Отговор на парламентарен въпрос от Мартин Димитров - народен представител от ПГ на „ПП-ДБ“, относно салдото по консолидираната фискална програма за 2024 г.
19.02.2025 г.
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИМИТРОВ,
В отговор на Ваше писмо постъпило в Министерството на финансите с вх. № 01‑00‑36/28.01.2025 г. с искане за предоставяне на информация относно размера на бюджетното салдо по консолидираната фискална програма (КФП) за 2024 г. на начислена основа в номинален размер и като процент от БВП, Ви информирам следното:
В съответствие с методологията на Евростат за целите на измерване на салдото (дефицит/излишък) на начислена основа на сектор „Държавно управление“ (ДУ) влияние оказва прирастът на начислените вземания и задължения и други специфични показатели за съответната година. Съгласно методологията на Европейската система от регионални и национални сметки (ЕСС 2010) обхватът на сектор ДУ е по-широк от обхвата на консолидираната фискална програма (КФП). В сектор ДУ се включват редица институционални единици, неотговарящи на дефиницията за „пазарен производител“, в т.ч. редица държавни и общински предприятия (НКЖИ, БДЖ „Пътнически превози“, Фонд за гарантиране на влоговете и много други), както и държавните и общинските лечебни заведения. Статистическата информация за дефицита на сектор ДУ по методологията EСС 2010 се изготвя от НСИ, където се отчитат и единиците небюджетни предприятия, включени в сектор ДУ.
На 06 февруари 2025 г. в пленарна зала на Народното събрание се проведе изслушване на министъра на финансите по искане на народни представители от ПГ на „Възраждане“, относно размерите на забавените за 2024 г. бюджетни плащания. По време на изслушването бяха изнесени всички налични към момента в Министерството на финансите данни, които имат отношение към подготовката на Бюджет 2025.
ТЕМЕНУЖКА ПЕТКОВА
МИНИСТЪР НА ФИНАНСИТЕ