ОТГОВОР НА ВЪПРОС ОТ МАРТИН ДИМИТРОВ и ПЕТЪР СЛАВОВ – НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ ОТ ПГ „РЕФОРМАТОРСКИ БЛОК“
06.02.2015 г.
Относно: Искане за нотификация от ЕК за въвеждането на измервателни уреди съгласно последните изменения в ЗАДС
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИМИТРОВ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН СЛАВОВ,
Съгласно разпоредбата на §9 а от преходните и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове, данъчно задължените лица, които трябва да използват средства за измерване и контрол, се привеждат в съответствие в срок до шест месеца от постановяване на положително решение на Европейската комисия по процедура по нотификация, предприета от Министерството на финансите.
Когато се въвежда нормативно изискване за задължените лица, свързано с използване на технически средства, уреди, технически стандарти, регламенти и правила, те следва да бъдат одобрени от Европейската комисия чрез нотификационна процедура между държавите-членки на ЕС. Това е в съответствие с Директива 98/34/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 22 юни 1998 година, установяваща процедура за предоставянето на информация в сферата на техническите стандарти, регламенти и правила относно услугите на информационното общество. Целта е недопускане на нарушаване на конкуренцията между производителите на технически средства в ЕС и ненарушаване на правилата на вътрешния пазар.
Директива 98/34/EО предвижда система за нотифициране, която позволява на държавите членки и на Комисията да проверяват съответствието на нотифицираните проекти на законодателството със това на ЕС и включва два етапа:
1. Нотифициране на проекта на нормативен акт, въвеждащ изисквания които представляват технически регламент по смисъла директивата;
2. Промяна на техническия регламент, в случай на несъответствие с правото на ЕС.
В конкретния случай приетите промени в ЗАДС по отношение на средствата за измерване и контрол, въведени с разпоредбата на чл. 4, т. 55, представляват технически регламент по смисъла на член 1, параграф 11 от директивата и същите следва да бъдат нотифицирани преди приемането им. Процедурата по нотификация по реда на директивата е специфична и се отличава от стандартната нотификационна процедура пред Европейската комисия, тъй като изисква взаимно признаване на техническите регламенти от всички държави-членки.
В нотификацията до ЕК, средствата за измерване и контрол по смисъла на чл. 4, т. 55 от ЗАДС, трябва да бъдат подробно описани, включително техническите им характеристики, за да се даде възможност на ЕК и държавите-членки да оценят влиянието им върху стопанските субекти на територията на Европейския съюз. Изготвянето на подробно описание на техническия регламент „средства за измерване и контрол" изисква време за анализ и дефиниране на точните технически изисквания към средствата за измерване и контрол, за да не се допусне несъответствие с правилата, определени с директивата. Следва да се отбележи, че част от средствата за измерване и контрол по смисъла на ЗАДС не са самостоятелни уреди за измерване. Те представляват сложни системи, които трябва да бъдат изградени и включват уреди за измерване и разработване на софтуер.
Тъй като подобни системи не са стандартизирани нито на ниво ЕС, нито на национално ниво, е необходимо системите да бъдат подробно описани, за да могат да бъдат оценени от другите държави-членки.
Работим съвместно с Министерството на икономиката, Агенция „Митници", Българския институт по метрология, Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, специализирани фирми в областта на измерванията, софтуерни компании, производители на акцизни стоки и други. Предстои в непродължителен срок да предложим изменения в закона, които да ни доближат до възможността да реализираме целите му, т.е. автоматичен контрол и избягване възможността за отклоняване плащането на акциз реализират.
БЛАГОДАРЯ ЗА ВНИМАНИЕТО!