Писмен отговор на въпрос от Деница Николова - народен представител от ПГ на ГЕРБ-СДС, относно изпълнение на Решение на Министерския съвет № 850 от 2021 г.
11.05.2022 г.
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО НИКОЛОВА,
Във връзка с Ваше запитване относно предприетите действия за изпълнение на Решение на Министерския съвет № 850 от 2021 г., Ви информирам следното:
Със свое решение в края на миналата година Министерския съвет разпредели средствата от втория транш на REACT EU към ОП „Развитие на човешките ресурси“ (ОПРЧР), ОП „Иновации и конкурентоспособност“ (ОПИК), ОП „Региони в растеж“ (ОПРР) и Оперативната програма за храни и/или основно материално подпомагане (ОПХОМП). Понастоящем е стартирало изпълнението на мерки по две от програмите – ОПРЧР и ОПИК.
В допълнение, военната агресия от страна на Руската федерация срещу Украйна и продължаващият въоръжен конфликт промениха из основи положението със сигурността в Европа. В резултат на тази военна агресия Съюзът и по-специално източните му региони са изправени пред значителен приток на хора и предизвикателства, свързани с миграцията.
В тази връзка, държавите членки бяха приканени да насочат средства за справяне с бежанската криза по линия на Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) и Европейския социален фонд (ЕСФ), включително чрез допълнителните средства, предоставени от REACT-EU. За целта влезе в сила Регламент (ЕС) 2022/562 на Европейския парламент и на Съвета от 6 април 2022 година за изменение на регламенти (ЕС) № 1303/2013 и (ЕС) № 223/2014 по отношение на действия по линия на сближаването за бежанците в Европа (CARE). В допълнение, съ-законодателите одобриха и предложение за увеличаване на предварителното финансиране по линия на REACT-EU за държавите членки, приемащи бежанци от Украйна.
Понастоящем се извършва анализ на възможностите за препрограмиране на средствата от REACT-EU за 2022 г. и за насочването им към конкретни мерки за решаване на предизвикателствата пред държавите членки във връзка с бежанската криза, предизвикана от войната в Украйна.
Конкретно за оперативните програми, по които изпълнението е стартирало:
На 12.04.2022 г. Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност” към Министерството на иновациите и растежа - Управляващ орган на ОПИК, обяви процедура за подбор на проекти: BG16RFOP002-6.002 „Възстановяване на МСП чрез подобряване на енергийната ефективност“. Целта на процедурата е предоставяне на фокусирана подкрепа на българските малки и средни предприятия за възстановяване от икономическите последици от разпространението на пандемията COVID-19 чрез подобряване на енергийната им ефективност. Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 136 226 120 лева (69 651 309 евро). С изпълнението на обявената схема за безвъзмездна финансова помощ ще бъде усвоен целият ресурс от REACT EU, който е насочен към програмата.
Във връзка с изпълнението на инструмента по ОПРЧР следва да се отбележи, че от началото на 2022 г. епидемичната ситуация в страната се подобри, като намаляват случаите на заразени с COVID-19. В резултат от 1 април 2022 г. отпадна и извънредната епидемична обстановка. Предвид срока на действие на мярката „Запази ме+“ до 30.06.2022 г. и слабия интерес към нея, Управляващият орган на ОПРЧР намали бюджета й и извърши следното преразпределение на наличния неусвоен ресурс по REACT-EU за 2022 г.:
- Бюджетът на операция „Запази ме +“ беше намален от 82 144 860 лева до 1 750 000 лева, така че да покрие подадените заявки за изплащане на компенсации по операцията до 30.06.2022 година. Ниският размер на изплатените компенсации от една страна се дължи на липсата на цялостно затваряне на сектори, както и на възможността за използване на зелен сертификат с цел предотвратяването на затваряне на определени сектори;
- През м. март е увеличен бюджетът на операция „Патронажна грижа +“ с 25 млн. лева със средства по линия на REACT-EU за 2022 г. от намаления бюджет на процедура „Запази ме+“. Това ще позволи за допълнителен период от 6 м. от страна на 142 общини да продължи предоставянето на патронажни услуги за лица над 54 г. в невъзможност за самообслужване, хора с увреждания, поставени под карантина, заради COVID-19 и потребители на социалните услуги, делегирани от държавата дейности. Въпреки отмяната на извънредната обстановка, предоставянето на патронажни услуги за посочените целеви групи е от важно значение, предвид тяхната уязвимост;
- През м. декември 2021 г. беше извършена промяна на операция "Защита на населението от заплахи за общественото здраве, причинени от пандемични кризи", като бюджета по Компонент 2 (финансирана изцяло по REACT-EU за 2021 г.) е намален на 177 800 000 лева. Редуцирането на средствата е в резултат на предоставени от конкретния бенефициент – Министерството на здравеопазването, данни за неусвоен финансов ресурс, възлизащ на 2 200 000 лева.
В тази връзка, съществува остатъчен финансов ресурс по програмата, който може да бъде насочен към подкрепа на разселени лица от Украйна. Предвид необходимостта от предприемане на навременни действия за подкрепа на тези лица, УО планира мерки за бързата интеграция на пазара на труда на лицата, разселени от Украйна.
АСЕН ВАСИЛЕВ
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ ПО ЕВРОФОНДОВЕТЕ
И МИНИСТЪР НА ФИНАНСИТЕ