Писмен отговор на въпрос от Климент Шопов - народен представител от ПГ „Възраждане“, относно непълнолетни и малолетни лица, използващи устройства за депозит на парични средства „кештерминал“, чрез които след това играят хазартни игри онлайн
17.05.2024 г.
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ШОПОВ,
В отговор на Ваш въпрос, изх. № 49-454-06-871/08.05.2024 г., относно постъпила при Вас информация от граждани за използване на устройства тип „кештерминал“ от непълнолетни и малолетни за депозит на парични средства с цел участие в хазартни игри онлайн и как се гарантира, че лицата, които използват тези устройства за плащания към организатори на хазартни игри, са пълнолетни, Ви уведомявам за следното:
Съгласно Наредба за условията и реда за регистрация и идентификация на участниците, съхраняването на данни за организираните онлайн залагания на територията на Република България и за подаване на информация за хазартните игри към сървър на Националната агенция за приходите (обн. ДВ, бр. 14 от 2021 г.) (Наредбата), всички системи на организаторите на хазартни игри преминават процес на тестване и одобряване от тестващ екип на Националната агенция за приходите (НАП). Изпитване на системите на организаторите на хазартни игри онлайн се извършва съгласно утвърдената със Заповед №З-ЦУ-2095/10.10.2023г. на изпълнителния директор на НАП Методика за тестване на функционалността на централните компютърни системи и контролните локални сървъри на организатори на онлайн залагания съгласно Наредбата.
В хода на тестването се извършва щателна проверка на функционалностите на системите относно регистрация и идентификация на участниците, включително случаите, в които се изисква допълнителна информация за идентификация на участниците (чл. 2 – чл. 6 от Наредбата).
Като минимум се извършват следните проверки:
- начинът, по който потенциален участник създава свой акаунт;
- полетата, които той следва задължително да попълни;
- контролите, които са реализирани при попълване на всяко от полетата;
- допустимите идентификационни номера, които могат да се посочат от участниците и приложените към всеки от тях валидационни правила;
- недопускане на регистрация на участници с напълно или частично повтарящи се данни – телефон/е-мейл/имена+адрес/друго;
- всяка друга информация, относима към идентификацията и регистрацията на участниците, като възможност за регистриране само на навършили 18-годишна възраст физически лица.
Във връзка с депозиране на средства в регистрирани акаунти на хазартни платформи от малолетни и непълнолетни лица през устройства тип кештерминал считам, че това може да бъде осъществено само ако въпросните малолетни и непълнолетни лица притежават данни за потребителско име и идентификатор на вече регистриран акаунт в интернет страница на хазартен организатор. В конкретния случай най-вероятно данните са предоставени осъзнато от регистрирания акаунт на трети, малолетни и непълнолетни, лица за да депозират парични средства през кештерминал с цел акумулиране на печалби.
Предвид казаното до тук, възможен подход за предотвратяване на подобна практика би било криминализирането, чрез промени в Наказателния кодекс, на всички механизми за предоставяне на данни на трети лица с цел участие в хазартни игри, особено в случаите, когато става въпрос за малолетни и непълнолетни субекти.
От своя страна, организаторите на хазартни игри при установяване на подобни действия са задължени, съгласно чл. 33(2) от Регламент (ЕС) 2016/679, да уведомят НАП за нарушение на сигурността на личните данни. В тези случай или агенцията предприема действия в рамките на своите компетенции или препраща казуса към друг компетентен правоприлагащ орган.
ЛЮДМИЛА ПЕТКОВА
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ И
МИНИСТЪР НА ФИНАНСИТЕ