Писмен отговор на въпрос от народни представители от ПГ на ГЕРБ-СДС, относно държавните помощи в сектор „Земеделие“
27.01.2023 г.
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ТАНЕВА,
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО БЕЛОВА,
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ДИМОВА,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ХРИСТОВ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН СТАНКОВ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ХЮСМЕН,
Във връзка с отправения от Вас парламентарен въпрос относно държавни помощи в сектор „Земеделие“, Ви уведомявамe следното:
По отношение на въпроса дали Министерството на финансите ще подкрепи прилагането през 2023 г. на държавната помощ в полза на земеделските производители „Помощ под формата на отстъпка от стойността на акциза върху газьола, използван в първичното селскостопанско производство“ (SA. 46425/2016), Ви информираме, че схемата за държавна помощ е със срок на действие до 31 декември 2023 г. съобразно Регламент (ЕС) № 651/2014 (SA.60138/2020). Правното основание за прилагането ѝ е регламентирано в глава Четвърта „а“ от Закона за подпомагане на земеделските производители (ЗПЗП), като се предвижда специален ред за възстановяване на акциза върху закупен газьол, използван в първично селскостопанско производство на основание чл. 45д от Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС). Възстановяването се извършва в годината, следваща тази, през която е платен дължимият акциз за изразходвания газьол в първичното селскостопанско производство. Съгласно чл. 47б, ал. 1 от ЗПЗП, общият размер на държавната помощ се определя със закона за държавния бюджет на Република България за съответната година и се разпределя на земеделските стопани въз основа на база индивидуална годишна квота.
За бюджетната 2022 г. общият размер на сумата, подлежаща за възстановяване на земеделските стопани от акциза за газьола, съгласно чл. 47б от Закона за подпомагане на земеделските производители, е в максимален размер до 100 млн. лв., като средствата са одобрени с чл. 59 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г. (обн., ДВ, бр. 18 от 2022 г.).
По силата на чл. 1 от Закона за прилагане на разпоредби на Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г., Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2022 г. и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2022 г. (обн. ДВ, бр. 104 от 2022 г.) за бюджетната 2023 г. до приемането на Закон за държавния бюджет на Република България за 2023 г., но за срок не по-дълъг от три месеца се прилагат размерите, базата и средномесечният доход, определени в чл. 59 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2022 г.
В актуализираната средносрочна прогноза за периода 2022 – 2024 г. е предвидено за целите на подпомагането на земеделските стопани да се запазят досега действащите държавни помощи. Промяната за удължаване срока на действие на схемата за държавна помощ след 2023 г. следва да е по инициатива на администратора – министърът на земеделието и да се осъществи съобразно условията за допустимост, формулирани от ЕК към съответния момент.
По отношение на въпроса дали Министерството на финансите ще подкрепи прилагането през 2023 г. на държавна помощ за земеделски стопани по чл. 189б от Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО), която да е данъчно облекчение за корпоративния данък по ЗКПО, включително при необходимост Министерството на финансите да нотифицира и/или съгласува нотификация на държавни помощи при необходимост, Ви информираме следното:
Държавната помощ за земеделски стопани по чл. 189б от ЗКПО и чл. 48, ал. 6 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), съгласно която корпоративният данък, респективно данъкът върху годишната данъчна основа се преотстъпва в размер до 60 на сто на данъчно задължените лица, регистрирани като земеделски стопани, за данъчната им печалба от дейност по производство на непреработена растителна и животинска продукция, представлява схема за държавна помощ, срокът на която изтече на 31.12.2022 г. Мярката е секторно специфична и допустимостта й е съгласно Регламент (ЕС) № 702/2014, чието прилагане също изтече на 31.12.2022 г.
Министерството на финансите би подкрепило продължаване на прилагането на данъчно облекчение, представляващо държавна помощ за земеделски стопани, като за целта следва да бъде разработена нова схема за подпомагане на земеделските стопани.
Съгласно чл. 8 от Закона за държавните помощи министърът на земеделието е компетентният орган, който осъществява наблюдението, прозрачността, координацията и взаимодействието с Европейската комисия по отношение на държавните помощи в областта на земеделието, развитието на селските райони, горското и ловното стопанство и рибарството. Съгласно чл. 8, ал. 2 от Закона за държавните помощи министърът на земеделието разработва съдържанието, параметрите и механизмите за предоставяне и контрол на всяка мярка за помощ в областта на земеделието, развитието на селските райони, горското и ловното стопанство и рибарството и уведомява Европейската комисия по реда и процедурите, установени в Закона за държавните помощи. В допълнение, § 42 от преходните и заключителни разпоредби към Закона за изменение и допълнение на ЗКПО (ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 1.01.2010 г., изм., бр. 100 от 2013 г., в сила от 19.11.2013 г., бр. 58 от 2017 г., в сила от 18.07.2017 г., бр. 102 от 2022 г., в сила от 1.01.2023 г.) регламентира министъра на земеделието като администратор на държавната помощ по чл. 189б от ЗКПО.
В случай че министърът на земеделието би искал прилагане на подобна мярка през 2023 г. и следващи години, тя би следвало да се разработи и съобщи на ЕК съгласно новото законодателство на ЕС – Регламент (ЕС) № 2022/2472. В рамките на процедурата Министерството на земеделието изготвя съответните проекти на текстове, представляващи схема за подпомагане на земеделските стопани чрез преотстъпване на корпоративен данък по ЗКПО и на данък върху годишната данъчна основа по ЗДДФЛ, които са в съответствие със специфичното законодателство за държавните помощи в областта на земеделието, като Министерството на финансите съгласува предложенията в частта, касаеща данъчното облагане. Министърът на земеделието нотифицира схемата пред Европейската комисия по реда на Закона за държавните помощи и предприема необходимите действия за внасяне на текстовете по схемата в Народното събрание.
РОСИЦА ВЕЛКОВА-ЖЕЛЕВА
МИНИСТЪР НА ФИНАНСИТЕ