ОТГОВОР НА ВЪПРОС ОТ МАРТИН ДИМИТРОВ И ПЕТЪР СЛАВОВ – НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ ОТ ПГ НА „РЕФОРМАТОРСКИЯ БЛОК“
27.03.2015 г.
Относно: Размер на средствата в КТБ на държавни и общински дружества
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИМИТРОВ И ГОСПОДИН СЛАВОВ,
С Постановление №127 от 27 май 2013 г. Министерският съвет прие допълнение на Правилника за реда за упражняване правата на държавата в търговските дружества с държавно участие в капитала, с което се въведоха Правила за избор на изпълнител за предоставяне на финансови услуги от кредитни или финансови институции.
С правилата се въведе изискването нетната експозиция на всички държавни предприятия, търговски дружества с над 50 на сто държавно участие в капитала и дружества, които те контролират, с балансова стойност на паричните средства над 3 млн. лв., към една кредитна или финансова институция да не надвишава 25 на сто от общия размер на паричните средства на съответното дружество. В случай на нарушаване на ограничението, дружеството следва в срок до един месец да извърши необходимите действия за изпълнение на условието за концентрация.
Съгласно представената от министерствата към 31 декември 2014 г. информация за над 90% от дружества и предприятията е посочено, че са приели или са в процес на приемане на Вътрешни правила в съответствие с Правилата за избор на изпълнител за предоставяне на финансови услуги от кредитни или финансови институции, като съответно са проведени или предстои да бъдат проведени и процедури за избор на изпълнител на финансови услуги.
Независимо от това, регулярно министърът на финансите изисква допълнителна информация относно размера на нетната експозиция на отделните държавни дружества и предприятия или по сектори към кредитните институции. На база именно на постъпващата допълнителна информация, Ви уведомявам следното:
Съгласно правилата, първата отчетна дата, след поставянето на КТБ под специален надзор от страна на БНБ, е 30 юни 2014 година. Към тази дата държавните дружества и предприятия, разполагащи със средства в банката са 65 на брой, а общият размер на съхраняваните в кредитната институция средства е 247,6 млн. лева.
Въпроса относно това по решение на кой орган съответното дружество е имало сметка в КТБ, моля да отправите към ресорните министри, които са принципали на съответните дружества. В тази връзка, решенията за влагане на средства в КТБ от страна на дружествата, попадащи в ресора на МФ, са взети от съответните органи на управление на дружествата, при прилагане на Правилата. Министерството на финансите не разполага с информация относно това кои общински дружества са разполагали със средства в КТБ.
В заключение ви предоставям писмена справка на държавните дружества и предприятия с парични средства в КТБ към 30 юни 2014 година. По отношение на техния размер ви информирам, че по смисъла на Закона за кредитните институции той представлява банкова тайна, доколкото съдържа данни за наличностите на дружествата и предприятията в банката.
Не съм останал с впечатлението, че измененията в Закона дават правомощия на министъра на финансите да разполага с банкова тайна или да разкрива такава и в този смисъл няма как, без да наруша закона, да коментирам в пълнота поставения от вас въпрос.
БЛАГОДАРЯ ЗА ВНИМАНИЕТО!