските, на обща стойност 289 хиляди и 322 лева, върху които до окончателното им изплащане е дължима лихва за забава.
За всички дължими суми Агенцията за следприватизационен контрол е завела съдебни дела или е подала заявления за издаване на заповед за незабавно изпълнение. Издадени са и изпълнителни листа.
След извършена публична продан на ипотекиран имот, собственост на „Елма" АД по сметка на Агенцията са постъпили суми в размер на 54 хиляди и 749 лева.
Изпълнителните действия срещу купувача-длъжник продължават с насрочена публична продан върху друг ипотекиран имот.
БЛАГОДАРЯ ЗА ВНИМАНИЕТО!