ОТГОВОР НА ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛЯ И МИНИСТЪР НА ФИНАНСИТЕ СИМЕОН ДЯНКОВ НА ВЪПРОС ОТ ГОСПОДИН ПАВЕЛ ШОПОВ – НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ ОТ ПГ „АТАКА”
30.10.2009 г.
Относно: Ефективното упражняване на контролните функции на Комисията за финансов надзор
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ НРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
УВАЖАЕМИ Г-Н ШОПОВ,
Съгласно българските закони, министърът на финансите няма правомощия по отношение на Комисията за финансов надзор, тъй като тя е независим орган и не е на подчинение на изпълнителната власт. Комисията се контролира от парламента и отказът на народните представители да одобрят отчета й за 2008 г. показва категорично отношението на законодателя към работата й.
Сегашната финансова криза недвусмислено показа, че системи с разделен банков и небанков надзор са по-уязвими и на европейско ниво се дискутира архитектурата на новата надзорна рамка. Обмисля се създаването на европейски банков орган, орган за ценните книжа и пазари и такъв, за застраховането и професионалните пенсионни схеми. На ниво страни-членки следва да се работи за синхронизиране в работата на институциите и оценка за всяка страна на целесъобразността от преминаване към единен финансов надзор. Обединен надзор в рамките на централните банки има в Холандия, Чехия, Естония, Словакия. Има и страни с централизиран надзор извън централната банка.
Основни цели за всички нас са: запазването на финансовата стабилност, развитие на банковия и небанковия сектор, предотвратяване или ограничаване на системните рискове. Но освен тези глобални цели, за нас е изключително важно подобряването на качеството на работа на Комисията за финансов надзор. Тя трябва да осъществява необходимия предварителен и последващ контрол върху работата на институциите от небанковия сектор, както и да гарантира сигурността на гражданите и тяхната защита.
Като вицепремиер и министър на финансите приветствам всяка законодателна инициатива, която би довела до реформа във финансовия надзор.
БЛАГОДАРЯ ЗА ВНИМАНИЕТО!