ОТГОВОР НА ВЪПРОС ОТ МАРТИН ДИМИТРОВ И ПЕТЪР СЛАВОВ – НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ ОТ РЕФОРМАТОРСКИЯ БЛОК
02.12.2016 г.
Относно: Действията, предвидени през 2016 г. за присъединяване към ЕRМ II
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИМИТРОВ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН СЛАВОВ,
Първо, малко история, след което анализ. Още с подписването на Договора за присъединяването си към ЕС България се е задължила да се присъедини към еврозоната. Към настоящия момент страната ни няма официална целева дата за въвеждане на еврото, а между другото и настояването за такава често дразни европейските ни партньори. Въпреки това, през последните години покриваме всички числови критерии за членство в еврозоната, което е констатирано от ЕК и ЕЦБ в Конвергентните им доклади от 2014 г. и 2016 г. В допълнение към тези усилия започнахме и практическата си подготовка за приемане на еврото със създаването на Координационен съвет за подготовка на България за членство в еврозоната. Една от основните задачи на Съвета е разработването на Национален план, което включва и проучване на ефектите, ползите, разходите и рисковете от приемането на единната валута.
Коректно споменахте, че като първа стъпка следва да се присъединим към Валутен механизъм II. За влизането в т. нар. „чакалня" на еврозоната няма предварителни условия, но съответният кандидат трябва да отговаря на изискванията за държавите от еврозоната за икономическо развитие и стабилност. Поради тази причина усилията ни са насочени към изпълнението на основни структурни реформи, които да допринесат за постигането на по-голяма конвергенция на страната ни и за бъдещо ефективно членство в еврозоната.
Искам да подчертая, че влизането във ERМ II e резултат най-вече на политическо решение. В този смисъл вие знаете, че ние отдавна сме готови за влизане в Шенген, но не сме. Напоследък сме готови за влизане в ЕRМ, но от моя опит и консултациите, които провеждах многократно с колеги министри в формата на Съвета ЕКОФИН, те винаги са ми давали съвет това да се извършва без много да се бие тъпана, така да се каже, като се търси политическа консултация и подкрепа на политическо ниво с основните големи държави членки на еврозоната.
Подобни консултации са водени, обещана е подкрепа от някои от големите държави. За съжаление, на 12 декември трябваше да бъда в Берлин на среща с г-н Волфганг Шойбле, но прецених, че нямам достатъчно дълга перспектива, за да му губя времето и да държа на тази среща и затова я отложих. Пътят е да убедим нашите европейски колеги, че можем да спазваме правилата и че развитието на нашата държава е устойчиво, защото, пак казвам, допускането дори до „чакалнята" има политически критерии, числовите сме ги покрили, изисква подкрепа от държавите членки и стратегия в държавите членки дали да продължат с процеса на разширяване на Еврозоната и на кой етап да стане това.
Винаги съм готов да споделя опита, натрупан в Министерството за тези две години по тази тема, една препоръка към следващите колеги е те да продължат политическите консултации с големите държави членки на Еврозоната, тъй като от тях зависи. Има един Съвет, който решава дали една държава може да се присъедини към ЕRМ или не, но усилията трябва да продължат в тази посока. Спирам до тук, няма да продължа да коментирам предимствата, всички сме убедени, а и сме задължени да влезем в еврозоната. Споделям напълно стратегията, която се предлага, да го направим на части, без претенции за бързо влизане в еврозоната, тъй като дори да имаме претенции, те ще бъдат бързо попарени от ЕЦБ, а вероятно и от големите държави.
Благодаря за вниманието!