ПИСМЕН ОТГОВОР НА ВЪПРОС ОТ СТЕФАН КЕНОВ - НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ ОТ ПГ НА „БЪЛГАРСКИ ДЕМОКРАТИЧЕН ЦЕНТЪР“
19.02.2016 г.
Относно: Приходите от акциз върху спиртните напитки
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН КЕНОВ,
В отговор на Ваше запитване с изх. № 654-06-239/10.02.2016 г. относно приходите от акциз върху спиртните напитки, Ви уведомявам за следното:
Предвид спецификата на дейностите на данъчно задължените лица по Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС) и разнообразието от допустимите от закона операции в обхвата на един лиценз за данъчен склад е обективно невъзможно да бъде разграничена статистическа информация за приходите от акциз, внесен от българските производители на спиртни напитки само за стоките местно производство и отделно за стоките от внос от държави членки на ЕС.
Съгласно разпоредбата на чл. 19, ал. 1 от ЗАДС, акцизните стоки подлежат на облагане с акциз, освен когато са поставени под режим отложено плащане на акциз при тяхното производство на територията на страната, при тяхното въвеждане на територията на страната от територията на друга държава членка, както и при тяхното внасяне на територията на страната. Задължението за заплащане на акциз възниква на датата на освобождаване на акцизните стоки за потребление (чл. 20 от ЗАДС).
Съгласно чл. 46, ал. 1 и 2 от ЗАДС при режим отложено плащане на акциз временно се отлага облагането с акциз на стоки при тяхното производство, въвеждане или внасяне на територията на страната. Режимът на отложено плащане на акциз се прилага от лицензираните складодържатели при производството и складирането на акцизни стоки в данъчен склад и движението на акцизни стоки, т.е. в един данъчен склад могат да се извършват повече от една допустими от закона дейности, като следва да се има предвид, че складирането на акцизни стоки включва съхраняването на акцизни стоки под режим отложено плащане на акциз в данъчен склад за складиране или в данъчен склад за производство и складиране.
Възможностите за складиране на акцизни стоки са разнообразни: произведени в същия данъчен склад; допуснати за свободно обращение с едновременно поставяне под режим с отложено плащане на акциз; транспортирани под режим отложено плащане на акциз от друг данъчен склад на територията на страната или от данъчен склад на територията на друга държава членка; въведени на територията на страната. Едновременно с това следва да се отбележи, че складиране се допуска както за акцизни стоки, собственост на лицензиран складодържател, така и за акцизни стоки, собственост на лице-вложител.
Видно от гореизложеното, законът допуска в данъчните складове на производителите да се съхраняват както акцизни стоки собствено производство, така и акцизни стоки от внос от държави членки на ЕС или акцизни стоки на лице - вложител. В тази връзка е възможно в данъчния склад да постъпят акцизни стоки от внос от държава членка на ЕС, като същевременно в данъчния склад може да се извършва собствено производство на алкохолни напитки и в същия склад да са вложени алкохолни продукти на друго лице. Осъществяваният контрол от митническите органи е насочен към общото количеството внесени или произведени акцизни стоки в данъчния склад и количеството на освободените за потребление акцизни стоки.
При осъществяване на дейността от Агенция „Митници", свързана със събиране на информация и изготвяне на анализи и прогнози по отношение на акцизните стоки, се използва информация от акцизните декларации. Акцизната декларация за алкохол и алкохолни напитки (Приложение № 15 към чл. 82, ал. 1, т. 1 от Правилника за прилагане на Закона за акцизите и данъчните складове) съдържа следната информация за стоките: наименование и код на стоките, мерна единица, количество изведено от склада, градус плато/алкохолен градус, данъчна основа, акцизна ставка, размер на акциза и др.
По въпрос 1 - Колко акциз е събран от обложени спиртни напитки българско производство (бутилирани и облепени с бандерол високоалкохолни напитки, произведени в регистриран у нас данъчен склад, без вноса от страните членки на ЕС и от трети страни) за м. януари 2016 г. и за м. януари 2015 г.?
Акцизът от обложените високоалкохолни напитки с акцизна ставка 1100 лв. за 1 хектолитър чист алкохол българско производство и внос от държави членки на ЕС за месец януари 2015 г. е 19 840 877 лв. и за месец януари 2016 г. е 19 810 158 лв.
По въпрос 2 - Колко акциз е събран от обложени спиртни напитки българско производство за периода ноември 2015 - януари 2016 г. и за периода ноември 2014 - януари 2015 г.?
Акцизът от обложените високоалкохолни напитки с акцизна ставка 1100 лв. за 1 хектолитър чист алкохол българско производство и внос от държави членки на ЕС за периода ноември 2015 г. - януари 2016 г. е 53 279 859 лв. и за ноември 2014 г. - януари 2015 г. е 50 775 570 лв.
МИНИСТЪР НА ФИНАНСИТЕ:
ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ