Писмен отговор на въпрос от Божидар Божанов - народен представител от ПГ на "Продължаваме промяната-Демократична България", относно тълкуване на разпоредба за данъчно-осигурителна информация
15.06.2023 г.
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН БОЖАНОВ,
В отговор на Ваше запитване с изх. № 49-354-06-661/07.06.2023 г. относно тълкуване разпоредбите в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) за данъчната и осигурителна информация, Ви информирам за следното:
Съгласно чл. 72 от ДОПК данъчна и осигурителна информация са конкретни индивидуализиращи данни за задължените лица и субекти относно: 1. банковите сметки; 2. размера на доходите; 3. размера на начислените, установените или платените данъци и задължителни осигурителни вноски, ползваните намаления, освобождавания и преотстъпвания на данък, размера на данъчния кредит и данъка при източника на доходите, с изключение на размерите на данъчната оценка и дължимия данък по Закона за местните данъци и такси; 4. данните от търговска дейност, стойността и вида на отделните активи и пасиви или имущества, представляващи търговска тайна; 5. всички други данни, получени, удостоверени, подготвени или събрани от орган по приходите или служител на НАП при осъществяване на правомощията му, съдържащи информация по т. 1 - 4.
Видно от посочената разпоредба, за да се счете, че една информация е данъчна и осигурителна, на първо място същата следва да представлява конкретни индивидуализиращи данни за задължените лица и субекти, на второ да е сред описаните данни в т. 1 до 4 от разпоредбата и на последно място да е получена, удостоверена, подготвена или събрана от орган по приходите или служител на НАП при осъществяване на правомощията му. Тъй като условията са кумулативно дадени, липсата на кое да е от тях означава, че съответната информация не представлява данъчна и осигурителна такава, съответно разпоредбите на ДОПК за нейното опазване и предоставяне ще бъдат неприложими.
В конкретния случай относно описаната от Ваша страна информация, а именно номер на банкова сметка на определени, описани в писмото държавни органи/предприятия, не е налице задължителното изискване информацията да е получена, удостоверена, подготвена или събрана от орган по приходите или служител на Националната агенция за приходите при осъществяване на правомощията му, предвид което тези данни не представляват данъчна и осигурителна информация по смисъла на ДОПК, съответно разпоредбите на Кодекса не могат да намерят приложение при опазването и разкриването й.
АСЕН ВАСИЛЕВ
МИНИСТЪР НА ФИНАНСИТЕ