ПИСМЕН ОТГОВОР НА ВЪПРОС ОТНОСНО: НАЛИЧИЕТО И ФУНКЦИОНИРАНЕТО НА СИСТЕМА ЗА ПОСТОЯННО ВИДЕО НАБЛЮДЕНИЕ НА ГКПП НА ТЕРИТОРИЯТА НА СТРАНАТА, ОСЪЩЕСТВЯВАЩА ПОСТОЯННО ВИДЕО ЗАСНЕМАНЕ НА ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА И ЛИЦА ПРЕМИНАВАЩИ ПРЕЗ ГКПП НА ТЕРИТОРИЯТА НА СТРАНАТА
26.07.2019 г.
ПИСМЕН ОТГОВОР НА ВЪПРОС ОТ ЕМИЛ ДИМИТРОВ - НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ ОТ ПГ „ОБЕДИНЕНИ ПАТРИОТИ”
Относно: Наличието и функционирането на система за постоянно видео наблюдение на ГКПП на територията на страната, осъществяваща постоянно видео заснемане на превозни средства и лица преминаващи през ГКПП на територията на страната и предаваща данни към Агенция „Митници“
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИМИТРОВ,
В отговор на Ваше запитване с № 954-06-701/17.07.2019 г., относно наличието и функционирането на система за постоянно видео наблюдение на контролно-пропускателните пунктове (ГКПП) на територията на страната, Ви уведомявам за следното:
Лицата и превозните средства, както и стоките, които се пренасят или превозват от тях, при пристигане и напускане на територията на страната през ГКПП подлежат на митнически контрол. За целта в Агенция “Митници” има изградена комуникация за разпознаване на регистрационни номера от системи за видео наблюдение в модул „Пътни такси и разрешителен режим“ (ПТРР), както и частично изградени локални системи за панорамно (обзорно) видео наблюдение. В Българската интегрирана митническата информационна система се получават данни за регистрационните номера на пътни превозни средства (ППС) от системите за видео наблюдение – за тежък трафик и пътнически трафик, тъй като и двете видео системи са снабдени със софтуер за разпознаване на регистрационни номера на ППС. Към момента тези функционалностите са внедрени пилотно само на ГКПП Капитан Андреево.
За целите на анализа на риска и извършване на проверки относно преминалите леки автомобили и автобуси през ГКПП на Република България е разработена допълнителна функционалност към модул ПТРР с възможност за съхранение на данни (заснети и разпознати регистрационни номера). На входящите и изходящи трасета на ГКПП Капитан Андреево за леки автомобили и автобуси са монтирани камери за разпознаване на регистрационни номера (преден и заден номер). Камерите заснемат и разпознават регистрационния номер на ППС и държавата на регистрация. При преминаване на лек автомобил или автобус в обхвата на камерата, същата заснема регистрационния му номер и го импортира автоматично в базата данни на модул ПТРР с информация за дата и час на преминаването. При импортиране на данните от камерите в базата данни се генерира запис, съдържащ регистрационен номер на ППС, държава на регистрация, дата и час на преминаване, ГКПП и посоката на преминаване, като записът се изпраща за проверка в анализ на риска на модул ПТРР.
Частично изградените локални системи за видео наблюдение за нуждите на бившите митници понастоящем са включени в обхвата и управлявани от териториалните дирекции (ТД) по митническите пунктове (МП) на територията на ГКПП, разположени по външните граници с Европейския съюз и звената за пътни такси и разрешителни режими (ЗПТР), разположени по границите с Гърция и Румъния, които са вътрешни за Европейския съюз. Локалните системи за видео наблюдение осъществяват панорамно (обзорно) и охранително видео наблюдение и контрол на прилежащия периметър, където се осъществяват митнически дейности и предават данни към съответните териториални структурни звена на Агенция “Митници”.
Агенция “Митници” инвестира и разработва видео системи, които автоматизират процеса на работа на митническите служители, увеличават пропускателната способност на ГКПП и повишават ефективността на анализа на риска при осъществяване на контрол. Изградената комуникация в модул ПТРР за разпознаване на регистрационните номера на ППС, внедрена на ГКПП Капитан Андреево, предстои поетапно да бъде стартирана при реконструкцията и на други пунктове.
На ГКПП има изградено видео наблюдение на ГД “Гранична полиция”, което се допълва с това на Агенция “Митници” и при необходимост, в рамките на административното сътрудничество се обменя информация между институциите.
М И Н И С Т Ъ Р:
ВЛАДИСЛАВ ГОРАНОВ