ПИСМЕН ОТГОВОР НА ВЪПРОС ОТ ЖЕЛЬО БОЙЧЕВ - НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ ОТ ПГ НА „БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ“
03.12.2015 г.
Относно: Споразумения за дарения на лекарствени продукти от Република Турция
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН БОЙЧЕВ,
В отговор на Ваше запитване с изх. № 554-06-1561/20.11.2015 г. относно споразумения за дарения на лекарствени продукти от Република Турция, одобрени с Решение на Министерския съвет № 373/28.05.2015г., Ви уведомявам за следното:
По въпрос 1 - При получаване на дарените лекарствени продукти платен ли е данък върху добавената стойност и ако е платен, какъв е неговият размер?
Съгласно разпоредбата на чл. 56 от Закона за данък върху добавената стойност, дължимият данък върху добавената стойност при внос се администрира от митническите органи. По данни предоставени от Агенция „Митници", лекарствените продукти, представляващи 200 000 броя ваксини за хуманната медицина, внесени в изпълнение на Споразумение за дарение между Правителството на Република България и Правителството на Република Турция, одобрено с Решение 373/28.05.2015 г. на Министерски съвет, са допуснати за свободно обращение, като Министерство на здравеопазването, в качеството си на получател на ваксините, е заплатило изцяло дължимия към бюджета данък върху добавената стойност.
По отношение размера на начисления и платен при вноса данък, следва да се има предвид, че тези данни представляват данъчна и осигурителна информация по смисъла на чл. 72, ал. 1, т. 3 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК). Съгласно посочената разпоредба, данъчна и осигурителна информация са конкретни индивидуализиращи данни за задължените лица и субекти относно размера на начислените, установените или платените данъци. В тази връзка информацията относно размера на платения от Министерство на здравеопазването данък при вноса на лекарствените продукти, представляващи 200 000 броя ваксини за хуманната медицина може да се предостави при спазване на условията и реда, регламентиран в ДОПК.
По въпрос 2 - Според Закона за лекарствените продукти внос може да се осъществи само след предварително издадено разрешение от Изпълнителна агенция по лекарствата (ИАЛ). Има ли такова издадено разрешение за отделните лекарствени продукти от даренията? Агенция „Митници" информирала ли е ИАЛ за реализирания внос на тези продукти?
Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) е специализиран орган към министъра на здравеопазването за надзор върху качеството, безопасността и ефикасността на лекарствата, включително в компетентността на агенцията е прилагането на съответните разрешителни и съгласувателни режими по Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина (ЗЛПХМ). В тази връзка ИАЛ е изразила официално становище, че доколкото става въпрос за дарения на лекарствени продукти, то разпоредбите на чл. 161 и сл. от ЗЛПФМ относно издаване на разрешаване на внос са неприложими. Съгласно становището на ИАЛ, по отношение на дарението не е приложим ЗЛПХМ, тъй като в разпоредбата на чл. 268а от ЗЛПХМ изрично са изброени субекти, за които се прилага съгласувателен режим, а именно това са: притежатели на разрешение за употреба, производители, търговци на едро и дребно и Български червен кръст. В случая дарител на лекарствените продукти се явява Република Турция, поради което не е налице основание за съгласуване от страна на ИАЛ. Лекарствените продукти в случая следва да бъдат дарени при спазване на правилата за Добра практика на Световната здравна организация. От компетентността на ИАЛ са следващите вноса действия - пускане на пазара и употреба на ваксините, с оглед спазване изискванията за качество, ефективност и безопасност на лекарствения продукт.
В заключение следва да се отбележи, че на Агенция „Митници" е представено също така и писмо на изпълнителния директор на ИАЛ до Министерство на здравеопазването, в което се посочва, че ИАЛ не възразява да бъде допуснат вноса на петкомпонентна ваксина, съгласно Споразумение за дарение между правителството на Република България и правителството на Република Турция, одобрено с Решение № 373 от 28.05.2015г. на Министерски съвет на Република България.
МИНИСТЪР НА ФИНАНСИТЕ :
ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ