ОТГОВОР НА ВЪПРОС ОТ РУМЕН ГЕЧЕВ – НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ ОТ ПГ "БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ"
06.11.2014 г.
Относно: Критериите и показателите, съобразно които са оптимизирани бюджетните разходи в периода на управлението на служебното правителство на Република България
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ГЕЧЕВ,
Темата е много дълга, така че в рамките на три минути трудно бих обхванал целия й обхват. Радвам се, че миналата седмица имахме възможността да дебатираме в МФ, вкл. и с вас, темите по отношение на изпълнението на бюджета и необходимостта от актуализация. Да, параметрите на фискалния резерв са такива, те осигуряват включително и месец януари, но те не осигуряват евентуалната актуализация, която е крайно необходима. Тя е необходима от гледна точка на изчистването на диспропорциите в рамките на приходната част и напрежението в разходната част. Разходи, противоречащи на закона за бюджета и на закона за публичните финанси, не са и не могат да бъдат извършвани. Не считам, че МФ при който и да е министър си е позволявало да прави подобно нещо. Разбира се, допълнителни разходи, които са се наложили и са били правени с решение на правителството, са е рамките на корекции корекции от икономии по централния бюджет.
Разходната част беше изключително напрегната в контекста на това, че бюджетите на министерствата бяха ограничени първо с буфер от пет процента, след това с още пет процента с актуализацията, която в четвъртото тримесечие се капитализира в рамките на 15% намаление и при осигуряването на Публичната инвестиционна програма - намаляване средно с 12% на бюджетите на министерствата. Това нагнети напрежение върху способността им да изпълняват функциите си. Независимо, че бяха намалени разходните тавани на министерствата при формирането на бюджета, безспорно е, че не бяха направени политики по оптимизиране на разходите в министерствата, Точно обратното - имаше актове, пример е законът за МВР, в който при увеличението на заплатите, недостигът в бюджета само от това ведомство в края на годината е между 175 и 200 млн. лв., в зависимост от това дали ще се плати и всичко по издръжката. Вие сте в течение, че ние направихме доста неща по отношение на анализа. За моя радост анализът не показа нещо драматично, вкл. в разходи, които са договорени, които биха създали проблеми в бъдеще. Нагнетяването на разходните тавани и анализът, който направихме, доведоха до някои моменти - най-големият извънреден разход, който направихме, е 26,5 млн. лв. за изборите, има просрочия в системата на съдилищата и в системата на затворите, знаете за телевизията и радиото - просрочия в рамките на плащането за разпространение на радиосигнала...Разходите, които са направени, са станали в рамките само от гледна точка на осигуряването на ресурс чрез преструктуриране и икономии по централния бюджет със съответната санкция, която е по закон.
БЛАГОДАРЯ ЗА ВНИМАНИЕТО!