ОТГОВОР НА ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛЯ И МИНИСТЪР НА ФИНАНСИТЕ СИМЕОН ДЯНКОВ НА ПИТАНЕ ОТ АЛЕКСАНДЪР НЕНКОВ – НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ ОТ ПГ НА ПАРТИЯ ГЕРБ
16.10.2009 г.
Относно: изпълнението на републиканския бюджет за първите шест месеца на 2009 г.
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН НЕНКОВ,
Извършеният анализ на състоянието на Консолидираната фискална програма и отделните съставни системи се разминават драстично с представяната от кабинета "Станишев" картина. В началото на нашето управление ние заварихме бюджет с дефицит на месечна база от над 560 млн. лв. за месец юли. Ако изключим месец януари, когато бюджетът е на излишък, поради внасянето на дължимия ДДС за месец декември 2008 г. и постъпили аванси по Кохезионния и Структурните фондове на Европейския съюз, салдото по Консолидираната фискална програма през последните шест месеца от мандата на предходното правителство се е влошило с около 1,3 млрд. лв.
Причините, довели до това сериозно влошаване, са в изпълнението на разходите при допусканията и прогнозните разчети към Закона за държавния бюджет на Република България за 2009 г. Те драстично се разминават с реалното състояние на икономиката и протичащите процеси и тенденции в приходната част на бюджета от началото на годината. На всички е ясно, че при проявата на влошени тенденции в приходите, първата и най-важна задача пред кабинета "Станишев" е била да се осигурят мерки за компенсиране на това изоставане и стабилизиране на фискалната позиция на страната. Предприемането на такива мерки на един сравнително ранен етап (месец април или най-късно май 2009 година) би позволило да се ограничат разходите на разпоредителите с бюджетни кредити, в съответствие с влошените тенденции и с оглед изпълнението на фискалните цели. Предприемането на такива мерки не би позволило и поемането на огромни ангажименти за разходи, без да е налице източник за тяхното финансиране.
Министерството на финансите неколкократно е подготвяло проекти на постановления на Министерския съвет за съкращаване на бюджетните разходи, но кабинетът "Станишев" не е предприел мерки за стабилизиране на бюджетната позиция през първите шест месеца на годината. Тези документи са били разглеждани само на оперативни заседания на правителството и така и не се е стигнало до приемането им като официално решение на Министерския съвет. Така, вместо да се предприемат ефективни мерки в условията на безпрецедентна икономическа криза, кабинетът «Станишев» е водил небалансирана фискална политика, при която разходите са нараствали значително при видимо свиване на приходите.
Поради това, още на едно от първите си заседания кабинетът "Борисов" прие ПМС 196/2009, с което допълнително ограничи разходите.
Твърде много възможности са били лекомислено пропуснати при управлението на миналото правителство. Сега се полагат огромни усилия за стабилизиране на бюджетната позиция при вече поети ангажименти за разходи и подписани договори, които не са били обезпечени с източници за финансиране при влошените бюджетни параметри.
БЛАГОДАРЯ ЗА ВНИМАНИЕТО!
Допълнителен отговор: За разлика от кабинета Станишев», нашето правителство още в началото на мандата предприе спешни действия за стабилизиране на фискалната позиция. Още на първото си заседание новият Министерски съвет обсъди и прие пакет от допълнителни мерки за ограничаване на нелихвените разходи по републиканския бюджет за 2009 г. С ПМС № 196 бяха одобрени и конкретните разчети по отделните бюджети на министерствата.
Освен ограничаване на разходите, правителството предприе активни действия и за повишаване на събираемостта на приходите. Мерките са насочени към засилване на митническия контрол по границите и засилен контрол и проверки от страна на приходните администрации с цел да се пресече контрабандния внос в страната и да се противодейства на схемите за неправомерно възстановяване и/или невнасяне на ДДС, акцизи, мита и други данъци.
В резултат на тези мерки на месечна база отчитаме сериозно подобряване на тенденцията при салдото по консолидирания бюджет. От дефицити за юни и юли в размер съответно на 377,5 млн. лв. и 564,3 млн. лв. за месеците август и септември, дефицитите на месечна база се свиха съответно до 92,3 млн. лв. и 62,3 млн. лв. Дефицитът за месец септември е 9 пъти по-малък от дефицита през юли, който заварихме при идването си на власт.
БЛАГОДАРЯ ЗА ВНИМАНИЕТО!