Писмен отговор на въпрос от Деница Сачева - народен представител от ПГ на "ГЕРБ-СДС", относно финансиране на разкопки и наемане на работници за извършването им
10.09.2024 г.
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО САЧЕВА,
В отговор на поставените въпроси, а именно: „През 2024 колко археологически обекта и на каква стойност са заложени за целево финансиране в държавния бюджет? Колко и кои от тях имат общинско съфинансиране? Как е уреден въпросът с наемането на технически персонал – подбор, вид договор, заплащане? При отчитането на разходите за предходни години има ли констатирани нередности при наемане на техническия персонал?“ по въпросите от наша компетентност Ви предоставям следната информация:
Със Закона за държавния бюджет на Република България (ЗДБРБ) за 2024 г. се предвижда реализирането на капиталов бюджет по национални програми, по програми и механизми на Европейския съюз и по други международни програми и договори. В съответствие с приетия нов подход за реализирането на капиталов бюджет, капиталовите разходи, включително за подпомагане на административната дейности, на първостепенните разпоредители с бюджет по чл. 5, 6 и 8 – 49 от ЗДБРБ за 2024 г. са изведени в обособен ресурс в централния бюджет. Капиталовите разходи се реализират чрез бюджетите на съответните министерства и ведомства, като за целта се предлагат за финансиране за сметка на държавния бюджет от отговорните институции, в чиято функционална компетентност и област на политика е съответният проект, съобразно съответните правила и ограничения в ЗДБРБ за 2024 г. (чл. 106 от закона) и съответно в Постановление № 13 на Министерския съвет от 2024 г. за изпълнението на държавния бюджет на Република България за 2024 г. (чл. 67 от постановлението).
С Приложение № 2 към чл. 106, ал. 5 от ЗДБРБ за 2024 г. Народното събрание е определило приоритетни проекти по Инвестиционна програма за национални проекти с прогнозен размер и обхват. Като приоритетни проекти в приложение № 2 с отговорна институция Министерството на културата са проекти от № 107 до № 120.
Съгласно Закона за културното наследство държавната политика за опазване на културното наследство се провежда от министъра на културата във взаимодействие със съответните компетентни държавни и общински органи. В съответствие с вменените му правомощия по провеждане на държавната политика в областта на опазването на недвижимото културно наследство министъра на културата ежемесечно може да прави мотивирани предложения за финансиране на приоритетни и равностойно допълващи съответната област на политика проекти с характер на капиталови разходи по реда и условията на чл. 106 от ЗДБРБ за 2024 г.
Предвид гореизложеното, предоставянето на детайлна информация на поставените от Вас въпроси, свързани с условията и стойността на сключените договори за финансиране (съфинансирането) на археологически обекти, в това число наемането на техническия персонал и контролът за изпълнението на условията по тези договори е в компетентностите и правомощията на министъра на културата.
ЛЮДМИЛА ПЕТКОВА
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ И
МИНИСТЪР НА ФИНАНСИТЕ