ПИСМЕН ОТГОВОР НА ВЪПРОС ОТ СТЕФАН КЕНОВ - НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ ОТ ПГ НА БДЦ
10.07.2015 г.
Относно: Ограничаване на нелегалното производство и търговия със спиртни напитки
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН КЕНОВ,
В отговор на Ваше запитване с № 554-06-684/08.05.2015 г. относно ограничаване на нелегалното производство и търговия със спиртни напитки и по поставените от Вас въпроси, Ви уведомяваме за следното:
По въпрос 1 - Какви са приходите, събрани от Агенция „Митници" от облагането на т.нар. „малки обекти за дестилиране", придобили гражданственост като селски казани за варене на ракия?
Съгласно европейското законодателство, облагането с акциз на алкохола и алкохолните напитки е регламентирано в две европейски директиви: Директива 92/83/ЕИО на Съвета от 19 октомври 1992 г. за хармонизиране на структурата на акцизите върху алкохола и алкохолните напитки и Директива 92/84/ЕИО на Съвета от 19 октомври 1992 г. относно сближаването на акцизните ставки на алкохола и алкохолните напитки.
С Директива 92/84/ЕИО е определена минимална ставка за етиловия алкохол в размер на 550 евро за хектолитър чист алкохол. Съгласно разпоредбата на чл. 31, ал.1, т. 5 от Закона за акцизите и данъчните складове акцизната ставка за етилов алкохол е 1100 лв. за 1 хектолитър чист алкохол.
Директива 92/83/ЕИО предвижда прилагане на намалени ставки на акциза за етилов алкохол, произведен в специализиран малък обект за дестилиране, като намалената ставка не може да бъде по-малко от 50% от стандартната национална ставка на акциза.
В преговорния процес по присъединяването на Република България към ЕС е договорено България да прилага намалена акцизна ставка за етиловия алкохол (ракия), произведен в специализиран малък обект за дестилиране - 550 лв. за 1 хектолитър чист алкохол. По смисъла на чл. 4, т. 8 от ЗАДС „специализиран малък обект за дестилиране" е обект за дестилиране с обща вместимост на съдовете до 1000 литра, включително, в който се произвежда етилов алкохол (ракия) от грозде и плодове - собствено производство на физически лица, за тяхно лично и семейно потребление до 30 литра етилов алкохол (ракия) годишно на семейство. Видно от определението в тези обекти може да се произвежда ракия до 30 литра годишно на семейство и само от суровини, собствено производство на семейството.
По данни на Агенция „Митници" за 2014 г. приходите от акциз от дейността на специализираните малки обекти за дестилиране са в размер на 645 хил.лв.
По въпрос 2 - Какви мерки ще предприеме Министерството на финансите за ограничаване на нелегалното производство и търговия с вина и спиртни напитки, което по експертни оценки на независими наблюдатели надхвърля 60% от целия пазар на твърд алкохол и вино в страната?
Повишаването на бюджетните приходи чрез намаляване дела на сивата икономика и предотвратяване укриването и невнасянето на данъци е основен правителствен приоритет.
За ограничаване на нелегалното производство и търговия на акцизни стоки без платени данъци е засилен мониторинга и контрола от митническите органи върху обектите за въвеждане, производство, складиране и извеждане на акцизни стоки, както чрез средства за измерване и контрол, така и чрез извършване на проверки в обектите за производство и складиране на акцизни стоки.
През 2014 г. митническите органи са извършили 17 000 проверки по спазване на акцизното законодателство, в т.ч. 3 000 проверки в обекти за производство и/или складиране на етилов алкохол и алкохолни напитки. При извършените проверки от митническите органи са иззети или обезпечени като доказателство 23 хил. литра вино и 159 хил. литра етилов алкохол и алкохолни напитки.
През 2014 г. са съставени 4 000 акта за установяване на административно нарушение, в. т.ч. 52 акта за нарушения свързани с незаконно производство на ракия с дестилационни съоръжения тип „казан".
През първото тримесечие на 2015 г. са извършени 4 800 проверки по ЗАДС при които са иззети 31 хил. литра вино и 28 хил. литра етилов алкохол и високоалкохолни напитки. Установени са и 8 нарушения за незаконно производство на ракия извън данъчен склад или специализиран малък обект за дестилиране.
В заключение следва да се отбележи, че в процес на разработване е Национална стратегия за повишаване на събираемостта на данъците, справяне със сенчестата икономика и намаляване на разходите по спазване на законодателството за периода 2015-2017 г. В стратегията ще бъдат включени краткосрочни и средносрочни законодателни и административни мерки, както и мерки за междуинституционално сътрудничество между митническите органи и органите на МВР, ДАНС и прокуратурата за намаляване дела на сивата икономика, за противодействие на контрабандата и за предотвратяване нелегалното производство и търговия с акцизни стоки, включително алкохол и алкохолни напитки.
МИНИСТЪР НА ФИНАНСИТЕ:
ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ